Home Staging - Sposoby na zwiększenie wartości nieruchomości - Atrium
X

Home Staging - Sposoby na zwiększenie wartości nieruchomości

Każdy sprzedający chce, by nie tylko jego ogłoszenie wyświetliła największa ilość zainteresowanych osób, ale przede wszystkim, by sprzedać ją możliwie jak najszybciej.

Aby szybko i skutecznie sprzedać swój mieszkanie należy zadbać o to, by wcześniej przygotować je do zdjęć, które chcemy dodać w ogłoszeniu oraz na oglądanie mieszkania przez potencjalnych klientów. Z artykułu dowiedzą się Państwo czym jest home staging oraz jak wygląda współpraca z profesjonalistą, a także ile kosztuje taka usługa.

Home staging, czyli jak zareklamować swoją nieruchomość

Każdy sprzedający chce, by nie tylko jego ogłoszenie wyświetliła największa ilość zainteresowanych osób, ale przede wszystkim, by sprzedać ją możliwie jak najszybciej. W tym celu można wykorzystać home staging, a nawet skorzystać z profesjonalisty, który się zajmuje tego typu usługami.

Home staging ma na celu przygotowanie nieruchomości do najmu lub sprzedaży poprzez uatrakcyjnienie wnętrz. Jest to usługa, która rozwija się bardzo prężnie. Pierwszą kobietą, która była projektantką wnętrz i zastosowała tą metodę w 1972 roku była Barbara Schwarz. W Polsce home staging pojawił się stosunkowo niedawno, jednak bardzo szybko się rozwinął.

 

home staging

 

Home staging – czym jest?

Home staging polega na przedstawieniu potencjalnym klientom wszystkich zalet danej nieruchomości. Za pomocą przedstawionej metody jesteśmy w stanie sprawić, by wystrój nawet nieatrakcyjnego mieszkania stał się wprost “wystrojem hotelowym”. Zdaniem specjalistów każda nieruchomość ma swój potencjał, wystarczy to tylko umiejętnie wykorzystać. Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza, gdy jest ono stale użytkowane, ściany wymagają odnowienia, na szafkach kuchennych znajduje się wiele sprzętów, a meble noszą ślady użytkowania. Podczas stosowania metody home stading jesteśmy w stanie uwydatnić wszystkie zalety mieszkania, jednocześnie odwracając uwagę od jego wad.

Co możemy uzyskać podczas stosowania home stagingu?

Nie zawsze wystarczy to, że chcemy sprzedać mieszkanie, które jest duże i położone blisko centrum. Stosując metodę home stading jesteśmy w stanie przyśpieszyć sprzedaż naszej nieruchomości. Po takim “zabiegu” nasza nieruchomość nie tylko zyskuje większe zainteresowanie, ale przede wszystkim wycena może być dużo wyższa, co jest podstawową zaletą.

Home staging – znane triki

Zanim przystąpimy do home stagingu musimy przede wszystkim zastanowić się na czym najbardziej zależy naszym klientom. Każdy z nich na pewno szuka nieruchomości, która będzie przestronna. Nie możemy uważać, że nasze mieszkanie jest idealne, ponieważ najprawdopodobniej nie jesteśmy w tej kwestii obiektywni. Dzieje się tak wtedy, gdy posiadamy do naszych czterech ścian całkowity sentyment.

Aby przygotować mieszkanie do sprzedaży należy wykonać kilka prostych trików, które sprawią, że stanie się ono dużo atrakcyjniejsze. Przestawiamy kilka skutecznych i najpopularniejszych:

 • Uporządkowanie

Jest to podstawowy krok, by nasza nieruchomość stała się bardziej przestrzenna. Tak zwane odgracenie mieszkania i uprzątnięcie wszystkich niepotrzebnych rzeczy jest bardzo ważne. Musimy również pamiętać o jego dokładnym posprzątaniu, czyli wytarciu kurzy, odkurzeniu, umyciu okien, podłóg i nabłyszczeniu mebli. Jeśli w mieszkaniu posiadamy nie potrzebne meble to należy je wynieść, chowamy także wszystkie bibeloty, a półki oczyszczamy z książek i kwiatów.

 • Pamiątki

Wykorzystując metodę home staging należy posprzątać wszystkie pamiątki i rzeczy prywatne. Pochowajmy więc do pudeł zdjęcia, książki. Istotne jest również schowanie wszystkich kabli od urządzeń elektronicznych, by nie leżały na podłogach i nie wisiały na ścianach.

 • Dodatki

Kolejnym skutecznym elementem w wykorzystaniu home stagingu jest wykorzystanie w tym celu dodatków, które ocieplą nasze mieszkanie. Są to dywany, zasłony, ozdobne poduszki czy świeże kwiaty na stole. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, ich kolorystyka natomiast powinna być neutralne, postawmy więc na biel, szarość czy beże.

 • Pościel

Należy mieć na uwadze, że każdy potencjalny kupiec, który będzie chciał obejrzeć nasze mieszkanie, na pewno będzie chciał obejrzeć każde pomieszczenie. Nie wystarczy tylko wysprzątać kuchnie i odkurzyć salon. Bardzo ważne są także sypialnie, które powinny wydawać się przestronne. Warto jest zwrócić uwagę na stan naszej pościeli. Nie musi być nowa jednak przede wszystkim czysta, równo ułożona i pachnąca. Kolor pościeli powinna pasować do koloru ścian. Wiele osób decyduje się także na schowanie pościeli na czas odwiedzin kupujących. Warto jest wtedy wykorzystać narzutę, która pokryje całe łóżko.

 • Minimalizm w kuchni

Jak przygotować kuchnię według home stagingu, by wydawała się ona większa i nowocześniejsza? Po pierwsze należy pochować z blatów wszystkie urządzenia i pomyte naczynia. Po drugie dokładnie czyścimy wszystkie sprzęty AGD, chowamy magnesy, naklejki, obrazki dzieci i zdjęcia z lodówki. Niezależnie od tego, czy sprzedajemy także takie sprzęty jak czajnik elektryczny i mikrofalówka o sprzątamy je z widoku. Chodzi o to, by blaty wydawały się większe. Na stole możemy postawić świeże kwiaty lub kosz z owocami.

 • Łazienka

Jest to pomieszczenie, które najczęściej wymaga od nas najwięcej pracy. Przede wszystkim chowamy brudne pranie, czyścimy i odkamieniamy wszystkie powierzchnie, krany, prysznic, wannę i toaletę. Nie możemy również pozostawić na kaloryferach mokrych ręczników i szlafroków, a prywatne kosmetyki zawsze chowamy lub wynosimy. Aby ocieplić wizerunek stosując home staging możemy wykorzystać czyste i pachnące ręczniki frotte ułożone na półkach.

 • Usterki

Wszystkie drobne usterki w mieszkaniu należy naprawić. Nieważne czy jest to cieknący kran, urwana klamka, skrzypiące zawiasy czy nie działające żarówki, należy je naprawić, naoliwić i wymienić.

 • Oświetlenie

Konieczne jest zadbanie o prawidłowe oświetlenie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Można wykorzystać w tym celu nie tylko podstawowe oświetlenie, ale również dodatkowe lampki czy świece. Najważniejsze jest, by światło było ciepłe, ponieważ chłodne jest zbyt ostre, a co gorsza wydobywa wszystkie wady w pomieszczeniu.

 • Zapach

Oczywiste jest, że takie zmysły jak zapach i słuch sprawiają, że mieszkanie staje się atrakcyjniejsze dla potencjalnych kupców. Warto jest więc sprawić, by w mieszkaniu unosił się zapach parzonej kawy, ciasta lub olejków eterycznych.

 • Słuch

Zadbaj także o relaksująca muzykę, którą puścisz w telewizji lub radiu. Nie powinien być to jednak odgłos reklam, które zepsują cały efekt.

 •  Odmalowanie ścian

Bardzo często wykorzystując elementy home stagingu, sprzedający decydują się na odmalowanie ścian na neutralny kolor, czyli biel lub beż. Dzięki temu mieszkanie, a dokładnie pomieszczenia będą wydawały się przestronniejsze. Jeśli nasze mieszkanie jest urządzone w starym stylu należy pozbyć się meblościanek rodem z PRL-u i zainwestować w nowoczesną szafę i komodę. Meble powinny być w jasnym, jednolitym kolorze, by nie przytłaczały wnętrz.

158789168_l

Jak wygląda praca z profesjonalnym home stagerem?

Nie zawsze potrafimy wykorzystać elementy home stagingu na własną rękę, w takiej sytuacji warto jest skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jak wygląda współpraca z home stagerem? Przede wszystkim odwiedzi on naszą nieruchomość w celu zapoznania się z nią. Dokładnie ja wymierzy i wykona kilka zdjęć. Może nam on udzielić kilku ważnych i skutecznych wskazówek dotyczących home stagingu, które możemy wykorzystać na własną rękę. Inną metodą współpracy jest przygotowanie szczegółowego raportu oraz wyceny. Najczęściej pobiera on zapłatę, która wynosi 1 – 3 % wartości mieszkania.

Home staging – cennik

Niema jednego cennika, który mógłby określać skorzystanie z usług jakimi są home staging. Wszystko zależy od profesjonalisty i lokalizacji nieruchomości. Zazwyczaj wstępna konsultacja wynosi średnio 300 zł. Jeśli chodzi o ofertę internetową to dostaniemy ją na email już za około 800 zł. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalisty to zapłacimy za to 1 – 3% ceny nieruchomości. Nie są to jednak pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ najczęściej takie odświeżenie sprawia, że sprzedajemy swoją nieruchomość szybko i za wysoką cenę.