Sprzedaż mieszkania na poddaszu - Atrium
X

Sprzedaż mieszkania na poddaszu

Każdemu sprzedającemu nieruchomość zależy na tym, by sprzedać ją za przyzwoitą kwotę. Oczywiste jest, że dla każdego kupującego będzie miało ono więcej lub mnie zalet, jednak w naszej kwestii należy, by przygotować je tak, aby wyglądało interesująco. Najwięcej pytań dotyczących nieruchomości na sprzedaż dotyczy mieszkania na poddaszu. Co zrobić, by szybko je sprzedać? Jak je wycenić?

Mieszkanie na poddaszu - co obniża jego wartość?

Sprzedaż mieszkania zazwyczaj przebiega sprawnie, a ilość zainteresowanych jest duża. Choć czasem nieruchomości posiadają konkretne wady. Uciążliwi sąsiedzi, nieciekawa okolica... Jeśli natomiast chodzi o mieszkanie na poddaszu, to niestety sprawa nie jest już tak prosta. Posiada ono zdaniem nabywców zbyt wiele wad, na przykład to, że znajduje się ono bezpośrednio pod dachem. Niestety utrzymanie w takim lokalu optymalnej temperatury jest nie lada wyzwaniem. W lecie, gdy przychodzą upały, jest w nim za gorąco, a w zimie za zimno. Dobrym rozwiązaniem byłby montaż klimatyzacji, jednak wiąże się to z dodatkowym kosztem i to nieniskim. Poza tym kupując mieszkanie na poddaszu, musimy mieć pewność, że dach budynku jest całkowicie szczelny, jeśli nie, to mogą pojawić się problemy z wilgocią lub przeciekami. Poza tym oczywiste jest, że mieszkanie na poddaszu wiąże się ze sporą ilością schodów, które mogą być utrudnieniem dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Jeśli w budynku jest winda, to możemy zaliczyć to do zalety, jednak nabywca może brać pod uwagę, że ulegnie ona awarii.

Często zdarza się, że mieszkanie na poddaszu prawnie nie jest lokalem mieszkalnym. W takiej sytuacji konieczne będzie przekształcenie go w lokal mieszkalny, a taki proces wymaga dużych formalności, co nie zachęca nabywców do kupna.

Inną kwestią jest skonstruowanie ogłoszenia, a dokładnie podanie stanu faktycznego dotyczącego metrażu mieszkania na poddaszu. Najczęściej wymiary podawane są w wymiarach podłogi, co nie należy do prawdziwych, ponieważ metraż lokalu ze skosami wylicza się na podstawie podłóg i ścian.

Zalety  - Jak szybko sprzedać mieszkanie na poddaszu?

Znając wszystkie wady, które pojawiają się podczas chęci sprzedania mieszkania na poddaszu, musimy wiedzieć, że istnieją również zalety. Jedną z nich jest możliwość stworzenia unikalnego wnętrza, wykazując się przy tym pomysłowością. Faktem jest, że występujące w tego typu lokalu skosy zabierają miejsce i zmniejszają wnętrze. Nie oznacza to jednak, że jest ono nie do zagospodarowania. Bardzo często w miejscach ich występowania robi się meble na wymiar, co jest dodatkowym miejsce do przechowywania rzeczy.

Mieszkania na poddaszu najczęściej znajdują się w starych budynkach typu kamienice. Jednak po przeprowadzeniu remontu, może stać się ono prawdziwym apartamentem, przestronnym i jasnym. Wystarczy zadbać o odpowiednie oświetlenie lub świetliki, przez które wpadać będzie dużo promieni słonecznych. Jak widać, mieszkanie na poddaszu ma wady i zalety, w zależności jak podchodzą do tego potencjalni nabywcy. Bardzo często nieruchomość taka wykorzystywana jest do stworzenia dwupoziomowego apartamentu, który staje się atrakcyjną nieruchomością wartą wysokiej kwoty.

187274917_m_normal_none

Jak sprzedać nieruchomość na poddaszu?

Jeśli chodzi o mieszkanie w bloku na poddaszu, to niestety wielu potencjalnych kupców omija je szerokim łukiem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ uważane są one za niepełne metrażowo, poza tym wielu nabywców uważa, że pomieszczenia ze skosami są trudne do zaaranżowania. Faktem jest, że taki układ sprawia, że nie można wykorzystać ich potencjałów i zabierają one sporo miejsca. Jednak uważa się także, że takie mieszkania są wyjątkowe i mają swój potencjał. Poza tym podczas jego urządzania możemy wykazać się kreatywnością. Tak czy inaczej, aby sprzedać mieszkanie na poddaszu, należy wcześniej zastanowić się, w jaki sposób to zrobić oraz jak je wycenić, by cena zachęcała do zakupu, ale byśmy nie byli stratni. Warto jest zastanowić się jakie zalety i wady ma taka nieruchomość i skupić się na wyeksponowaniu tych pierwszych.

168260122_m_normal_none

Wycena mieszkania na poddaszu - o jakich kwotach mowa?

Zanim stworzymy ofertę cenową przy sprzedaży mieszkania na poddaszu, powinniśmy dokładnie zorientować się, jaka może być jego realna cena. Wycena nieruchomości na sprzedaż nie jest tak łatwym zadaniem, jak może się wydawać. Faktem jest, że mieszkania tego typu są tańsze niż normalnego metrażu. Klienci, którzy będą zainteresowani kupnem takiej nieruchomości, zazwyczaj muszą doceniać jego charakter. Nie oznacza to jednak, że musimy sprzedać je za bezcen, wystarczy je odpowiednio zaprezentować, eksponując jego zalety.

Minusem, na który najczęściej zwracają uwagę nabywcy, jest słabe nasłonecznienie pomieszczeń, należy więc wstawić świetliki w dachu lub co najmniej zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jego cena może być dużo niższa, jeśli będzie ono wymagało przeprowadzenia dużego remontu, ze względu na jego niski standard.