Kupno nieruchomości - z jakimi wyzwaniami wiąże się remont mieszkania? - Atrium
X

Kupno nieruchomości - z jakimi wyzwaniami wiąże się remont mieszkania?

Bardzo często po zakupie mieszkania, konieczne jest przeprowadzenie remontu, niezależnie od tego, czy ma być on generalny, czy odświeżający, wymaga od nas nie tylko sporo pracy, ale również nakładu finansowego. W jaki sposób go zorganizować, by przebiegł szybko i „bez boleśnie”? W jakie sposób powinniśmy zorganizować, by nie ponosić zbyt wysokich kosztów?

Stan mieszkania, a wprowadzenie się - jak przygotować nieruchomość do zamieszkania?

Oczywiste jest, że po zakupie mieszkanie niezależnie czy na rynku wtórnym, czy pierwotnym, zmuszeni jesteśmy dopełnić niezbędnych formalności. Nie oznacza to jednak, że nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wprowadzka do nowego lokalu. Konieczne będzie wcześniejsze przeprowadzenie remontu, to jaki będzie jego koszt i czas wykonania, zależy od tego, czy kupiliśmy je z drugiej ręki, czy od dewelopera. 

186038572_m_normal_none

 

Rynek wtórny - a kupno mieszkania

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wydaje się najprostszym rozwiązaniem, nie oznacza to jednak, że nie musimy ponieść względem niego nakładów finansowych. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdziemy.

1. Stan mieszkania odpowiedni do wprowadzenia

Mieszkanie gotowe do wprowadzenia faktycznie takie jest, o czym możemy przekonać się już podczas jego oględzin. Co ciekawe nie musimy martwić się dodatkowymi zakupami, jak sprzęt AGD czy RTV, ponieważ jest ono w nie wyposażone. Dzięki temu, że wszystkie rzeczy od mebli po dodatki są ze średniej półki, nie musimy martwić się, że coś nie działa lub konieczne będzie przeprowadzenie odświeżenia. 

2. Mieszkanie do odświeżenia - delikatny remont

Kupując mieszkanie do odświeżenia, jesteśmy w dobrej sytuacji, ponieważ oznacza to, że nie musimy przewidywać generalnego remontu, a sam zabieg odświeżenia nie będzie wymagał dużych nakładów finansowych. Zazwyczaj w ogłoszeniu o sprzedaży takiego lokalu chodzi o drobne naprawy powstałych usterek, odmalowanie ścian czy dokupienie mebli. Tak czy inaczej, prace takie można przeprowadzić już po wprowadzce.

3. Wysoki standard mieszkania

Jest to najbardziej atrakcyjna oferta. Zakup mieszkania o wysokim standardzie nie wymaga od prawie żadnych nakładów finansowych, nie ma również konieczności przeprowadzania remontu. Dlaczego? Ponieważ jest ono nie tylko wykończone, ale również najdziemy w nim wszystko, co jest niezbędne do funkcjonowania. Bardzo często określa się je jako ekskluzywnymi apartamentami. Mieszkanie takie jest nie tylko bardzo duże, ale również samo jego wykończenie z naciskiem na każdy jego szczegół. Charakteryzują je meble wysokiej jakości oraz drogie materiały w oparciu o znane marki. Oznacza to, że nowy nabywca może wprowadzić się do niego od razu. Oczywiste jest, że jego cena jest najwyższa na rynku, jednak czego nie robi się dla własnego spokoju.

4. Mieszkanie do remontu

Najbardziej czasochłonna, zarówno jeśli chodzi o czas, jak i nakład finansowy opcja. Najczęściej możemy kupić takie mieszkanie w bardzo atrakcyjnej cenie, jednak powodem tego jest właśnie konieczność przeprowadzenia remontu, często generalnego, które na pewno zwiększy jego wartość. Jest to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na stworzeniu mieszkania według własnego planu. Dzięki remontowi możemy nie tylko wybrać rodzaj podłóg czy płytek. Niestety tego typu mieszkania zazwyczaj są bardzo stare i nigdy nie remontowane, oznacza to, że konieczne będą:

 • Wymiana okien, drzwi
 • Wymiana podłóg
 • Wymiana instalacji
 • Wyrównanie ścian i sufitów
 • Prace konstrukcyjne
 • Malowanie ścian
 • Wymiana płytek

Stan deweloperski mieszkania na sprzedaż

Oznacza ono stan surowy, czyli taki, który wymaga przeprowadzenia dalszych prac remontowych. Zazwyczaj prace, które zostały w nim wykonane to:

 • Wykonane instalacje
 • Drzwi zewnętrzne
 • Okna - tu warto przejrzeć ofertę www.okno-projekt.com.pl
 • Otynkowane ściany
 • Wylewki na podłogach

Nieruchomości z rynku pierwotnego

Kupując mieszkanie od dewelopera, do wyboru mamy dwie opcję, czyli: wykończonego pod klucz lub w stanie deweloperskim. 

Wykończenie mieszkania pod klucz

Nabywając mieszkanie pod klucz, możemy się do niego wprowadzić choćby od razu. Prace, które będziemy musieli wykonać lub koszty, które będziemy musieli ponieść, zależne są od tego, jaki pakiet wybierzemy. Najczęściej ściany są już pomalowane, podłogi położone, armatura zainstalowana i wszystko to ze średniej jakości materiałów. Możemy również zdecydować się na rozszerzony pakiet, czyli na przykład wstawienie mebli na wymiar czy zamontowane oświetlenie. Mieszkanie pod klucz jest dla nas bardzo wygodne, jednak musimy liczyć się także z wyższą ceną za jego zakup.

Miejsca przyłączy np. kablówka i internet

Jest to dla nabywcy jednoznaczne z koniecznością przeprowadzenia prac wykończeniowych, takich jak ułożenie podłóg, wstawienie drzwi wewnętrznych do każdego pomieszczenia, wygładzenie ścian i ich pomalowanie. Dodatkowo konieczny jest również zakup mebli, sprzętu AGD, RTV czy dopasowanie oświetlenia. Poza tym niestety nie minął nas prace związane z wykończeniem łazienki, od wanny, prysznica, WC po baterię i płytki. Czy zatem mieszkanie w stanie deweloperskim ma jakiekolwiek zalety? TAK! Przede wszystkim możemy wykończyć je tak, jak sobie tego życzymy, poza tym jego koszt jest znacznie niższy. 

Z kim współpracować przy remoncie mieszkania

To czy zakupione mieszkanie trzeba remontować oraz jakie pokłady finansowe będzie trzeba na nie przeznaczyć, zależy zazwyczaj od tego, na jakim rynku zostało ono nabyte. Jeśli nie zależy nam na czasie, to możemy zaoszczędzić na remoncie, przeprowadzając go samemu. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie mamy w tym doświadczenia, to zadanie może być znacznie utrudnione. Dlatego też właściciele świeżo kupionych mieszkań wybierają inną opcję, jaką jest współpraca z ekipą remontową. Jeśli nie wiemy jaki efekt chcemy uzyskać, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pracy architekta, który będzie nad wszystkim czuwał. 

Wynajęcie ekipy remontowej, a brak architekta

Jest to znacznie tańsza opcja, jednak należy pamiętać, że zarówno projekt, jak i harmonogram prac oraz ich nadzór należy wyłącznie do kupującego. Nie można zapominać o tym, że jeśli nie mamy w tym doświadczenia, to po zakończeniu prac może okazać się, że rozmieszczenie gniazdek czy oświetlenie nie będą funkcjonalne.

Jeśli chodzi zalety remontu mieszkania bez nadzoru architekta to przede wszystkim mamy kontrolę nad kosztami, które ponosimy, co za tym idzie, osobiście wybieramy materiały, które zostaną wykorzystane. Poza tym mamy możliwość zmiany decyzji na każdym etapie prac, a wizja mieszkania może się zmienić. 

Niestety istnieją jednak również wady, jak na przykład konieczność pilnowania ekipy remontowej oraz tempa pracy, a w trakcie remontu koszty mogą okazać się znacznie wyższe. Dodatkowo, jeśli nie posiadamy w tym doświadczenia, to może okazać się, że aranżacja mieszkania będzie niedostosowana do potrzeb, budżet będzie nieoszacowany, a my będziemy skazani na doświadczenie budowlańców. 

Współpraca architekta z wybraną przez nas firmą remontową

Jest to, zacznie droższa opcja, jednak często wybierana przez nabywców, którzy nie mają czasu zajmować się remontem, pilnowaniem postępu prac, fachowców lub jeżdżenie po sklepach budowlanych. Należy pamiętać, że doświadczony architekt zawsze wykona dla nas projekt, który będzie zgodny z przewidywanym budżetem.

Jeśli chodzi o zalety współpracy firmy remontowej z architektem, to przede wszystkim zajmie się on stworzeniem harmonogramu prac, planem działania oraz zakupem materiałów i mebli (w porozumieniu z nami), remont nie będzie trwał dłużej, niż zostało to wcześniej zaplanowane, a poza tym przed przystąpieniem do prac dostaniemy wizualizacje mieszkania, nie będziemy musieli więc sobie go wyobrażać. Poza tym prace budowlane przebiegną szybciej, a my będziemy mieli gwarancję, że mieszkanie będzie funkcjonalne i spójne.

Wadami współpracy firmy budowlanej z architektem mogą być wyższe koszty remontu (opłata za projekt), może nie spodobać nam się styl architekta lub okaże się on niedoświadczony.

Tak czy inaczej, musimy pamiętać, że każdy architekt, który zna się na swojej pracy, wie, w jaki sposób współpracować z ekipą remontowa. Poza tym istnieje możliwość, że zakupi dla nas meble i inne przedmioty w niższej cenie lub takie, których nie ma na rynku. 

Gruntowny remont czy odświeżenie mieszkania? Jak zdecydować?

Podsumowując, kupując mieszkanie, musimy mieć na uwadze to, czy zależy nam na szybkim wprowadzeniu się do niego. Jeśli nie mamy czasu i chęci na remont, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup lokalu o wysokim standardzie lub wykończonego pod klucz. 

Pamiętajmy także o kosztach, które będziemy musieli ponieść, ponieważ nie ominął nas one, gdy nabywamy mieszkanie do odświeżenia, remontu lub w stanie surowym. Prace remontowe to nie tylko dodatkowy koszt, ale wymaga on od nas poświęcenia czasu, którego często najzwyczajniej nie mamy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam architekt, który nie tylko stworzy dla nas projekt zgodny z naszą wizją, ale także dopilnuje ekipy remontowej. Warto jest więc przed zakupem mieszkania zastanowić się, co będzie dla nas najkorzystniejsze i czego faktycznie oczekujemy.