Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? - Atrium
X

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania to najważniejsza rzecz w życiu, dlatego poszukiwanie odpowiedniej oferty zajmuje nam nawet długie miesiące. Aby znaleźć odpowiednią nieruchomość, w której będziemy mieszkać do końca naszego życia, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Kupno mieszkania - na czym się skupić?

Zanim kupimy mieszkanie, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czy moment na poszukiwanie nieruchomości jest odpowiedni. Jednym z czynników jest pora roku, ponieważ największy popyt obserwuje się jesienią, w okresie października, przez co sprzedający zawyżają cenę. Aby tego uniknąć, należy rozpatrzyć inną porę roku.

Kupujesz mieszkanie? Pomyśl, czego szukasz!

Rynek nieruchomości jest bardzo duży, znajdziemy na nim wiele różnych ogłoszeń, a zapoznanie się z nimi może zająć nam naprawdę wiele czasu. Aby wyszukać oferty, które będą określały nasze potrzeby, warto, jest skorzystać z filtrów. Zastanówmy się jakie kwestie nas interesują, na przykład metraż, liczba pokoi czy kondygnacja. Aby podjąć odpowiednie decyzje, musimy ustalić:

  • Czy będziemy mieszkać w nieruchomości sami, czy z parterem i rodziną
  • Czy chcemy założyć rodzinę
  • Czy zależy nam na otwartej przestrzeni
  • Czy chcemy w mieszkaniu urządzić miejsce do pracy
  • Czy zależy nam na miejscu parkingowym
  • Czy chcemy mieć taras lub balkon

W przypadku, gdy chcemy kupić mieszkanie, które w przyszłości ma zamienić się w gniazdko domowe dla całej rodziny, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na metraż, ale także na okolice, place zabaw, parki czy szkoły i przedszkola. Nie do końca jednak jest to prawidłowe podejście, ponieważ powinniśmy patrzeć na nasze dotychczasowe potrzeby, a nie plany na przyszłość.

137644208_m_normal_none

Standard i stan nieruchomości

Gdy sprawdziliśmy budynek, nie należy zapominać o stanie technicznym samego lokalu. Jeśli mieszkanie kupimy na rynku pierwotnym, musimy pamiętać o podpisaniu umowy rezerwacyjnej, a dopiero później umowy właściwej. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, to powinniśmy je zgłosić po podpisaniu tej pierwszej.

Jeśli mieszkanie znajduje się na rynku wtórnym, to ocenić stan techniczny mieszkania możemy od razu. Sprawdźmy wiec:

  • Stan wszystkich instalacji
  • Kiedy mieszkanie było remontowane
  • Jaki jest stan ścian
  • Czy stolarka jest szczelna
  • Jaki jest stan podłóg
  • Jaki jest stan armatury
  • Czy mieszkanie zostanie sprzedane z wyposażeniem

Stan budynku

Szukając mieszkania, nie tylko musimy zwrócić uwagę na jego wizualny wygląd, ale przede wszystkim na stan budynku, w którym się ono znajduje. Sprawdźmy więc:

  • W jakim stanie jest budynek
  • Kiedy został wybudowany
  • Czy w budynku została przeprowadzona termomodernizacja
  • Czy przeprowadzony był remont budynku
  • Jaki stan ma klatka schodowa
  • W jakim stanie jest winda
  • W jakim stanie jest piwnica, strych czy zsyp

Stan techniczny nieruchomości

Gdy wiemy już, jakiej nieruchomości szukamy, to możemy przystąpić do szukania wymarzonego mieszkania. Jeśli jakaś oferta wpadnie nam w oko, powinniśmy ocenić stan techniczny mieszkania. Na czym to polega? Na co zwrócić uwagę?

Lokalizacja mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Nie tylko stan techniczny mieszkania powinien mieć dla nas znaczenie. Ważna jest także lokalizacja. Która powinniśmy brać pod uwagę. Zwróćmy więc uwagę na to:

  • Czy mieszkanie położone jest blisko centrum
  • Czy w pobliżu budynku znajdują się tereny zielone
  • Czy zależy nam na placówkach edukacyjnych, jeśli tak to czy znajdują się one pobliżu nieruchomości
  • Czy w pobliżu znajduje się komunikacja
  • Jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego

Zakup mieszkania w centrum ma wiele zalet, takich jak sklepy i centra w pobliżu mieszkania, przystanki są blisko, restauracje i oferta rozrywkowa jest, na wyciągniecie ręki, placówki edukacyjne są kilka kroków od nieruchomości. Musimy jednak pamiętać, że takie położenie ma również wady, jak: hałas, brak terenów zielonych w pobliżu. Brak miejsc parkingowych czy mało przyjazna okolica dla dzieci. Najczęściej taką inwestycję zakupimy na rynku wtórnym.

Natomiast zakup mieszkania na obrzeżach miast wiąże się z ciszą i pokojem, dużą ilością terenów zielonych i bezpieczną i przyjazną okolicą, niestety oznacza to, że dojazd do centrum może zająć sporo czasu. Infrastruktura handlowa i usługowa jest mało rozbudowana, a rozrywki są bardzo ubogie. Taka inwestycja najczęściej jest ofertą, którą proponuje nam deweloper.

201307545_m_normal_none

Bezpieczna okolica, dlaczego warto to sprawdzić?

Bezpieczne okolice zawsze mają bardzo duże znaczenie, zwłaszcza jeśli chcemy w przyszłości zaplanować założenie rodziny lub mamy dzieci. Wpłynie to na nasz komfort.

Jak sprawdzić, czy okolica jest bezpieczna?

Podczas zakupu mieszkania najczęściej zależy nam na bezpiecznej okolicy, dlatego warto sprawdzić tę kwestię. Możemy sprawdzić, jak wygląda sytuacja po zmroku i w czasie weekendów, możemy zapytać o to sąsiadom, którzy będą dla nas najlepszym źródłem informacji. Poza tym takie informacje możemy uzyskać na stronach internetowych, na których znajdują się rankingi dzielnic i osiedli w poszczególnych miastach.

Czy trzeba znać się na nieruchomościach przed zakupem mieszkania?

Przed zakupem mieszkania powinniśmy dokładnie rozejrzeć się na rynku nieruchomości, decyzja nigdy nie powinna zostać podjęta zbyt pochopnie. Warto jest wiedzieć, w jakim miejscu znajdziemy największą liczbę ogłoszeń. Bardzo ważne jest również zapoznanie się z ogłoszeniami, które mają ceny bliskie tym rynkowym, a nie zawyżone. Poza tym lepiej jest sprawdzić, czy w najbliższym czasie nie będą w pobliżu nieruchomości planowany budowy.

Rynek nieruchomości - skąd czerpać informacje?

Szukając mieszkań na sprzedaż, powinniśmy być świadomi, gdzie szukać odpowiednich ogłoszeń, jednak zawsze należy ufać własnym obserwacjom. Jeśli nie mamy doświadczenia w poszukiwaniu mieszkań czy domów, warto, jest zorientować się, jak wygląda rynek nieruchomości, by nie dać się oszukać i nie kupić jej po zawyżonej cenie. Gdzie nabyć tego rodzaju wiedzę? Na przykład zapoznajmy się z raportami, które znajdziemy na portalach ogłoszeniowych lub w firmach, które zajmuję się tego rodzaju tematyka. Poza tym na wielu stronach internetowych znajdziemy e – wyceny mieszkania, na których dzięki wpisanym informacjom znajdziemy wiele podobnych ofert, cen, lokalizacji czy metrażu. Warto wiedzieć co obniża wartość mieszkania. Dzięki temu poznamy średnią cenę, która będzie tą rynkową.

Określenie budżetu - od tego trzeba zacząć!

Gdy zapoznaliśmy się już z rynkiem nieruchomości, możemy przejść do drugiego kroku, jakim jest określenie naszego budżetu. Dzięki temu znalezienie odpowiedniego ogłoszenia będzie o wiele łatwiejsze.

Kupno mieszkania - kredyt czy gotówka?

Obecnie niewiele osób decyduje się na zakup mieszkania za gotówkę. Jeśli nie posiadamy oszczędności, które możemy na to przeznaczyć, będziemy zmuszeni zaciągnąć kredyt hipoteczny. Pamiętajmy jednak, że biorąc go, musimy pamiętać o dodatkowych kosztach, jakimi są urządzenie mieszkania czy przeprowadzenie remontu. Aby móc dostać kredyt hipoteczny, musimy sprawdzić, czy mamy zdolność kredytową. Możemy zweryfikować ją samodzielnie, korzystając z kalkulatorów lub w banku, gdzie musimy przedstawić dochody, okres spłaty, kwotę kredytu czy wkład własny. Najbezpieczniejszą opcją będzie spotkanie z doradcą kredytowym, który ma w tej kwestii doświadczenie. Nasza zdolność kredytowa zależy między innymi od zobowiązań, które posiadamy, źródła dochodów czy naszego wieku.

Kupno mieszkania za gotówkę - gwarancja szybkiej transakcji

To jak długo będzie trwał proces kupna mieszkania, zależy od tego, czy kupimy je za gotówkę, czy musimy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Oczywiście krócej będzie trwał, jeśli mamy przeznaczone na ten cel oszczędności. Konieczne będzie jedynie sprawdzenie stanu technicznego i podpisanie umowy kupna – sprzedaży. Jeśli jednak konieczne będzie wzięcie kredytu, to wszystko zależy od tego, jaką decyzję podejmie bank. Następnym krokiem jest podpisanie umowy kredytowej, a dopiero później przystępujemy do kupna nieruchomości. Niestety wszystko to może potrwać nawet trzy miesiące

Koszty kupna nieruchomości

Zakup mieszkania to nie tylko zapłata ceny, która zawarta jest w ogłoszeniu. Musimy pamiętać również o dodatkowych kosztach, jak zakup mebli czy remont. To jednak nadal nie wszystko, ponieważ musimy jeszcze uiścić opłaty jak tę notarialną czy prowizję, założenie księgi wieczystej. Kupujący zobowiązany jest do zapłaty opłaty sądowej, kosztu podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od nieruchomości.

Czym jeszcze zainteresować się przy kupnie mieszkania?

Jeśli jesteśmy zainteresowani mieszkanie z rynku wtórnego, to musimy mieć na uwadze, że mogą występować w nim insekty lub wilgoć, których możemy nie zauważyć na pierwszy rzut oka. Warto jest więc obejrzeć wszystkie kąty bardzo dokładnie. Poza tym mamy możliwość poproszenia o odsunięcie mebli, by sprawdzić, czy nie ma za nimi pleśni, czy grzybów.

120662733_m_normal_none

Aspekty i stan prawny nieruchomości

Gdy wszystkie czynniki zostały już ustalone i sprawdzone, musimy przejść do sprawdzenia stanu prawnego mieszkania. Warto jest sprawdzić więc księgi wieczyste. Jeśli mieszkanie nabywamy z rynku pierwotnego, to upewnijmy się, że w księdze nie ma obciążeń lub czy mieszkanie nie jest ograniczone prawami rzeczowymi. Sprawdzimy to poprzez numer księgi wieczystej, który powinien udostępnić nam sprzedający. Sprawdź również, czy jest on jedynym właścicielem, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką i czy właściciel ma prawo własności gruntu.

Nie zapominajmy o sprawdzeniu go w spółdzielni i u dostawców mediów. Należy ustalić, czy nie jest zadłużone. W tym celu należy skontaktować się ze spółdzielnią i dostawcami.

Przedwczesna umowa kupna mieszkania - podstawy

Zanim kupimy mieszkanie, należy podpisać umowę przedwstępną, która będzie dla nas formą przyrzeczenia i da nam poczucie bezpieczeństwa. Umowa ta nie musi mieć formy aktu notarialnego. Korzystniejsze jednak będzie podpisanie jej u notariusza, by w sytuacji, gdy sprzedający się rozmyśli lub będzie chciał sprzedać nieruchomość za wyższą cenę, nie będzie miał takiej możliwości. Powinny w niej znaleźć się dane osobowe, adres nieruchomości oraz cena.

Jak wygląda umowa kupna - sprzedaży nieruchomości?

Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości - najważniejsze informacje. Właściwa umowa, aby miała moc prawną, powinna zostać podpisana u notariusza w formie aktu notarialnego. Powinna ona zawierać adres i datę podpisania umowy, dane osobowe obu stron, przedmiot umowy, cenę, załączniki oraz termin uiszczenia zapłaty. Notariusz po skonstruowaniu odczytuje ja przy kupującym i sprzedającym na głos i pilnuje, by obie strony ja podpisały.

Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego

Podpisanie umowy to nie koniec procesu kupna mieszkania. Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o spisaniu protokołu zdawczo – odbiorczego wraz ze sprzedającym. Sporządza się go po sfinalizowaniu transakcji, powinny znaleźć się w nim stany liczników. Dzięki temu będziemy mogli podpisać nową umowę na nasze nazwisko.

Kupiłem mieszkanie - co dalej?

Kupno mieszkania to nie tylko podpisanie umowy, zapłata i przekazanie kluczy. Musimy również pamiętać o dopilnowaniu wszystkich formalności. Faktycznie do notariusza należy złożenie wniosku do sądu o wpisanie własności do księgi wieczystej, jednak to w kwestii kupującego należy zgłoszenie tego do gminy i opłacenie podatku w Urzędzie Skarbowym. Warto dowiedzieć się, jakie opłaty poniesiemy.

Może również zdarzyć się, że konieczny będzie remont świeżo zakupionego mieszkania. Niestety wiąże się to z przedłużeniem okresu do wyprowadzki. Poza tym generalny remont może wymagać od nas niedodatkowych nakładów finansowych.

Co mieć na uwadze przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania jest bardzo ważną decyzją, aby więc podjąć odpowiednią decyzję, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie tylko lokalizację i bezpieczeństwo okolicy, ale również stan techniczny budynku i mieszkania i aspekty prawne. Przed kupnem nieruchomości musimy zapoznać się z rynkiem nieruchomości, by poznać wartość rynkowa ofert, która nas interesuje.