To koniec wzrostów cen mieszkań - Atrium
X

To koniec wzrostów cen mieszkań

Jeszcze kilka lat temu nieruchomości z komornikiem sprzedawały się jak “świeże bułeczki”. Spowodowane było to nie tylko atrakcyjnymi cenami, ale również łatwością dostania kredytu czy w porównaniu do dnia dzisiejszego, niskie stopy procentowe. Mimo że w pierwszym kwartale bieżącego roku cent nieco wzrosły, to już w drugim zdecydowanie się ustabilizowały. W czwartym kwartale na szczęście ceny są niezmienne, co cieszy potencjalnych kupców, jednak raty kredytu rosną w mgnieniu oka.

To właśnie ostatnie pół roku pokazało nam jak na rynku nieruchomości, zaszły duże zmiany, zdaniem kupców na lepsze. Wszystkie te zmiany stały się rzeczywistością już w drugim kwartale roku, ku uciesze tych, którzy czekali na lepsze czasu związane z rynkiem nieruchomości. Co ciekawe wszystkie czynniki, które wpływają na gospodarkę nieruchomości, uległy polepszeniu. Są to między innymi:

Rynek pracy, który jest nadal bardzo korzystny, mimo że zauważalne są osłabienia. W ostatnich latach zatrudnienie znacznie wzrosło, mimo że procent jest nie wysoki, ponieważ to jedyne 2,4% w ciągu roku.

Wynagrodzenie niestety stanęło w miejscu i od jakiegoś czasu nie wzrasta. Zapewne wpływa na to inflacja, która na miesiąc listopad wynosi już 17,4%, która jest najwyższa od 25 lat. Niestety najprawdopodobniej nadal będzie rosła.

Kolejnym czynnikiem jest rynek kredytowy, który ciągle wzrasta. Według danych, które są nam przedstawiane, w ciągu roku (od października 2021 do lipca 2022) zauważyliśmy aż 10 podwyżek, w 2005 roku odnotowano, że ich poziom wynosi 6,5%.

Biorąc pod uwagę podwyżki, zarówno tych dotyczących inflacji, jak i procentowania kredytów, ludzie nie są już tak zainteresowanie zaciąganiem kredytów, jak wcześniej, zainteresowanie to spadło aż o 60%.  Dlatego też banki wychodząc kredytobiorcom naprzeciwko, znacznie zmodyfikowały zasady obliczające zdolności kredytowe, tak by mogli oni z tych ofert skorzystać. Wiele jednostek takich jak 500+, dochód z wynajmowanych nieruchomości z komornikiem czy umowy cywilnoprawne są brane pod uwagę.

Jeszcze kilka lat temu największym problemem były wysokie ceny mieszkań, jednak z czasem raty zaczęły wzrastać i wielu klientów zaczęło mieć problemy ze zdolnościami kredytowymi.  Spowodowało to, że popyt na nieruchomości w 2022 roku znacznie zmalał. Obecnie lokaty w formie nieruchomości z długiem porównywalne są z lokatami bankowymi i obligacjami. Jeśli chodzi o klientów, którzy posiadają gotówkę, to mogą oni inwestować w mieszkania na wynajem, ponieważ stale są one opłacalne.

190525981_m-min

Ceny hurtowe hamują

Od pierwszego półrocza roku 2022 ceny mieszkań regularnie wzrastały, jednak po kilku miesiącach zauważalne były zmiany w postaci ich hamowania. W rankingu na podium jest między innymi Wrocław, w którym cena mieszkań wzrosła nawet do 6,5 % za 1m2. Jest to bardzo duży wzrost w porównaniu z takimi miastami jak Poznań, gdzie procent wynosi tylko 1 czy Gdańsk 4 %.

SonarhHome ustaliło, że co kwartał ceny wzrastają zwłaszcza w większych miastach, takich jak w Warszawie – 1,8%, w Poznaniu 1,5%, Wrocławiu 3,5% czy Krakowie 2.6%.

Nastroje Polaków osłabione

Wszystkie czynniki, które związane są ze wzrostem cen czy inflacja sprawiają, że Polacy czują się bardziej smutni niż dotychczas. GUS przeprowadził badania dotyczące sytuacji finansowej, sytuacji ekonomicznej, cen towarów, cen usług, rynku pracy i okazuje się, że wszystkie te czynniki są powodem do smutku wielu polskich obywateli. GUS przewidział wszystkie zmiany dotyczące zmian na rynku nieruchomości. Nastroje Polaków były o wiele lepsze w 2012 roku, dwa lata później natomiast znacznie się osłabiły.