Mieszkanie spółdzielcze własnościowe — czym się różni od mieszkania własnościowego?
Sprzedaż mieszkania spółdzielczego to częsta praktyka na rynku nieruchomości. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, czym różni się mieszkanie spółdzielcze od spółdzielczego własnościowego. Z czym wiąże się taka sprzedaż i jak się do niej dobrze przygotować? Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania?
Kto jest właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego?
Wiele osób, które są w posiadaniu mieszkania własnościowego, nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie do końca są jego jedynymi właścicielami. Jak to możliwe? To częste pytanie o sprzedaży nieruchomości. Jeśli chodzi o mieszkanie spółdzielcze własnościowe, to niestety jesteśmy objęci tak zwanymi ograniczeniami własnościowymi. A więc dawniej spółdzielnie miały za zadanie zaspokoić potrzeby mieszkaniowe dla społeczeństwa, tak więc były one wykupowane bez zakładania ksiąg wieczystych. Oznacza to zatem, że decydując się sprzedać takie mieszkanie, zostajemy niemiło zaskoczeni. Mimo to nie oznacza to, że nie możemy sprzedać nieruchomości, jest to możliwe, jednak konieczne jest przeprowadzenie kilku niezbędnych formalności. Poza tym obecnie wiele nieruchomości nie ma założonych ksiąg wieczystych.
Nie tylko brak księgi wieczystej i to, że nie jesteśmy jedynymi właścicielami mieszkania, staje nam na przeszkodzie. Zostaje jeszcze kwestia gruntu, na którym znajduje się dana nieruchomość. Okazuje się bowiem, że spółdzielnia ma swoje udziały również w nim. Chcąc sprzedać lub kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe musimy mieć na uwadze, że mimo zmiany właściciela, spółdzielnia nadal ma w nim swoje udziały.
Jeśli natomiast jesteśmy w posiadaniu mieszkania spółdzielczego, to sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ zapewne grunt, na której się znajduje, należy do skarbu państwa. Nie oznacza to jednak, że jego sprzedaż nie jest możliwa. Jedyną różnicą jest brak możliwości założenia księgi wieczystej, co może zniechęcać potencjalnego nabywcę.
Jak zbyć mieszkanie spółdzielcze?
Taka forma jak mieszkanie spółdzielcze, nie występuje w żadnym innym kraju. Dawniej ciężko było zdobyć własne mieszkanie, dlatego system wyszedł naprzeciw zainteresowanym. Mimo że w swoim posiadaniu mamy mieszkanie własnościowe, to podczas jego sprzedaży może pojawić się kilka niespodziewanych problemów.
Jak doprowadzić do sprzedaży nieruchomości społdzielczej?
Zanim przystąpimy do sprzedaży mieszkania spółdzielczego, musimy skompletować niezbędne dokumenty, które należy również przedstawić kupującemu. Powinny one dotyczyć nie tylko sytuacji prawnej nieruchomości, ale również wysokości zadłużenia, jeśli takie istnieje lub jego braku, a także o ewentualnych udziałach w nieruchomości. Poza tym przyszłych nabywców często interesuje kwestia księgi wieczystej, warto, jest więc ja wcześniej wyjaśnić, w razie konieczności założyć.
Będąc właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego, nie mamy obowiązku informowania spółdzielni o tym, że chcemy sprzedać swoją nieruchomość. Niezależnie od tego, czy jest ona w posiadaniu udziałów w gruncie, to musimy pamiętać, że prawnym właścicielem lokalu jesteśmy tylko my. Konieczne jest natomiast przekazanie jej po sprzedaży aktu notarialnego, tak aby mogła ona nawiązać współpracę z nowym nabywcą.
Sprzedaż mieszkania własnościowego spółdzielczego - gdzie leży problem?
Aby transakcja sprzedaży mieszkania własnościowego spółdzielczego była przeprowadzona zgodnie z prawem, a zarazem szybko należy wcześniej zapoznać się z niespodziankami, które możemy napotkać na naszej drodze, zanim uda nam się przystąpić do podpisania aktu notarialnego.
Przede wszystkim największy problem będzie miała z takim mieszkaniem nabywca, który chce odkupić od nas mieszkanie za kredyt. Dlaczego? Ponieważ zanim bank przyzna mu kredyt, będzie musiał on przedstawić mu księgę wieczystą. Nie oznacza to jednak, że musi zrezygnować z nieruchomości, ponieważ istnieje jeszcze możliwość okazania zaświadczenia ze spółdzielni, że jej założenie jest możliwe. Sprzedaż mieszkania spółdzielczego własnościowego w takiej sytuacji będzie możliwa, jednak konieczne będzie dopełnienie kilku formalności.
Samo zgłoszenie księgi wieczystej jest bardzo prostą procedurą, której bank będzie od nas wymagał. W tej sytuacji może nałożyć na nas tak zwaną opłatę pomostową, która da nam czas na założenie księgi i wpisanie do niej nabywcy, czyli kredytobiorcy.
Księga wieczysta ma taką samą ważność niezależnie od tego, czy zakłada ją poprzedni właściciel, czy nowy nabywca nieruchomości. Dlatego też, ta kwestia pozostaje decyzją obu stron transakcji. Jak widać, sprzedaż mieszkania spółdzielczego własnościowego nie jest skomplikowana, pod warunkiem, że założymy księgę wieczystą i dostarczymy niezbędne dokumenty.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy jesteśmy właścicielami mieszkania spółdzielczego i nie posiadamy księgi wieczystej, dodatkowo jest jeszcze trudniejsza, jeśli nabywca nieruchomości chce zakupić ją za kredyt. Zazwyczaj biorąc pod uwagę, że grunt, na której ona stoi, nie należy do spółdzielni, lecz do skarbu państwa, to niestety nie otrzyma on z banku pozytywnej decyzji. Oznacza to, że założenie księgi nie jest możliwe. Sprzedaż może się odbyć, jednak pod warunkiem, że nabywca zapłaci za nią gotówką.
Bezpłatna wycena
Wypełnij formularz, a otrzymasz gotową wycenę nieruchomości.
Pomożemy w wycenie mieszkań i nieruchomości w całej Polsce
- Skup nieruchomości dolnośląskie
- Skup nieruchomości kujawsko-pomorskie
- Skup nieruchomości lubelskie
- Skup nieruchomości lubuskie
- Skup nieruchomości mazowieckie
- Skup nieruchomości małopolskie
- Skup nieruchomości opolskie
- Skup nieruchomości podkarpackie
- Skup nieruchomości podlaskie
- Skup nieruchomości pomorskie
- Skup nieruchomości śląskie
- Skup nieruchomości świętokrzyskie
- Skup nieruchomości warmińsko-mazurskie
- Skup nieruchomości wielkopolskie
- Skup nieruchomości zachodniopomorskie
- Skup nieruchomości łódzkie
Komentarz został dodany pomyślnie! Zostanie wyświetlony po zweryfikowaniu.