Firmy skupujące udziały w nieruchomości - co powinniśmy wiedzieć? - Atrium
X

Firmy skupujące udziały w nieruchomości - co powinniśmy wiedzieć?

Zdarza się, że nabywając nieruchomość poprzez spadek przynosi nam ona więcej problemów niż korzyści.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy jej właścicieli jest kilku i każdy z nich ma na nią inną wizję. Jedni chcą ją sprzedać, a jeszcze inni w niej zamieszkać, co gorsza, może zdarzyć się, że lokator nie ponosi opłat, zadłużając przy tym innych współwłaścicieli. Z pomocą przychodzą nam firmy skupujące udziały w nieruchomości, również te z problemami. Co o nich wiemy? Jak je sprawdzić? Czy sprzedaż jest dla nas korzystna?

Czy sprzedaż udziałów w nieruchomości firmie jest korzystna?

Firmy skupujące udziały w nieruchomości stały się bardzo popularne, zwłaszcza dla osób, które znalazły się (w ich mniemaniu) w sytuacji bez wyjścia. Najczęściej pozbywają się oni mieszkań, ponieważ nie mogą dojść do porozumienia z innymi współwłaścicielami. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują gotówki w krótkim czasie. Wszystkie formalności załatwiają w naszym imieniu pracownicy firmy, sprawiając, że cały proces sprzedaży trwa do kilkudziesięciu godzin. Właśnie dzięki temu oferta wydaje nam się tak bardzo korzystna.

Mimo że w trudnej sytuacji nie widzimy innego racjonalnego rozwiązania, to sprzedaż udziałów w nieruchomości, firmie, która je skupuje nie jest jedynym z nich. Zamiast sprzedaży mieszkania, możemy je wynająć z współwłaścicielami, dzieląc się przy tym wszelkimi zyskami, między innymi z czynszu. Niestety nie będą one zbyt wysokie, co może wpływać na naszą niekorzyść.

Firmy skupujące udziały w nieruchomości — jak działają?

Widząc atrakcyjne ogłoszenie firmy skupującej nieruchomości, zastanawiamy się, czy faktycznie działają one zgodnie z prawem oraz czy uzyskamy atrakcyjną ofertę sprzedaży, nie tracąc na tym. Możemy dojść do porozumienia z pozostałym współwłaścicielami i zaproponować im odkupienie naszych udziałów. Niestety, gdy nie są oni zainteresowani nie pozostaje nam nic innego. w sytuacji, gdy pozostali nie godzą się na jej sprzedaż, to firma skupująca nieruchomości jest dla nas jedynym punktem wyjścia. Firmy te mają szeroką ofertę, jako nieliczne skupują mieszkania z lokatorem czy komornikiem.

Będzie to rozwiązanie, które pomorze nam pozbyć się problemu i zapewni nam dodatkową gotówkę. Jest to transakcja bezpieczna, zgodna z prawem, a przede wszystkim szybka. Chcąc zbyć mieszkanie na własną rękę, musimy liczyć się z czasochłonnym procesem, zwłaszcza jeśli kupujący stara się o kredyt.

Sprzedaż udziałów w nieruchomościach — kto ponosi koszty?

Jeśli chodzi o koszty związane ze sprzedażą udziałów w nieruchomości na własną rękę, to zazwyczaj ponosi je kupujący, chyba że obie strony ustalą inaczej. W przypadku sprzedaży nieruchomości firmie skupującej, nie musimy się o nie martwić. Wszystkie koszty, w tym opłacenie notariusza ponoszone są przez nią. Konieczne jest jednak znalezienie rzetelnej, uczciwej i sprawdzonej agencji, która sprawnie przeprowadzi cały proces, wyczerpująco odpowie na nasze pytania i rozwieje nasze wątpliwości.

Sprzedaż udziałów przez skup nieruchomości

Wspólne zarządzanie nieruchomością nabytą w spadku lub po rozwodzie nie jest proste, zwłaszcza gdy nie możemy nawiązać nici porozumienia z innymi współwłaścicielami. Gdy sytuacja wydaje nam się beznadziejna, to bardzo dobrym rozwiązaniem, być może jedynym, będzie sprzedaż swoich udziałów. Jest to proces skomplikowany. Potencjalni kupcy nie są zainteresowani mieszkaniami z problemami, zwłaszcza gdy chcą się do niego szybko wprowadzić. Jeśli znajdziemy odpowiednią firmę, to uzyskamy pewność, że cała procedura przebiegnie szybko, zgodnie z prawem, a gotówkę będziemy mieć na koncie w ciągu kilku godzin.

współpraca ze skupami nieruchomości

Problematyczna nieruchomość a jej sprzedaż

Czym jest problematyczna nieruchomość? Zazwyczaj jest to mieszkanie z lokatorem, z długami, z dożywociem, czy ze służebnością. Jeśli zależy nam pozbyciu się problemu lub na szybkiej gotówce, to firma skupująca udziały w nieruchomości jest strzałem w dziesiątkę. Dzięki niej oszczędzamy czas, a pieniądze dostaniemy na konto w możliwie jak najkrótszym czasie. Inna zaletą takiej transakcji jest pomoc na każdym etapie sprzedaży, zgodnie z prawem.

Firma kupująca nieruchomośći — wady i zalety

Wszystko ma swoje wady zalety — firmy skupujące nieruchomości również. Zanim podejmiemy decyzje o jej zbyciu, powinniśmy się z nimi zapoznać.

Zalety:

 • Błyskawiczne przeprowadzenie transakcji
 • Zdalna wycena nieruchomości, na podstawie wypełnionego formularzu
 • Firmy skupujące nieruchomości posiadają zaplecza finansowe
 • Nie ponosimy dodatkowych kosztów, jak prowizje
 • Firmy skupują nieruchomości z problemami, np. z lokatorem i zadłużone
 • Uzyskujemy bezpłatną wycenę nieruchomości
 • Firma gwarantuje nam opiekę prawna
 • Transakcja na każdym etapie odbywa się zgodnie z prawem
 • Uniknięcie rozpraw sądowych
 • Szybka wypłata pieniędzy, również gotówką.

Wady:

Jeśli chodzi o wady, to wszystko zależne jest z punktu widzenia firm skupujących udziały w nieruchomości oraz właściciela. Wydawać nam się może, że przedstawią nam one niższą wycenę naszego mieszkania i czujemy się przez to oszukani. Należy jednak pamiętać, że jej pracownicy to doświadczeni ludzie, którzy znają rynek nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że sprzedając mieszkanie na własną rękę musimy poświęcić swój czas i ponieść koszty z tym związane, szybka sprzedaż może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem. Przy sprzedaży problematycznych nieruchomości nie zawsze możemy sobie pozwolić na duży wybór, dlatego firmy, które skupują nawet nieruchomości z komornikiem, są naszą szansą.

Aspekty prawne związane ze skupami nieruchomości

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na sprzedaż udziałów w mieszkaniu firmie skupującej nieruchomości, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób przebiega cała transakcja. Dzięki temu uzyskamy pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem i nie musimy się niczego obawiać.

 1. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej firmy, skontaktowanie się z nią oraz wypełnienie formularza, wpisując do niego wszystkie potrzebne dane.
 2. Następnie na podstawie formularza i po kontakcie telefonicznym lub e-mailowym firmą przygotuje dla nas wycenę naszej nieruchomości lub naszych udziałów. Nie musimy obawiać się tego, że zostaniemy oszukani, ponieważ podczas jej tworzenia pracownicy biorą pod uwagę metraż, lokalizację, stan techniczny, czy standard, a wszystko to zgodnie z rynkiem nieruchomości.
 3. Gdy zgadzamy się na sprzedaż mieszkania lub udziałów za cenę, którą nam zaproponowano, możemy przystąpić do przygotowania niezbędnych dokumentów. Aby cały proces przebiegł szybko, należy przygotować wcześniej wymagane dokumenty, jak na przykład akt własności czy zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości.
 4. Czwartym krokiem jest podpisanie wcześniej przygotowanej umowy, jednak nie należy zapominać o jej wcześniejszym dokładnym przeczytaniu, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Powinny znaleźć się w niej takie informacje jak wszystkie dane obu stron, te dotyczące ceny, płatności oraz terminu przekazania nieruchomości.
 5. Po podpisaniu umowy u notariusza nie pozostaje nam nic innego jak przygotowanie i przekazanie nieruchomości, zgodnie z ustalonym wcześniej terminem.
198305819_m_normal_none

Skupy nieruchomości - jak sprawdzić firmę?

Aby znaleźć firmę, która odkupi nasze udziały w nieruchomości, na przykład nabytej poprzez spadek powinniśmy się rozeznać wśród znajomych i na forach internetowych. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie pozytywne opinie mogą nie być prawdziwe. Warto jest, więc wcześniej zapoznać się ze strona internetową agencji skupującej udziały w nieruchomości oraz sprawdzić ją na mediach społecznościowych.

Czy przedstawiana przez skup mieszkań lub  domów transakcja jest dla nas korzystna?

Gdy nabywamy nieruchomość poprzez spadek lub rozwód i nie potrafimy porozumieć się z pozostałymi współwłaścicielami, to nie pozostaje nam nic innego jak sprzedaż udziałów w nieruchomości. Jeśli zależy nam na czasie i szybkiej gotówce, to sprzedaż udziałów firmie może okazać się odpowiednim rozwiązaniem. Należy jednak znaleźć odpowiednią, a przede wszystkim uczciwą firmę, która zna rynek nieruchomości i zaproponuje nam rzetelną wycenę.