Co obniża wartość mieszkania? - Atrium
X

Co obniża wartość mieszkania?

Trafiając na mieszkanie na sprzedaż w okazjonalnej cenie, powinniśmy zastanowić się, jaki jest tego powód. Czasem może być to jego kiepski stan, hipoteka lub nieciekawa lokalizacja. Na cenę nieruchomości wpływa wiele czynników, jednak w celu zabezpieczenia się powinniśmy poznać czynniki, które obniżają jego wartość.

Co wpływa na niską wartość mieszkania?

Należy pamiętać, że istnieje wiele czynników, które działają na obniżenie wartości mieszkania. Są to między innymi:

NIEKORZYSTNA LOKALIZACJA

Wielu kupujących szuka mieszkania na sprzedaż, bierze pod uwagę lokalizację. Chętnie zapłacą więcej za nieruchomości, które położone są w spokojnej okolicy, przy zielonych sferach, w miejscu. Gdzie komunikacja będzie znacznie łatwiejsza. Czego szukają kupcy? Przede wszystkim tego, by w pobliżu nieruchomości, którą chcą kupić była szkoła, przedszkole, sklepy spożywcze, przystanki autobusowe czy tramwajowe. Konstruując ogłoszenie na sprzedaż, warto, jest wypisać wszystkie te czynniki, które na pewno zachęcą potencjalnego kupca.

NIEBEZPIECZNA OKOLICA

Oczywiste jest, że każde miasto ma tak zwane ciemniejsze okolice, które nie słynął z dobrych opinii. Podejrzane okolice bardzo często wpływają na obniżenie wartości nieruchomości na sprzedaż.

NEGATYWNA HISTORIA NIERUCHOMOŚCI

Nikt nie chce mieszkać w nieruchomości, w której ktoś popełnił samobójstwo, ktoś został zamordowany lub ktoś zmarł. Pamiętaj, że jeśli sam nie poinformujesz kupującego o tym fakcie, to na pewno uzyskają informacje na ten temat od miłych sąsiadów.

MIEJSKIE PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

Wielu kupców zwraca uwagę na MPZP, które mogą sprawdzić sobie na stronach gmin lub w wydziałach planowania. Znajdują się tam kilkuletnie plany rozbudowy i rozwoju sfer miejskich. Uwzględnia się w nich między innymi budowy fabryk, gazociągów, linii wysokiego napięcia, dróg czy wycinki lasów i parków. Kupując dom w spokojnej, zielonej okolicy chcemy mieć pewność, że w jego pobliżu, w ciągu kilku lat nie pojawią się osiedla lub fabryki. Okazuje się więc, że MPZP ma bardzo duże znaczenie dla kupców i mogą znacznie obniżyć wartość mieszkania, które chcemy sprzedać.

STAN NIERUCHOMOŚCI

Kondycja mieszkania, które chcemy sprzedać, ma bardzo duże znaczenie i to właśnie ono może znacznie obniżyć wartość mieszania. Może zdarzyć się, że przed sprzedażą będziemy zmuszeni przeprowadzić remont nieruchomości. Nawet najdrobniejsze prace mogą wpłynąć na wartość lokalu, takie jak odmalowanie ścian czy wymiana blatów. Niezależnie od tego, czy mieszkanie sprzedajemy na rynku wtórnym, czy pierwotnym, to zmuszeni jesteśmy zadbać o to, by kanalizacje czy instalacje elektryczne były sprawne.  Choć remont mieszkania wiąże się z różnymi wyzwaniami, warto postarać się o odświeżenie nieruchomości na sprzedaż.

zwiększanie wartości nieruchomości

STAN PRAWNY

Zarówno kupujący nieruchomość, jak i rzeczoznawca na pewno sprawdza księgę wieczystą nieruchomości. Znajdą oni w niej przede wszystkim informacje dotyczące prawa do mieszkania, tego, czy jesteśmy jego właścicielami, współwłaścicielami czy użytkownikami wieczystymi. Jeśli chodzi o dwa ostatnie przypadki, to kupujący będzie zmuszony ponieść koszty za użytkowanie, przekształcenie go w prawo własności lub z tytułu zniesienia współwłasności. Należy również pamiętać, że prawo użytkowania wieczystego może wygasnąć, w takiej sytuacji stracimy prawo do użytkowania naszego mieszkania. W księdze wieczystej znajdują się również informacja dotyczącą obciążeń hipotecznych, prawa odkupu, dożywocia lub prawa najmu.

ZABYTEK

Niestety w przypadku, gdy budynek posiada status zabytku, znacznie obniża wartość mieszkania. Dla kupującego oznacza to, że naraża się on na problemy z wyremontowaniem mieszkania lub przebudowaniem go. Konieczna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków, co niestety nie jest łatwe.

PLAN MIESZKANIA I KONDYGNACJA BUDYNKU

Oczywiste jest, że mieszkanie na niższych piętrach jest znacznie droższe niż to na 8 piętrze w bloku, w którym nie ma windy. Poza tym mieszkanie bez udogodnień, jak balkon, taras czy winda, nie ma już tak wysokiej wartości. Rozkład mieszkania jest również bardzo ważny, na przykład przechodnie pokoje są mniej atrakcyjne. Oczywiście im więcej pomieszczeń w lokalu, tym lepiej, pod warunkiem jednak, ze ściany działkowe nie są wykonane z cienkiej płyty.

CZYNSZ

Czynnikiem, który wpływa na niższą wartość mieszkania, jest także wysoki czynsz i rachunki. Dlatego też kupujący coraz częściej sprawdzają ich wysokości w administracji lub pośród sąsiadów. Na wszystkie te elementy wpływają ogrzewanie czy oświetlenie.

PODOBIEŃSTWO DO OFERT RYNKOWYCH

Rzeczoznawcy podczas wyceny nieruchomości stosują tak zwaną metodę porównawczą. Biorą pod uwagę kilka mieszkań o zbliżonej lokalizacji i parametrach, uśredniając cenę.

wartość nieruchomości na sprzedaż

Na jakiej podstawie rzeczoznawca wycenia mieszkanie?

Należy wiedzieć, że rzeczoznawca, który ma za zadanie wycenić naszą nieruchomość, bierze pod uwagę wiele czynników. Są to te wyżej wymienione, jednak dodatkowo także status prawny i użytkowy.

Co wpływa na wartość nieruchomości?

Wszystkie wyżej wymienione czynniki mają bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o wycenę nieruchomości oraz wartość mieszkania. Przy sprzedaży nieruchomości należy również zwrócić uwagę na jej stan prawny. Jeśli mieszkanie jest zadłużone, można poszukać informacji na temat tego, jak sprzedać nieruchomość z kredytem. Niezależnie od tego, czy chcemy kupić, czy sprzedać mieszkanie, powinniśmy się do tego jak najlepiej przygotować. Można w tym celu wykorzystać darmową przeglądarkę do wyceny.

169225561_m_normal_none

Co zrobić by zwiększyć wartość mieszkania?

Aby podwyższyć wartość mieszkania, należy przede wszystkim zadbać o jego stan techniczny i wizualny. Bardzo ważne jest odmalowanie ścian, naprawienie drobnych usterek, sprawdzenie zarówno okien, jak i uszczelek. Poza tym łazienka powinna zostać dokładnie wyczyszczona, salon i pokoje uprzątnięte z rzeczy osobistych, a kuchnia dokładnie posprzątana, wszystkie zniszczone meble należy usunąć lub naprawić. Wykorzystując home staging jesteśmy w stanie podnieść wartość mieszkania nawet o 50%.