Remont mieszkania przed sprzedażą, czy się opłaca? - Atrium
X

Remont mieszkania przed sprzedażą - czy się opłaca?

Rozważasz, czy remontowań mieszkanie przed jego sprzedażą? Skrupulatnie odpowiadamy na to pytanie.

Jeżeli myślisz o sprzedaży domu lub mieszkania, uważasz, że jego obecny stan nie jest zadowalający i że możesz podnieść realną wartość swojej posesji, a oglądane w telewizji programy o remontach zainspirowały Cię do działania - dowiedz się czy remont przed sprzedażą naprawdę się opłaca. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona, a możliwości wiele. Zobacz także - najczęstsze pytania zadawane podczas sprzedaży mieszkania. W tym artykule podpowiemy Ci co zrobić, aby korzystnie sprzedać mieszkanie oraz jak tanim kosztem podnieść wartość mieszkania.

Wspomniane w nagłówku programy telewizyjne o remontach, którymi cieszą się dużą popularnością, często są dla nas inspiracją i zalążkiem do podjęcia działań. Musimy jednak pamiętać, że podwojenie wartości mieszkania poprzez sam remont, jak często pokazują programy amerykańskie - nie jest możliwe. Z drugiej strony nie oznacza to, że nie można podnieść wartości domu poprzez podjęcie pewnych, konkretnych działań. Ile zyskuje na wartości odnowione mieszkanie? Częściowy remont może zwiększyć cenę sprzedaży mieszkania o dodatkowe 10%, a remont kompleksowy może podwyższyć wartość sprzedaży od 15%, aż do 17% w zależności od typu oferty i lokalizacji mieszkania.

Remont mieszkania przed sprzedażą – czy się opłaca?

Opierając się na powyższych wartościach procentowych można by stwierdzić, że remont mieszkania przed sprzedażą jest opłacalny w każdym przypadku. Nie jest to jednak takie proste. Ceny na rynku nieruchomości są nieprzewidywalne, a każdy remont, a w szczególności remont generalny wiąże się z dużymi kosztami. Jeśli szukasz firmy kupującej nieruchomości - dobrze trafiłeś. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na odnowienie mieszkania przed sprzedażą musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Dwa najważniejsze to:

 1. Czy stać Cię na odnowienie mieszkania?
 2. Jaki remont będzie najkorzystniejszy?

Pierwszy czynnik może wydawać się banalny, ale jest priorytetowy. Jeżeli nie posiadasz własnych środków finansowych na odnowienie mieszkania, musisz rozważyć pożyczkę, która jest oprocentowana. W tym momencie koszt remontu wzrasta, a od końcowego zysku będziesz musiał odjąć również koszty związane z kredytem.

Alternatywą dla remontu generalnego jest tak zwane odświeżenie mieszkania. Drobne zabiegi jak pomalowanie ścian, odświeżenie sufitów, ościeżnic czy modne ostatnio – pomalowanie glazury to niewielkie zmiany. Mogą jednak niskim kosztem skutecznie uatrakcyjnić Twoje mieszkanie, aby robiło dobre pierwsze wrażenie. Z tego właśnie powodu drugą z kwestii koniecznych do rozważenia jest rodzaj remontu oraz zasięg prac remontowych.

mieszkanie do remontu remont mieszkania przed sprzedażą

Dobrze jest mieć świadomość co cenią sobie kupujący przy wyborze mieszkania. Na jakie pomieszczenia, czy elementy zwracają szczególną uwagę. Taka wiedza pozwoli nam strategicznie zaplanować działania remontowe, aby optymalizując efekty zminimalizować koszty.

Priorytetem większości kupujących jest lokalizacja, która najczęściej zależna jest od indywidualnych wymagań klienta, ale są również inne ważne aspekty, poza lokalizacją, takie jak:

 • przestronna i zadbana kuchnia
 • zadbana i funkcjonalna łazienka
 • dodatkowe udogodnienia jak np. garaż, pralnia, suszarnia, piwnica
 • instalacja elektryczna i rozwiązania oszczędnościowe
 • nowe technologie i elementy smart w mieszkaniu
 • sprzedaż nieruchomości a pandemia

Decydując się na remont przed sprzedażą mieszkania, przeanalizuj koniecznie powyższe elementy i zastanów się, które z nich mogłyby dzięki remontowi podnieść wartość nieruchomości przy sprzedaży.

Jeżeli któreś z powyższych pomieszczeń wymaga remontu w Twoim mieszkaniu lub jeżeli istnieje jakieś pomieszczenie, które szczególnie wpłynie na cenę pod warunkiem, że zostanie wyremontowane – warto wziąć to pod uwagę. Na przykład, jeżeli posiadasz duży taras lub balkon z pięknym widokiem, możesz postawić na ten punkt swojej nieruchomości i przygotować go tak, aby zachwycał kupujących i nie pozwolił im dostrzec ewentualnych mankamentów reszty mieszkania.

Home Staging – czy warto?

Często pierwsze wrażenie decyduje o kupnie mieszkania, a z pewnością silnie wpływa na postrzeganie reszty domu. W ostatnich latach wzrosła popularność usługi tak zwanego home stagingu, czyli odpowiedniego przygotowanie mieszkania w celu zwiększenia jego wartości oraz przyspieszenia sprzedaży. Profesjonalista zajmujący się taką działalnością dobrze zna psychikę i logikę działania osób poszukujących mieszkania i poprzez odpowiednie ustawienie mebli, drobne dekoracje, a czasami ukrycie niektórych elementów tworzy przestrzeń miłą w odbiorze. Pamiętajmy, że usługa ta również generuje koszty, co należy uwzględnić przy analizie opłacalności tej usługi względem jej wpływu na ostateczny zysk ze sprzedaży. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wycenić mieszkanie - odpowiedź znajdziesz w linku. To czy home staging będzie opłacalny, jest kwestią bardzo indywidualną. Zważywszy na cenę konsultacji u specjalisty od home stagingu, wahającą się między 100 zł – 400 zł teoretycznie każdy mógłby pozwolić sobie na tę usługę. Jeżeli masz wątpliwości, pamiętaj że internet jest skarbnicą wiedzy również w tej dziedzinie i przy odrobinie chęci uda Ci się znaleźć niezbędne informacje, które pomogą lepiej zorganizować przestrzeń, aby przygotować mieszkanie do sprzedaży.

sprzedaż mieszkania remont remont mieszkania do sprzedaży

Jak odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą? Proste zabiegi, które podniosą wartość nieruchomości.

Chcąc uniknąć kosztownego remontu generalnego mieszkania, warto przeanalizować alternatywne, tańsze rozwiązania. Co możemy zrobić, aby niskim kosztem i niewielkim nakładem pracy podnieść cenę sprzedaży? Skupmy się na działaniach zupełnie niezbędnych oraz tych dodatkowych, wpływających na wygląd wnętrz i nastrój jaki tworzą.

 • Naprawienie drobnych awarii
  Jest to najważniejsza czynność, jaką musimy wykonać zanim wpuścimy do naszego mieszkania pierwszych klientów. Jeżeli borykamy się z niewielkimi uszkodzeniami lub są w naszych domu elementy wymagające drobnych napraw – to jest właściwy moment. Od skrzypiących drzwi, przez odklejone listwy, aż po kapiący kran. Upewnij się, że wszystko działa jak należy. Jeżeli nawet drobna awaria zostanie dostrzeżona przez klientów, z pewnością to głównie ona zapadnie im w pamięć. Właścicieli czekają wyjaśnienia, rujnując korzystną dla nich atmosferę sprzedaży. Wszelkie usterki i ubytki, nawet te najmniejsze dają kupującemu powód do negocjowania ceny, ponieważ zaczyna on analizować budżet jaki musi przeznaczyć na te naprawy.
 • Odświeżenie ścian
  Jest to jedna z pierwszych zasad wspomnianego home stagingu. Malowanie ścian nie jest konieczne, ale jeżeli w jakikolwiek sposób przyczyni się do podniesienia wartości mieszkania – warto, ponieważ nie wiąże się to z wysokimi kosztami czy dużym nakładem pracy. Przede wszystkim jeżeli ściany są brudne lub przebarwione warto odświeżyć ich kolor. Istotne też byłoby przemalowanie ścian na jasny, np. biały kolor. Jeżeli lubimy intensywne barwy we wnętrzach, musimy pamiętać, że nie każdy klient będzie miał podobny gust. Najwłaściwiej byłoby zadbać o neutralną i jasną kolorystykę ścian. Takie wnętrza wyglądają czysto, przytulnie i ułatwiają kupującym wyobrażenie sobie swojego stylu w naszych wnętrzach.
 • Zadbanie o przestrzeń
  Długie korytarze, małe pokoje, ciasne kuchnie... Brzmi znajomo? To często typowe mieszkania w blokach. Czasami również w domach znajdą się mało ustawne pomieszczenia. Zadbaj o to, aby wywalczyć jak największą przestrzeń. Przestronne, jasne wnętrza zawsze są w cenie. Jeżeli więc w pokojach masz ścianki działowe lub meblami wyznaczyłeś mniejsze przestrzenie – usuń je. Jeżeli w korytarzu stoi Twój ulubiony rower do ćwiczeń – przenieś go do garażu lub piwnicy. Otwórz pomieszczenia, wyzbywając się z nich zbędnych mebli, figurek, lamp czy innych dodatków potęgujących wrażenie ciasnoty. Przemeblowanie przestrzeni w domu tak, aby pasowała do przeciętnego nabywcy, może zwiększyć wartość i przyspieszyć sprzedaż.
 • Zorganizowanie przestrzeni
  Najczęściej narzekamy na brak miejsca w swoich mieszkaniach. Jak duże by ono nie było, źle zorganizowana przestrzeń może powodować wrażenie, że mieszkanie się „kurczy” pod wpływem gromadzonych latami przedmiotów. Dlatego istotne są wszelkiego typu zabudowy, szafy, szafeczki, otwierane pufy, szafy wnękowe, a nawet wracające do łask – pawlacze. Każde miejsce w mieszkaniu, które można funkcjonalnie zagospodarować jest cenne. Klienci z pewnością docenią ilość miejsc do przechowywania, kreatywne rozwiązania we wnętrzach oraz możliwości aranżacyjne, jakie dają niezagracone przestrzenie.
 • Zadbanie o instalację elektryczną i rozwiązania oszczędnościowe
  Jednym z coraz częściej docenianych aspektów w mieszkaniu jest jego efektywność energetyczna, czyli nic innego jak możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Jeżeli istnieją jakiekolwiek możliwości, aby zadbać o oszczędność w tym zakresie – nie wahajmy się. Energooszczędne sprzęty domowe, żarówki, panele fotowoltaiczne – każdy sposób oszczędności na energii elektrycznej będzie doceniony przez świadomych klientów.
 • Zabudowanie balkonu
  Balkon jest bezcennym elementem mieszkania… o ile można i warto z niego korzystać. Jeżeli z Twojego balkonu roztacza się piękny widok, nie ma obaw, że nasze mieszkanie będzie rozrywką dla sąsiadów z naprzeciwka, a powietrze w Twojej okolicy jest czyste i zdrowe – fantastycznie. Taki balkon bezdyskusyjnie podniesie wartość mieszkania. Jeżeli jednak posiadasz balkon w środku gęsto zabudowanego osiedla, masz widok na ruchliwą ulicę w centrum miasta lub sąsiadujesz z innym balkonem niemal na wyciągnięcie ręki – zabudowa z całą pewnością pozwoli Ci podnieść wartość mieszkania. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe metry użytkowe, pomieszczenie na sprzęt rekreacyjny lub idealne miejsce do uprawy pięknych roślin doniczkowych. Jaki klient tego nie doceni?
 • Remont kuchni
  Przestronna i odnowiona kuchnia to jedno z najczęściej branych pod uwagę przez klientów pomieszczeń w mieszkaniu. Wiąże się to głównie z wysokimi kosztami remontu, które należy przewidzieć w budżecie, planując mieszkanie z kuchnią do remontu. Dla obu stron remont kuchni jest równie kosztowny, jednak jeżeli sprzedający zadba o to, aby jego kuchni nie można było nic zarzucić - zwiększa swoje szanse na szybką i korzystną sprzedaż.
 • Wymiana paneli
  Ten zabieg nie jest już tak kosztowny, a podłogi to coś, co z całą pewnością zostanie dostrzeżone przez klientów. To kolejna z najbardziej opłacalnych inwestycji zwiększająca wartości mieszkania przed sprzedażą. Odpowiednio dobrane i ułożone panele mogą też efektywnie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń. Wpływają również na estetykę i wygląd ogólny pomieszczeń.
 • Elementy smart w mieszkaniu
  Automatyzacja mieszkania podwyższa postrzeganą wartość nieruchomości. Jeżeli w mieszkaniu znajdują się takie elementy jak videodomofon, klimatyzacja czy rolety elektryczne z całą pewnością mieszkanie sprzeda się szybciej i po wyższej cenie.

W ostateczności zawsze istnieje możliwość podjęcia się remontu generalnego mieszkania przed sprzedażą. Jeżeli opcją na którą się zdecydujesz będzie właśnie ta - nigdy nie trać z oczu swojego budżetu i pamiętaj o powyższych zasadach, aby remont mieszkania przed sprzedażą faktycznie był opłacalny i przyniósł oczekiwane rezultaty.

jak wyremontować mieszkanie jak wyremontować mieszkanie do sprzedania

Opinie klientów, którym pomogliśmy w sprzedaży nieruchomości

Dzięki temu, że z mężem skorzystaliśmy z usług biura zaoszczędziliśmy mnóstwo czasu, energii i uzyskaliśmy większą kwotę niż ta, którą początkowo zakładaliśmy. Dzięki cennym wskazówkom doświadczonych pracowników mogliśmy wynegocjowaliśmy od kontrahenta kwotę godną podziwu. Firma cechuje się wysoką jakością zdjęć oraz skutecznym marketingiem. Dzięki tym doświadczonym pracownikom udało nam się pilnie sprzedać mieszkanie. Cały proces trwał około trzech tygodni. W tym czasie byliśmy w stałym kontakcie z pracownikiem, który rzetelnie i szczegółowo rozwiewał każda naszą wątpliwość. Polecamy z czystym sumieniem.

Zbigniew i Edyta C.

Eksperci w każdym calu! Nie bez powodu firma ma wyrobioną, wysoką normę. Uczciwe podejście do ludzi sprawia, że każdy z pracowników wzbudza ogromne zaufanie. Dzięki ich wskazówkom i poradom sprzedaliśmy szybko mieszkanie. Nie musieliśmy też martwić się o doprowadzenie całości do końca bez wsparcia. Pracownicy czuwali nad doprowadzeniem formalności do końca. Nie mogłem trafić lepiej, jestem przekonany, że pomogą jeszcze wielu ludziom, którzy chcą szybko sprzedać swoją nieruchomość.

Radosław W.

Pracownicy uczciwi i skrupulatni. Ogromne doświadczenie i przyjazne podejście. A co najważniejsze wielka cierpliwość. Można byłoby tak wymieniać zalety bez końca. Firma ma wiele pozytywnych opinii, które są uzasadnione. Wszystko od początku do samego końca zostało załatwione profesjonalnie. Dostawałem wyczerpujące odpowiedzi na każde z moich pytań. Pracownicy posiadają bardzo duże doświadczenie w kwestii sprzedaży jak i tej formalnej. Wszystkie rady, które otrzymałem okazały się cenne i trafione w punkt. Sprzedałem swoje mieszkanie szybko i za satysfakcjonującą kwotę, polecam!

Katarzyna N.