Jak sprzedać nieruchomość z kredytem hipotecznym? - Atrium
X

Jak sprzedać nieruchomość z kredytem hipotecznym?

Czy można sprzedać nieruchomość z hipoteką? Jeśli tak to w jaki sposób?

Każdy marzy o własnym domu lub własnym mieszkaniu. Aby spełnić swoje marzenia decydujemy się na wzięcie kredytu. Niestety bardzo często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie spłacać rat lub pojawiły się naszym życiu inne nieprzyjemne zdarzenia losowe.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Jeśli tak to w jaki sposób?

Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym jest możliwa jednak nie do końca tak prosta, jakby mogło się nam wydawać. Otóż należy dopełnić kilka niezbędnych formalności. Dlaczego decydujemy się na sprzedaż mieszkania z kredytem? Powodów może być kilka:

  • Powiększa się nam rodzina i potrzebujemy większego metrażu
  • Zmieniamy miejsce zamieszkania
  • Zmieniamy miejsce pracy
  • Rozwód
  • Spadek
  • Tracimy pracę i nie jesteśmy w stanie spłacać rat kredytowych

 

nieruchomość z kredytem

 

Aby sprzedaż była możliwa należy przede wszystkim znaleźć kupca. Należy stworzyć ogłoszenie sprzedaży nieruchomości, w którym konieczne jest zawarcie wielu ważnych informacji. Przede wszystkim kupcy musza zostać poinformowani o tym, jaki jest stan prawny mieszkania i że jest obciążone hipoteką. Jeśli myślisz, że zataisz taką informację to odpowiadamy: niema takiej możliwości. Kupiec prędzej czy później i tak się o tym dowie, ponieważ zauważy to w księdze wieczystej.

Mimo naszych szczerych chęci i szczerości znalezienie kupca, który będzie zainteresowany kupnem mieszkania z kredytem nie należy do łatwych. Jeśli zależy nam na czasie to najlepszą opcją będzie skorzystanie z usług skupu mieszkań z kredytem. Firma taka posiada ogromne doświadczenie w tego typu transakcjach, dzięki czemu możemy mieć pewność, że wszystko zostanie sfinalizowane zgodnie z prawem.

Czy warto sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Kiedy to zrobić?

Wiele czynników może wpłynąć na to, że decydujemy się na sprzedaż mieszkania z kredytem. Może być to potrzeba posiadania większego lokalu lub na przykład rozwód małżonków, którzy chcą sprzedać nieruchomość i podzielić się zyskiem. W sytuacji, gdy tracimy pracę lub najzwyczajniej nie jesteśmy w stanie spłacać comiesięcznych rat kredytu to sprzedaż nieruchomości wydaje się nam najlepszym rozwiązaniem.

Najczęściej jednak decydujemy się na sprzedaż zadłużonego mieszkania  z zamiarem pozbycia się długu, które spędza nam sen z powiek.

Oczywiście możemy skorzystać z pomocy różnych instytucji bankowych lub z pomocy państwa. Oferują nam oni między innymi wakacje kredytowe oraz dotacje z Funduszu wsparcia kredytobiorców.

Co należy załatwić w banku przy sprzedaży mieszkania z kredytem?

Znalezienie kupca mieszkania z kredytem nie jest łatwe, jednak nie jest nie możliwe. Jeśli jednak znaleźliśmy potencjalnego klienta, który jest stuprocentowo zdecydowany to musimy udać się do banku w celu poinformowania pracownika o zamiarze sprzedaży naszego lokalu. Nie musisz martwić się tym, że bank na taką transakcję nie wyda zgody, ponieważ nie jest ona wymagana. Potrzebujemy natomiast od tej instytucji:

  • Zaświadczenia o stanie zadłużenia nieruchomości - na takim zaświadczeniu powinny znaleźć się między innymi: informacja o kwocie zadłużenia, nasze dane oraz numer konta, na który należy spłacić kredyt.
  • Promesy – polega ona na wykreśleniu przez bank hipoteki z księgi wieczystej. Dzięki niej kupujący mieszkanie będzie miała gwarancję, że po spłacie kredytu, bank nie będzie miał już do niego żadnych praw. Nie należy takiego wniosku składać zbyt wcześnie, ponieważ ważna jest ona tylko 30 dni.

Bardzo ważne jest, by mieć na uwadze, by dopilnować, aby kwota zadłużenia wpisana na zaświadczeniu bankowym, była pomniejszona o odsetki i inne opłaty dodatkowe, które wynikają z wcześniejszej spłaty kredytu.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką – co powinna zawierać umowa przedwstępna?

W momencie, gdy znajdziemy kupca naszego mieszkania z kredytem hipotecznym powinniśmy podpisać z nim umowę przedwstępną. Powinna ona zwierać nie tylko szczegóły transakcji, ale również terminy. Czy należy podpisać ją u notariusza? Nie jest to konieczne, decyzja taka jest indywidualną obu stron.

Kupujący powinien wpłacić nam również zaliczkę, a zapis o niej musi również zostać wpisany do umowy przedwstępnej. Innym ważnym zapisem jest ten dotyczący podziału kwoty ze sprzedaży mieszkania z kredytem na dwie części. Jedna z nich zostanie pobrana na spłatę kredytu, druga zaś będzie należała tylko do nas.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – co powinniśmy wiedzieć o akcie notarialnym?

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie z kredytem to konieczne jest, byś pamiętał o akcie notarialnym, który jest bardzo ważnym elementem całej transakcji. Podczas finalizacji całej transakcji podpisujemy właściwą umowę sprzedaży nieruchomości, której formą jest właśnie akt notarialny. Przekazanie pieniędzy następuję w biurze notarialnym w obecności notariusza. Następnie:

  • Udajemy się do banku w celu uzyskania oświadczenia informującego, że zadłużenie zostało uregulowane
  • Udajemy się do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego z wnioskiem o wykreślenie zadłużenia hipotecznego (dołączamy do niego oświadczenie z banku)

Sprzedaż  nieruchomości z kredytem hipotecznym a podatki

Istnieje konieczność zapłacenia podatku do Urzędu Skarbowego, który wynosi 19% od kwoty zysku. Na szczęście mamy możliwość uniknięcia go. W jaki sposób? Należy złożyć w US deklarację, że w przeciągu 5 lat zakupimy za zarobione pieniądze mieszkanie, dom lub działkę na własne cele mieszkaniowe. Pamiętaj jednak, że musisz dotrzymać słowa i terminu. Możemy również skorzystać z ulgi podatkowej. Przysługuje ona osobom, które w ciągu pierwszych trzech lat za otrzymane pieniądze zakupią nową nieruchomość lub spłacą hipotekę.

Skorzystaj z firmy skupującej nieruchomości z kredytem

W razie konieczności istnieje możliwość sprzedania nieruchomości z kredytem. Jeśli zależy nam na czasie to świetnym wyborem będzie skup nieruchomości z kredytem hipotecznym. Jest to metoda bezpieczna i gwarantująca klientom ekspresową finalizację transakcji i szybką wypłatę gotówki. W takiej agencji skupu nieruchomości zadłużonych otrzymamy również fachowa pomoc pracowników, którzy nie tylko znają rynek nieruchomości, ale mają w tego typu sprawach bardzo duże doświadczenie. Możemy liczyć także na porady prawne, które na pewno przydadzą nam się w bezproblemowym przeprowadzeniu transakcji.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką - krok po kroku

  1. Znalezienie nabywcy nieruchomości obciążonej hipoteką. Może być to osoba prywatna lub skup nieruchomości.
  2. Wizyta w banku w celu otrzymania zaświadczenia o stanie zadłużenia i promesy wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej
  3. Zawarcie umowy przedwstępnej
  4. Wizyta u notariusza i podpisanie umowy sprzedaży
  5. Uzyskanie z banku tak zwanego listu mazalnego, dzięki któremu będziemy mogli usunąć wpis dotyczący hipoteki z księgi wieczystej.