Ile kosztuje wycena nieruchomości? - Atrium
X

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości jest niezbędnym elementem podczas kupna i sprzedaży mieszkania. Potrzebujemy jej również, gdy staramy się o kredyt. Nie zawsze jednak wiemy, gdzie powinniśmy udać się po pomoc lub ile powinniśmy za nią zapłacić, zwłaszcza jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia.

Co wpływa na wartość wyceny nieruchomości?

Przeprowadzenie wyceny na własną rękę nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Choćby dlatego, że najczęściej mamy sentyment co naszej nieruchomości i przeszacowujemy jej wartość. Możemy również wycenić ją w drugą stronę, czyli niedoszacować, przez co na tym stracić. Aby wycena była profesjonalna, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą obniżyć wartość mieszkania:

  • Rok budowy budynku
  • Rodzaj nieruchomości, którą chcemy zbyć
  • Powierzchnię nieruchomości
  • Stan techniczny lokalu
  • Standard mieszkania
  • Dostęp do infrastruktury
  • Pozostałe jak balkon, taras, piwnica czy strych

Im więcej czynników wpływa na wycenę, tym lepiej, jednak oszacowanie nieruchomości może być naprawdę skomplikowane.

Należy pamiętać, że to nie jedyne czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę, wyceniając naszą nieruchomość, ponieważ ważne są również koszty:

  • Koszt pozyskania danych z zakresu cen transakcyjnych
  • Koszt pozyskania niezbędnych dokumentów
  • Oczekiwany termin wyceny

Czym jest wycena transakcyjna i ofertowa?

Podczas wyceny nieruchomości pojawiają się dwa terminy, które mogą być dla nas nieznane. Pierwszy z nich to wycena ofertowa. Jest to kwota, którą jak sprzedający chcemy osiągnąć. Należy pamiętać, że ustalając kwotę, za którą chcemy zbyć nasze mieszkanie, musimy brać pod uwagę, że większość kupujących będzie oczekiwała również negocjacji. Dlatego też w takiej sytuacji pojawia się drugie pojęcie, jakim jest wycena transakcyjna. Jest ona niższa niż ofertowa. Czyli ta, która chcemy otrzymać za naszą nieruchomość ostatecznie.

148684151_m_normal_none

Jak wycenia się wartość mieszkania?

Osoby, które nie mają doświadczenia w przeprowadzeniu wyceny mieszkania, najczęściej stosują najpopularniejszą metodę zwaną porównawczą. W tym celu wyszukuje się nieruchomości zbliżonych do naszej, biorąc pod uwagę lokalizację czy metraż. Nie jest to jednak skuteczna i trafna metoda, ponieważ inni kupujący — sprzedający mogli z różnych nieznanych nam przyczyn zaniżyć lub zawyżyć cenę. Jeśli jednak bierzemy tę metodę pod uwagę, to najbezpieczniej będzie porównać nasze mieszkanie nie z jedną ofertą, a trzema różnymi.

Drugą metodą, którą się często stosuje, jest metoda korygowania cen średnich. W tym przypadku pod uwagę bierze się aż kilka podobnych nieruchomości. Według ich cen ustalana jest średnia cena rynkowa.

Ostatnią metodą nie mniej skuteczną jest analiza statystyczna. Mimo swej skuteczności przeprowadza się ją najrzadziej. Przy wycenie bierze się pod uwagę zasady analizy statystycznej oraz trendy wśród nieruchomości o podobnych parametrach jak nasza.

Kto przeprowadza wycenę nieruchomości?

Niewiele osób decyduje się na wycenę na własną rękę, zwłaszcza jeśli nie mają w te kwestii doświadczenia. Można jednak podjąć się jej za pomocą internetu lub pośrednika, który wie jak wycenić mieszkanie i inne nieruchomości. Jeśli jednak zależy nam na uczciwej wycenie, to najbezpieczniej będzie skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Jeśli chodzi o tę metodę, to sprawdzi się ona przy odprowadzeniu podatku, od spadku wyceny korzystając z narzędzi do tego przeznaczonych.

157627139_m_normal_none

Korzystając z usług agenta nieruchomości, mamy pewność, że będzie on kierował się przy niej doświadczeniem i znajomością rynku. Nie tylko przeanalizuje on sytuację na rynku, ale również weźmie pod uwagę wszystkie niezbędne dane, które pochodzą z systemów transakcyjnych. Jest to ogromne ułatwienie i zapewni nas o uczciwej wycenie. Ile musimy zapłacić pośrednikowi za wycenę? Zazwyczaj jest ona przeprowadzona w cenie pośrednictwa kupna – sprzedaży, którą przeprowadza i wynosi około 2% do 5% ceny transakcyjnej.

Można również przeprowadzić wycenę za pomocą narzędzi dostępnym na stronach internetowych. Sprzedający nieruchomości często pytają jak sprzedać mieszkanie bez pośredników. Wiele portali internetowych, które przeprowadzają sprzedaże lub kupno mieszkań mają tego typu usługi i mogą im w tym pomóc. Dodatkowo wyceny te mogą być przedstawione całościowo lub za metr kwadratowy. Na wielu stronach będziemy w stanie także zobaczyć, na podstawie ilu ocen została oszacowana nasza wycena.

Najpopularniejszą i zarazem najbezpieczniejszą wyceną jest ta przeprowadzona przez rzeczoznawcę majątkowego, który wykona ja w sposób precyzyjny z pomocą baz aktów notarialnych. Wykona on dla nas operat szacunkowy sporządzony w formie pisemnej i będzie stanowił dokument urzędowy. Pod uwagę brane są takie czynniki jak: lokalizacja, opis stanu nieruchomości, metoda analizy.

Podsumowanie

Wybierając metodę wyceny nieruchomości, powinniśmy wziąć pod uwagę sytuację, w jakiej się znajdujemy (czy zależy nam na czasie, czy możemy poczekać) oraz to, jaką chcemy uzyskać kwotę. Najbezpieczniej będzie skorzystać z wyceny, której nie musimy przeprowadzać sami, ponieważ da nam to gwarancje bezstronności i spojrzenia na zimno.