Czym jest zdalna sprzedaż nieruchomości? - Atrium
X

Czym jest zdalna sprzedaż nieruchomości?

Każdemu zbywcy nieruchomości zależy na szybkiej sprzedaży i jak najwyższej cenie. Aby tak się stało, musimy poświęcić swój czas i uzbroić się w cierpliwość, co niestety obecnie często jest niemożliwe.  Gdy nie jesteśmy w stanie fizycznie poświęcić czas potencjalnym kupcom, możemy skorzystać ze sprzedaży zdalnej. Czym jest i jak skorzystać z tej usługi?

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?

Niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy sprzedać nasza nieruchomość, to w każdym przypadku konieczne jest wcześniejsze przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Są to między innymi:

  • Numer księgi wieczystej danej nieruchomości
  • Zaświadczenie o zameldowaniu osób pod adresem nieruchomości
  • Zaświadczenie informujące o braku zadłużenia nieruchomości
  • Dokumenty z banku, w przypadku, gdy staramy się o kredyt hipoteczny

Wszystkie te dokumenty potrzebne są do podsiania umowy w formie aktu notarialnego. Jeśli przygotujemy je wcześniej, to cały proces sprzedaży znacznie się skróci.

Czy sprzedaż mieszkania na odległość jest możliwa?

Jest! Tak naprawdę taka usługa pojawiła się w Polsce już dawno, jednak dopiero, gdy wybuchła pandemia, stała się ona bardziej popularna. Oczywiście już lata temu mogliśmy zrzucić odpowiedzialność za sprzedaż naszej nieruchomości na agencje lub skup nieruchomości, które przeprowadzały nas przez cały proces transakcji. Co ciekawe skup nieruchomości ma wiele zalet, które sprawiają, że cieszą się coraz większą ilością nowych klientów. Po pierwsze cały proces zaczynając od początku współpracy, możemy przeprowadzić on-line, wypełniając na stronie internetowej formularz, wpisując w nim wszystkie potrzebne dane. Dodatkowo na ich korzyść wpływa brak opłat, prowizji i stały kontakt z pracownikami. Skupują oni nie tylko atrakcyjne nieruchomości, ale i te problematyczne np. o nieuregulowanym stanie prawnym.

Dla Ciebie: Stan prawny nieruchomości – czym jest?

Zdalna sprzedaż nieruchomości

Jak skutecznie sprzedać nieruchomość zdalnie?

Decydując się na zdalną sprzedaż nieruchomości, chcemy, aby transakcja przebiegła szybko i skutecznie. Aby tak się stało konieczne, jest dopięcie wszystkich formalności, na co często nie mamy czasu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się ustanowienie pełnomocnika. Nie musi być to prawnik, ponieważ według prawa może zostać nim każdy, członek rodziny czy przyjaciel. Konieczne jest określenie go w stosownych dokumencie.

Kolejnym krokiem jest skonstruowanie odpowiedniego ogłoszenia oraz wykonanie zdjęć. Przede wszystkim powinny one zachęcić potencjalnego kupca do zainteresowania właśnie naszą nieruchomością. Aby cała transakcja przebiegła zdalnie należy umieścić w naszym ogłoszeniu w mediach społecznościowych link, który przekieruje nabywcę do ogłoszenia.

Czy sprzedaż zdalna jest zgodna z prawem i bezpieczna?

Odpowiedź brzmi tak. Sprzedając nieruchomość, stresujemy się tym, by cała transakcja była zgodna z prawem. Decydując się na pełnomocnika, nie musimy martwić się, że nasze zdanie nie będzie brane pod uwagę, ponieważ ostatnie słowo zawsze należy do nas. Poza tym nie ma on prawa decydować o innych sprawach, które nie są zawarte w dokumencie. Jeśli nie jesteśmy pewni czy jest to bezpieczne, to możemy skorzystać z usług skupu nieruchomości, który gwarantuje nam pomoc prawników i notariusza.

W sytuacji, gdy potencjalny kupiec zostanie już znaleziony, to nadal nie mamy pewności, że nie zostaniemy przez niego oszukani. Jeśli chcemy poczuć się bezpiecznie, to dobrym rozwiązaniem będzie podpisanie z nabywcą umowy przedwstępnej, która nie musi być podpisana u notariusza, co wiąże się z brakiem dodatkowych opłat. Dzięki tej umowie w razie, gdy nabywca się wycofa, możemy domagać się zadośćuczynienia.

Co powinno zawierać pełnomocnictwo — sprzedaż zdalna

Decydując się na zdalną sprzedaż nieruchomości istnieje możliwość znalezienia pełnomocnika. Nie zawsze jednak wiemy, co powinno ono zawierać. Przede wszystkim wszystkie szczegółowe informacje dotyczące jego zakresu działań. Jeśli zależy nam na tym, by mógł on uzyskać w naszym imieniu niezbędne dokumenty z urzędu, to w takiej sytuacji konieczne jest sporządzenie osobnego dokumentu oraz złożenia w nich stosownych wniosków i zaświadczeń w konkretnym urzędzie.

Zdalny skup nieruchomości

Czemu decydujemy się na sprzedaż zdalną?

Skorzystanie z usług skupu nieruchomości bardzo często zapewnia nam bezpieczeństwo podczas całej transakcji, co więcej wszystkie formalności możemy załatwić online, zwłaszcza gdy:

  • Jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu na spotkania z potencjalnymi kupcami
  • Mieszkamy z dala od siedziby nieruchomości
  • Przebywamy poza granicami Polski, a przyjazd jest niemożliwy

Skup nieruchomości posiada wiele dodatkowych zalet. Przede wszystkim skup nie zawsze ogląda nieruchomość przed jej kupieniem, pracownicy tego biura mają duże doświadczenie na rynku nieruchomości i gwarantują nam rzetelną współpracę i dobrą ofertę, jeśli chodzi o cenę. To nadal nie wszystko, ponieważ skup nieruchomości współpracuje z prawnikami i notariuszami, którzy zawsze służą nam swoją pomocą. Co więcej, jest to najlepsza alternatywa w przypadku, gdy chcemy zbyć nieruchomość z problemami. Skup nieruchomości będzie pomocny jeśli posiadamy nieruchomość z komornikiem na sprzedaż, chcemy sprzedać nieruchomość z lokatorem lub nieruchomość wymagającą remontu.

Może Cię zainteresować: Remont mieszkania przed sprzedażą - czy się opłaca?