Sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgodny współwłaściciela - Atrium
X

Sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgodny współwłaściciela

Czy można sprzedać udziały w nieruchomości bez zgody właściciela?

Bardzo często zdarza się - zwłaszcza, gdy mowa o nieruchomości po spadkowej, że jeden z właścicieli chce ją sprzedać, a reszta się nie zgadza. Istnieje możliwość sprzedaży swoich udziałów w nieruchomości.

Czym jest współwłasność? Kim jest współwłaściciel nieruchomości?

Jeśli chodzi o to czym jest współwłasność to mamy z nią do czynienia, jeśli jedna nieruchomość posiada kilku właścicieli. W kodeksie cywilnym znajdziemy dwa jej rodzaje:

  • Łączną - jest to współwłasność, w której wysokość udziałów każdego z właścicieli nie jest ustalona, czyli gdy nie została spisana intercyza. W takiej sytuacji można sprzedać ją tylko za zgodą obu stron, wspólnie. Jeśli natomiast jedna osoba się na nią nie zgadza to niestety taka możliwość nie istnieje. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę nie zostało ustalone jaka część do kogo należy.
  • Ułamkową - taka sytuacja jest o wiele łatwiejsza, ponieważ cała nieruchomość zazwyczaj jest podzielona na kilka równych części. To właśnie taki rodzaj współwłasności daje nam możliwość sprzedaży udziałów w nieruchomości.

Jak zatem można stać się współwłaścicielem nieruchomości? Poprzez kilka działań i z kilku powodów, na przykład; zawarcie małżeństwa, rozwód, zakup, darowizna lub spadek. Bardzo ważne jest, niezależnie od sposobu, dzięki któremu staliśmy się współwłaścicielami, aby mieć świadomość tego jakie są nasze prawa co do niej. Lepiej jest wiedzieć, czy możemy decydować o niej sami, czy konieczna jest zgoda innych właścicieli.

157425500_l

Czy można sprzedać udziały w nieruchomości bez zgody współwłaściciela?

Zgodnie z prawem współwłaściciele mają możliwość korzystania z nieruchomości oraz zarządzanie nią zgodnie ze sprawami zwykłego zarządu w sytuacji, gdy zgadza się na to większość właścicieli. Jeśli natomiast chodzi o sprawy, które wychodzą poza zwykły zarząd nieruchomością to niestety konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Wspólne korzystanie z jednej nieruchomości nigdy w praktyce nie jest łatwe, a zwłaszcza, gdy między współwłaścicielami niema zgody i porozumienia. Zaczynają się “scysje”, które kosztują nas wiele stresu i nerwów. Istnieje jednak rozwiązanie tej patowej sytuacji za pomocą sprzedaży udziałów w nieruchomości. Na szczęście można sprzedać swoje udziały bez zgody innych współwłaścicieli na podstawie naszych udziałów.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaścicieli - najważniejsze informacje

Podzielona sprzedaż nieruchomości ze spadku nie jest prosta. Gdy jesteśmy zdecydowani na sprzedaż udziałów w nieruchomości to nie musimy pytać o zgodę pozostałych współwłaścicieli. Niema również konieczności informowania ich o naszych planach. Jeśli chodzi o sprzedaż udziałów w nieruchomości to transakcja ta nie różni się od zwykłej niczym szczególnym. Konieczna będzie wizyta w biurze notarialnym. Notariusz złoży w naszym imieniu wniosek do sądu o wpis do księgi wieczystej nowego współwłaściciela. Dopiero wtedy wszystkie dane nowego nabywcy będą jawne.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości na własną rękę niestety nie jest takie proste. Potencjalni nabywcy nie są zainteresowani kupne udziałów, do której mają prawa także inni ludzie. Zazwyczaj istnieje według nich ryzyko, że nie będą mogli taką nieruchomością swobodnie dysponować. Nie oznacza to jednak, że musimy czekać kilka kolejnych lat na to by móc pozbyć się swojej części udziałów. Z pomocą przychodzi nam w tej sytuacji skup nieruchomości, który chętnie odkupi od nas nasze udziały.

 

120127993_l

Sprzedaż udziałów w nieruchomości, a spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Jeśli jesteśmy współwłaścicielem udziałów w spółdzielczym własnościowym lokalu to w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni poinformować innych współwłaścicieli o planie jego sprzedaży. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z prawem to właśnie oni mają możliwość do wykupu naszych udziałów w pierwszej kolejności, jest to tak zwany pierwokup.

Transakcja sprzedaży odbywa się w dwóch etapach:

  • Warunkowa umowa sprzedaży - za naszą zgoda notariusz informuje pozostałych współwłaścicieli o tym, że chcesz sprzedać swoją część nieruchomości. W momencie dostarczenia do nich aktu notarialnego, ci mają 30 dni na skorzystanie z prawa pierwokupu. Jeśli skorzystają oni z tej możliwości to zostaje zawarta umowa na określonych warunkach, która zawiera wszystkie ważne informacje, na przykład sposób zapłaty czy kwota.
  • Podpisanie umowy końcowej - następuje, gdy współwłaściciele nie chcą skorzystać z prawa pierwokupu. W tej sytuacji następuje przeniesienie własności i zakończenie transakcji poprzez zapłatę ustalonej ceny.

Jak i komu sprzedać swoje udziały w nieruchomości?

Oczywiste jest, że zarządzanie nieruchomością, która nie należy tylko do nas jest bardzo trudne. Zwłaszcza w sytuacji, gdy między współwłaścicielami niema porozumienia i potrafią się ze sobą “dogadać” w żadnej kwestii. Jeśli więc nie mamy możliwości korzystania z niej lub chcemy pozbyć się uciążliwego lokalu, martwiąc się, że w przyszłości poniesiemy jakiekolwiek koszty związane z jej utrzymaniem to możemy sprzedać udziały w nieruchomości. Jeśli zależy nam na czasie to wystarczy zgłosić się do skupu nieruchomości. Agencje takie mają duże doświadczenie w tego typu sprawach i na pewno szybko doprowadzą do sfinalizowania transakcji.