Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem? - Atrium
X

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Wiele osób może być tym zaskoczonych, jednak sprzedaż mieszkania z lokatorem jest możliwa. Aby doszło do takiej transakcji, konieczne jest znalezienie kupca. Co może być największym problemem w całym tym procesie.

Czy można zbyć mieszkanie z lokatorem?

Taki proces mógłby wydawać się nie możliwe, jednak nic bardziej mylnego. Bardzo często właściciele nieruchomości decydują się na ich sprzedaż, mimo że znajduje się w nim lokator. Najtrudniejszym krokiem całego procesu jest znalezienie kupca, który będzie kupnem zainteresowany.

Sposób na łatwą sprzedaż nieruchomości z lokatorem

Sprzedaż mieszkania z lokatorem jest długim i trudnym procesem, jednak jest możliwe. Zdarza się, że nabywcy szukają nieruchomości, które mogą nabyć w atrakcyjnej cenie i nie przeszkadza im fakt, że ciąży na nim jakiejkolwiek obciążenie. Wielu inwestorów poszukuje takich okazji i skupuje mieszania, które następnie wynajmują. Oznacza to, że mieszkanie z lokatorem nie jest dla nich problematyczne, ponieważ nabywają nie tylko lokal, ale również lokatora, z którym podpiszą umowę najmu.

Mimo że nieruchomość z lokatorem jest problematyczna i jej sprzedaż może być znacznym utrudnieniem, to na naszą korzyść może wpłynąć fakt, że lokator regularnie i terminowo opłaca czynsz i inne zobowiązania.

143110083_m_normal_none

Koszty sprzedaży mieszkania z lokatorem

Każdy właściciel mieszkania, który decyduje się na jego sprzedaż, chce uzyskać za nie satysfakcjonującą go kwotę, najlepiej jak najwięcej. Zdarza się również, że na naszej drodze pojawiają się problemy, takie jak między innymi lokator. Mimo to sprzedaż mieszkania z lokatorem na rynku wtórnym jest możliwe. Najciężej jednak będzie znaleźć kupca, który nie boi się nabyć mieszkania z tak zwanym obciążeniem. Należy pamiętać, że sprzedając mieszkanie z lokatorem, który ma w nim meldunek, dla wielu zainteresowanych jest największą wadą, spowodowaną strachem przed problemami prawnymi. Faktem jest, że najemcy mają wiele praw, z którymi ciężko jest walczyć, lub – co gorsza – cały proces „pozbycia” się go znacznie się wydłuża.

Nabywcy, którzy szukają mieszkania na sprzedaż, zazwyczaj wybierają te z jasną sytuacją prawna, bez jakichkolwiek obciążeń, a należy pamiętać, że mieszkanie z lokatorem właśnie takim jest. Obawiają się oni kruczków prawnych, które będą działały na ich niekorzyść. Jednak szukając nabywcy, nigdy nie powinniśmy ukrywać przed nim stanu faktycznego, czyli jeśli w nieruchomości na sprzedaż zameldowany jest lokator, musimy kupującego o tym bezwzględnie poinformować.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem jest bardzo utrudnione, jednak nie należy się poddawać. Nie oznacza to również, że musimy sprzedać je za bezcen ze względu na jego sytuację prawną. Należy mieć jednak na uwadze, że proces ten ma kilka podstawowych wad i należy się z nimi liczyć, uzbrajając przy tym w cierpliwość.

  • Trudność związana ze znalezieniem potencjalnego kupca mieszkania z lokatorem
  • Kupujący będzie chciał nabyć nieruchomość z lokatorem po niższej cenie w związku z obciążeniem

Kupcy mieszkań z lokatorem - kim są?

Wiem już, że sprzedaż mieszkania z lokatorem jest bardzo trudna, a jeśli już do niej dojdzie, to najprawdopodobniej dostaniemy za nie zaniżoną cenę. Istnieją jeszcze jednak inwestorzy, którzy bardzo chętnie skupują mieszkania z długiem i innym obciążeniem, zyskując przy tym nie tylko lokal, ale również najemcę.

Problematyczny lokator, a sprzedaż mieszkania - jak sobie poradzić?

Lokator, który dowiaduje się o tym, że chcemy sprzedać mieszkanie, najprawdopodobniej będzie starała się zrobić wszystko, by utrudnić nam ten proces. Niestety przepisy stoją po stronie najemcy, co oznacza, że nie zawsze mamy kontrolę nad naszą nieruchomością. Może na przykład nie odbierać od nas telefonów i listów, nie otwierać nam drzwi, nie wpuszczać nas do mieszkania, a jeśli już do tego dojdzie, to lokal może być zdewastowany, tak by odstraszyć potencjalnego kupca.

Na szczęście istnieje sposób na to, by eksmitować problematycznego lokatora. Jeśli mimo wręczonego mu wypowiedzenia najmu, nie chce ona z nami współpracować, to nie pozostaje nam nic innego jak wszczęcie postępowania sądowego. Możemy również sprzedaż mieszkanie z lokatorem, jednak cena za nie będzie znacznie różniła się od tej rynkowej. Poza tym prawo jasno informuje nas o tym, że jeśli naszym lokatorem jest matka z co najmniej jednym dzieckiem, to niestety obowiązuje nas tak zwany okres ochronny, który trwa od 1 listopada do 31 marca.

nieruchomość z lokatorem

Czy można wyrzucić lokatora z mieszkania na sprzedaż?

Oczywiste jest, że sprzedaż mieszkania z lokatorem jest utrudniona, zwłaszcza że jest on w nim zameldowany. Nie należy się jednak zniechęcać, ponieważ takie nieruchomości również się sprzedają. Jeśli zależy nam na czasie, to najlepszym rozwiązaniem będzie pozbycie się lokatora, zanim zdecydujemy się sprzedaż mieszkanie. W jaki sposób to zrobić i czy w ogóle jest to możliwe? Owszem! Jednak należy mieć na uwadze, że może być to długotrwały proces.

Pierwszym rozwiązaniem tej niekomfortowej sytuacji jest znalezienie porozumienia z lokatorem. Niestety często, nawet jeśli wpędza nas on w kłopoty finansowe, nie jest skory do takiego poświęcenia. W takiej sytuacji możemy skorzystać z drugiego sposobu, jakim jest złożenie do sadu wniosku o eksmisję. Nie jest to jednak szybki proces, ponieważ może ciągnąć się latami, a co gorsza lokator na pewno nie będzie ułatwiał sprawy. Sąd przed podjęciem decyzji ustanowić musi to, czy lokatorowi, którego chcemy się pozbyć, należy się mieszkanie socjalne. Zazwyczaj, zgodnie z przepisami, to gmina odpowiada za znalezienie mu lokum zastępczego, jednak w praktyce wygląda to dość nieciekawie. Powodem jest brak mieszkań socjalnych, którymi mogłaby dysponować.

To, ile może trwać taka sprawa pod nadzorem sądu, zależne jest od tego, jak sprawuje się lokator. Jeśli nie narusza on warunków najmu i spełnia wszystkie wymagania, na przykład opłaca czynsz terminowo, to niestety nasze szanse na wygranie sprawy maleją.

Na rynku kupujący mogą spotkać się także z ofertami sprzedaży mieszkania z lokatorem, który ma tak zwaną dożywotkę. Oznacza to, że do końca życia może zajmować mieszkanie bez względu na to, czy opłaca zobowiązania, czy nie. W takiej sytuacji nic nie możemy zrobić, a już na pewno nie eksmitować go. Oczywiście możemy sprzedać nieruchomość, jednak kupujący na pewno sprawdzi dokładnie księgę wieczystą, w której znajduje się taki zapis i fakt ten go zniechęci do nabycia nieruchomości. Jeśli już uda nam się go znaleźć, to najprawdopodobniej zaoferuje nam on kwotę, która jest o wiele niższa niż ta rynkowa.