Rynek nieruchomości w 2023 roku – czy możemy liczyć na spadek cen? - Atrium
X

Rynek nieruchomości w 2023 roku – czy możemy liczyć na spadek cen?

Rok 2022 był bardzo trudny dla rynku nieruchomości, zarówno dla tego wtórnego, jak i pierwotnego. Sprzedający swoje mieszkania i domy mieli z tym znaczny problem, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudności związane z zaciągnięciem kredytu. Czy druga połowa 2023 roku będzie dla wszystkich lepsza?

Rynek nieruchomości – pierwszy kwartał 2023 roku

Poprzedni rok nie był łaskawy dla sprzedających i kupujących. Przede wszystkim wysokie oprocentowanie kredytowe, za czym idzie spadek zainteresowania kupnem nieruchomości, sprawiło, że popularniejszy i korzystniejszy stał się najem mieszkań. Oczywiste jest, że nie wiele osób stać było na kupno mieszkania za gotówkę, dlatego też większość z nim kupowana była na kredyt, a cała niekorzystna sytuacja na rynku kredytowym skutkowała spadkiem podaży.

Niestety pierwszy kwartał 2023 roku również nie napajał nas wizją poprawiającej się sytuacji, jednak pojawiła się szansa na lepsze zmiany w postaci Bezpiecznego Kredytu 2 %. Czy oznacza to, że sprzedaż nieruchomości „ruszy z kopyta”? Czy będzie to odpowiedni moment na kupno nieruchomości? Ten program rządowy sprawia, że wszyscy ci, którzy postanowili wstrzymać się z kupnem własnego M w pierwszym kwartale, mają nadzieję na niższe oprocentowanie i poprawę zdolności kredytowej. Co więcej, również wielu sprzedających swoje nieruchomości postanowiło przeczekać gorszy okres i nie schodzić z ceny, licząc, że drugi kwartał 2023 roku i Bezpieczny Kredyt 2 % polepszą sytuację na rynku nieruchomości.

Rynek nieruchomości — zapaść na tynku kredytowym

Podczas gdy w 2020 roku wybuchła epidemia koronawirusa i rząd wprowadził obostrzenia polegające na zamknięciu nas w domach, zainteresowanie domami i działkami znacznie wzrosło. Wpływ na to miała przede wszystkim chęć posiadania własnego, przydomowego terenu zielonego i poczucie wolności, której w tamtym czasie każdemu z nas bardzo brakowało. Dodatkowo należy pamiętać, że w tamtym czasie nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, jak długo cała sytuacja będzie trwała. Gdy obostrzenia zostały zniesione, sytuacja na rynku nieruchomości ustabilizowała się, a zainteresowanie kupnem mieszkań znacznie wzrosła. Szczególnie aktywne były skupy nieruchomości z kredytem i innymi obciążeniami.

Rok 2022 był dla rynku kredytowego początkiem prawdziwej zapaści. Niestety oznaczało to, że z miesiąca na miesiąc Narodowy Bank Polski podnosił stopy procentowe oraz zmieniał warunki dostępności kredytowej. Wpłynęło to na zastój w sprzedaży i kupnie nieruchomości i nikt nie wierzył w to, że sytuacja ulegnie polepszeniu. Biuro Informacji Kredytowej jasno informowało nas, że popyt na kredyty na zakup mieszkań spadł o prawie 70%, a sprzedaż hipotek o prawie 75%.

Nie tylko potencjalni kupcy zostali skutecznie zniechęceni do zakupu mieszkań, również inwestorzy zaczęli wycofywać się ze swoich planów, twierdząc, że nie jest to odpowiedni czas na inwestycje. Na sytuację tą wpłynęło wiele różnych czynników, między innymi:

  • Rosnąca inflacja
  • Utrudniony dostęp do kredytów
  • Rosnące oprocentowanie
  • Rosnące ceny materiałów budowlanych
  • Rosnące koszty robocizny
  • Rosnące koszty ogrzewania
  • Rosnące koszty energii elektrycznej

Brak zainteresowania kupnem mieszkań, domów i działek spowodowane było wzrostem cen, jednak wielu sprzedających ma nadzieję na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości, po wejściu w życie codzienne Bezpiecznego Kredytu 2 %, który zapowiada rząd. Głównie aktywni na rynku nieruchomości byli inwestorzy skupujący mieszkania do remontu lub inne problematyczne nieruchomości. 2023 daje szersze nadzieje dla większej liczby kupców.

spadek cen na rynku nieruchomości

Jakie czynniki wpływają na rynek nieruchomości?

Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości, które liczą na niższe ceny w drugim kwartale 2023 roku, powinny zastanowić się, czy faktycznie będzie to dla nich opłacalne. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia dotycząca czynników, które mają niemały wpływ na rynek nieruchomości. Są to między innymi:

Lokalizacja

Niestety obecnie mamy najniższy spadek populacji w miastach od kilkudziesięciu lat. Oznacza to, że większość kupujących własne M, decyduje się na wsie lub przedmieścia, co oznacza, że zainteresowanie mieszkaniami w centrum dużych miast znacznie spadło. Niezależnie od tego, czy chcemy nabyć je w celach własnych, czy na wynajem, może okazać się to dla nas najzwyczajniej nieopłacalne. Warto jest w takiej sytuacji pomyśleć o kupnie nieruchomości na terenach, gdzie zauważalny jest napływ ludzi. Jeśli chcemy sprzedać nieruchomość w niekorzystnej lokalizacji, powinniśmy zainteresować się firmami, które skupują nieruchomości w całym kraju.

Popyt

Jest to jeden z czynników, który wpływa na rynek nieruchomości. Składają się na niego między innymi dostępność kredytowa, oprocentowanie czy dostępność i ceny mieszkań. Oczywiste jest, że im większy popyt, tym wyższe ceny. Oznacza to, że zakup mieszkania w okresie, gdy znacznie on wzrośnie, może nie być dla nas opłacalny. Mimo wszystko nie należy popadać w panikę, ponieważ wiele projektów jest obecnie w trakcie budowy. Dlatego też kupno mieszkania w drugiej połowie 2023 roku może być bardziej atrakcyjne niż za około 3 lata. Warto jest więc to dokładnie przemyśleć.

Podaż

Jeśli jest popyt, to jest także podaż. Kilka lat temu była ona bardzo niska, jednak z biegiem lat mogliśmy zauważyć jej wzrost zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Dzieje się tak dlatego, że mieszkań, domów i działek na sprzedaż jest o wiele więcej z roku na rok.

Warunki kredytowe

Niestety od roku 2022 stopy procentowe proponowane przez Narodowy Bank Polski rosły z miesiąca na miesiąc, co skutkowało trudnością uzyskania kredytu, a co za tym idzie kupnem własnego mieszkania. Rząd wprowadzając Bezpieczny Kredyt 2%, zapewnia tym samym, że w przyszłości stopy procentowe ulegną znacznemu obniżeniu, co ma zachęcić potencjalnych kupców do nabywania mieszkań, domów, działek czy nieruchomości komercyjnych.

81133196_m_normal_none

Podatek od nieruchomości

Zapoznając się z cynikami mającymi wpływ na rynek nieruchomości, nie powinniśmy zapominać o konieczności odprowadzania od niej podatków. Mogą one skutecznie zniechęcić zarówno kupujących, jak i inwestorów, zwłaszcza że zwiększają one skutecznie koszty jej utrzymania.

Zmiany w przepisach budowlanych

Niestety osoby zainteresowane kupnem działki pod budowę, muszą mieć na uwadze stały wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny. Pojawiają się także zmiany dotyczące przepisów budowlanych, które dotyczą większych wymagań dotyczących jakości budynków.

Rynek nieruchomości 2023 rok – czym jest Bezpieczny Kredyt 2%

Zarówno sprzedający, jak i kupujący zainteresowani są Bezpiecznym Kredytem 2%. Nie do końca jednak każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest. Co zatem powinniśmy o nim wiedzieć? Przede wszystkim może okazać się on atrakcyjny dla młodych ludzi, którzy chcą nabyć własne M, ponieważ skorzystać z niego mogą nie tylko małżeństwa, ale również single i osoby w konkubinacie z co najmniej jednym dzieckiem. Z tego rodzaju kredytu będą mogły skorzystać osoby, które będą chciały kupić nieruchomość lub przeznaczyć pieniądze na budowę. Warunkiem jest jednak założenie wniosku przez osobę, która nie ukończyła 45 roku życia. To jednak niejedyny z nich, ponieważ kredytobiorca nie może posiadać prawa własności do nieruchomości lub lokalu, musi posiadać zdolność kredytową oraz nie może przysługiwać mu prawo spółdzielcze do mieszkania lub domu.

Jedna osoba może starać się o 500 tysięcy złotych kredytu, jeśli będą to dwie osoby, to kwota wzrośnie do 600 tys. zł. Jeśli chodzi o jego oprocentowanie, to będzie ono wynosiło 2%, dodając do tej kwoty marżę i prowizję, którą pobiera bank. Konieczne jest także posiadanie wkładu własnego (nie większego niż 200 tys. zł).

Czy rynek mieszkaniowy w drugim kwartale 2023 roku będzie bardziej przystępny?

Potencjalni kupcy chcą mieć pewność, że drugi kwartał 2023 roku będzie dla nich przełomowy. Niestety eksperci nie potrafią dać im gwarancji, że ceny mieszkań na sprzedaż zaczną spadać. Z racji, że są one naprawdę wysokie, bardziej popularny stał się wynajem. Czy zatem powinniśmy kupić mieszkanie w 2023 roku?

Odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna, powinna być to indywidualna decyzja. Po zapoznaniu się z czynnikami, które wpływają na rynek mieszkaniowy oraz z Bezpiecznym Kredytem 2%, jaki proponuje nam rząd, możemy zastanowić się nad kupnem mieszkania. Nie należy jednak popadać w paranoje i czekać na gorsze lub lepsze czasy, nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Jeśli więc chcemy nabyć własne M i spełniamy warunki, starając się o kredyt, to warto, jest podjąć ryzyko.