Uciążliwi sąsiedzi – jak sobie z nimi radzić? - Atrium
X

Uciążliwi sąsiedzi – jak sobie z nimi radzić?

Z pewnością problemy między osobami, które mieszkają tak blisko siebie, nie należą do najprzyjemniejszych i mają znaczący wpływ na samopoczucie. Na szczęście jest szereg zachowań, które mogą pomóc rozwiązać problem z uciążliwymi sąsiadami, a także nie być takimi dla naszych sąsiadów. Niekiedy uciążliwi sąsiedzi to problem w sprzedaży nieruchomości w całym kraju. W ostateczności istnieją też radykalne kroki, które możemy podjąć, aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo w domowym zaciszu. W tym artykule dowiesz się co zrobić z uciążliwymi sąsiadami i jak warto się zachowywać, aby zbudować zdrowe relacje sąsiedzkie. Poznaj najczęstsze problemy z sąsiadami, a także dowiedz się, jak być dobrym sąsiadem.

 

Uciążliwe sąsiedztwo - jak tego uniknąć?

Nie ma nic gorszego niż kupno wymarzonego domu lub mieszkania i uświadomienie sobie, że tuż obok zamieszkują kłopotliwi sąsiedzi. Niekiedy łatwiej jest sprzedać nieruchomość z lokatorem niż znaleźć wymarzonych sąsiadów. Każdy chciałby uniknąć takiej sytuacji, jednak czy jest możliwość, aby upewnić się, że w przyszłym miejscu zamieszkania będziemy otoczeni cudownym sąsiedztwem? Jest to niezwykle trudne, ale można spróbować podjąć kilka działań, które w jakimś stopniu pomogą rozeznać się w okolicy.

  • Dobrze poznaj okolicę – zanim zdecydujesz się na kupno lub bezpieczny wynajem mieszkania, dowiedz się więcej na temat danego osiedla, dzielnicy. Podpytaj rodzinę, znajomych, poszukaj informacji w internecie lub zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami. Z reguły każda dzielnica ma swoje plusy i minusy – poznaj oba aspekty mieszkania w danej okolicy i daj sobie możliwość wyboru.
  • Porozmawiaj z właścicielem nieruchomości – chociaż właściciel nieruchomości nie będzie chętny do długich opowieści o sąsiadach, szczególnie jeżeli ma problem z uciążliwymi sąsiadami i może zataić istotne informacje przed zainteresowanymi kupnem, ale z jego relacji na pewno uda się wychwycić kilka cennych informacji, które na pewno pomogą w wycenie mieszkania.
  • Poznaj najbliższe sąsiedztwo – już na etapie oglądania nieruchomości masz możliwość poznać najbliższych sąsiadów, chociażby pod pretekstem dopytania o zalety mieszkania w tym rejonie lub pod innym pretekstem. Może w tej krótkiej rozmowie uda Ci się rozpoznać przychylność sąsiadów do nowych lokatorów lub jej brak.
Uciążliwe sąsiedztwo jak tego uniknąć

Częste problemy w stosunkach sąsiedzkich

Hałas u sąsiadów to jedna z najczęstszych przyczyn konfliktów. Najczęściej jest to hałas w czasie tak zwanej ciszy nocnej kiedy większość z mieszkańców odpoczywa i relaksuje się po całym dniu. W takich przypadkach swoje prawa odnajdziemy w Kodeksie wykroczeń, art. 51 „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny” oraz w Kodeksie cywilnym w art. 144, w którym czytamy, że „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Zakłócanie ciszy nocnej zalicza się do takich działań. Uciążliwi sąsiedzi mogą również nagminne hałasować w ciągu dnia, jednak tego rodzaju zachowania trudniej udowodnić i skutecznie zareagować w sposób prawny.

Powierzchnie wspólne, czyli przestrzenie, które dzielimy z sąsiadami, równie często są powodem niezgody. Zwykle problemy dotyczą niewłaściwego zachowania lub nieodpowiedniego użytkowania tych wspólnych przestrzeni. Może być to nieprzestrzeganie czystości, zagracanie pomieszczeń lub niszczenie wspólnych dóbr. Współdzielony strych, piwnica, klatka schodowa czy winda niewłaściwie użytkowane przez sąsiadów często są powodem naszej irytacji.

Parking, czyli co można zrobić z uciążliwym sąsiadem, który regularnie zajmuje nasze miejsce parkingowe, przekracza wyznaczoną linię swojego miejsca parkingowego, bądź zastawia samochody, nie patrząc na komfort sąsiadów? Sposobów jest wiele od zabezpieczenia swojego miejsca postojowego blokadą parkingową po zaangażowanie wspólnoty mieszkaniowej lub Straży Miejskiej, zawsze jednak warto zacząć od rozmowy z sąsiadem.

Remonty części wspólnych bez uprzedniej zgody sąsiedztwa, a w szczególności zmiana elementów na elewacji (okna, markizy, obudowa balkonów itp.) powodujące różnice w zabudowie i zaburzające estetykę budynku mogą być istotą sporu między sąsiadami. Zmiany te mogą  powodować hałas, wpływać na wygląd budynku lub nawet powodować zagrożenie dla sąsiadujących mieszkań, lub balkonów.

Wbrew pozorom każdemu zależy na poprawnych stosunkach sąsiedzkich, a uciążliwe sąsiedztwo może być bardzo różnie interpretowane i w dużym stopniu opiera się na indywidualnym progu akceptacji pewnych zachowań. Zanim zaczniesz martwić się o relacje sąsiedzkie, upewnij się, że sam nie jesteś uciążliwym sąsiadem.

 

Jak nie być uciążliwym sąsiadem i żyć w zgodzie?

Łatwo jest dostrzec uciążliwe zachowanie sąsiadów, ale już o wiele trudniej rozpoznać swoje zachowania, które mogą przeszkadzać naszym sąsiadom, skutecznie niszcząc poprawne relacje. Zanim więc zostaniemy zaskoczeni nagłą opryskliwością ze strony naszych znajomych z sąsiedztwa, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby sprawdzić, czy sami nie jesteśmy uciążliwymi sąsiadami.

  1. Czy nie jesteś hałasującym sąsiadem? Głośny telewizor, muzyka, gra na instrumentach lub inne dźwięki/hałasy, choć mogą wydawać się dla Ciebie normalne, Twoich sąsiadów mogą doprowadzić  do szaleństwa w zależności od poziomu głośności lub pory dnia.
  2. Czy Twoje zwierzaki są ciche i spokojne? Hałaśliwe lub agresywne zwierzęta mogą być problemem dla sąsiadów, którym ma prawo przeszkadzać głośne wielogodzinne szczekanie lub mogą czuć się zagrożeni, jeżeli zwierze wykazuje się w stosunku do nich agresją.
  3. Czy szanujesz granice własności? Nie pozwól, aby Twoje drzewa lub rośliny wdarły się na  granicę posesji sąsiada, chyba że sąsiedzi wyrażą na to zgodę. Podobnie w przypadku dzieci i zwierząt – dopilnuj, aby nie wchodziły bez pozwolenia na teren należący do sąsiada.

Kiedy już upewnisz się, że Twój sąsiad myśląc o Tobie nie zaczyna się zastanawiać co zrobić z uciążliwym sąsiadem, możesz zwrócić się do niego, aby porozmawiać o tym, co Cię niepokoi w jego zachowaniu.

Jak nie być uciążliwym sąsiadem i żyć w zgodzie

Jak rozmawiać z uciążliwym sąsiadem?

Jeżeli problemem w relacjach sąsiedzkich jest hałas można skorzystać z przepisów regulujących tę kwestię, jednak zanim podejmiesz kroki prawne, koniecznie upewnij się, że nie ma prostszego i bardziej pokojowego rozwiązania problemu.

Przede wszystkim zawsze powiedz swojemu sąsiadowi, co dokładnie Ci przeszkadza i dlaczego tak się dzieje. Może wspólnie uda Wam się w prosty sposób znaleźć rozwiązanie i uniknąć złych relacji. Jeżeli jednak uciążliwi sąsiedzi hałasują, nie zważając na prośby i ignorując nasze upomnienia, dobrze byłoby zapytać o opinię pozostałych sąsiadów i sprawdzić, czy oni również dzielą ten sam problem. Razem można osiągnąć więcej w oparciu o obiektywne odczucia kilku niezależnych mieszkańców, a nie jedynie własną opinię.

Po wyczerpaniu wszystkich argumentów, jeżeli uciążliwi sąsiedzi kontynuują swoje kłopotliwe praktyki, można podjąć dalsze kroki, angażując odpowiednie instytucje.

 

Co jeżeli rozmowa nie pomaga?

Co zrobić z uciążliwym sąsiadem, kiedy rozmowa nie przynosi oczekiwanego efektu? Jeżeli problem nie został rozwiązany, ponieważ sąsiad nie wykazuje chęci współpracy, w pierwszej kolejności można udać się do właściciela, bądź administratora budynku. Skarga ustna, bądź pisemna może zmotywować zarządcę do skutecznego upomnienia sąsiada. Interwencja wspólnoty mieszkaniowej zostanie potraktowana poważniej niż osobiste prośby.

Kolejnymi krokami, które mogą okazać się konieczne w przypadku gdy uciążliwi sąsiedzi zakłócają znacząco spokój i utrudniają codzienność, jest zgłoszenie sprawy na Policję. Interwencja Policji, najlepiej w momencie działań, na które się skarżymy, może skutkować upomnieniem lub mandatem, co nie powinno być zbagatelizowane przez sąsiadów.

Oczywiście jest jeszcze trzecie wyjście, czyli skierowanie sprawy do sądu. Takie rozwiązanie jest jednak ostatecznością lecz wiąże się z nim długie postępowanie czasami łatwiej sprzedać nieruchomość z komornikiem niż pozbyć się uciążliwych sąsiadów. Najpewniej nieodwracalnie zaważy na relacjach z sąsiadami i będzie dodatkowym stresem dla obu stron. Czasami jednak jest to nieuniknione, szczególnie jeżeli zachowanie uciążliwych sąsiadów całkowicie zaburza komfort mieszkania.

Co jeżeli rozmowa nie pomaga

Poradnik dobrego sąsiada

1. Rozwijaj przyjazne stosunki

Obecnie coraz mniej osób zna imię swojego sąsiada, nawet mieszkając obok niego od wielu lat. To może być dużą przeszkodą w nawiązaniu dobrych relacji i ewentualnym pokojowym rozwiązywaniu konfliktów. Jeżeli wprowadzasz się do nowego mieszkania, przedstaw się swoim sąsiadom. Możesz przywitać się z nimi, piekąc ciasto lub dzieląc zrobionymi przez siebie przetworami. To miły gest, który pozwoli zyskać przychylność sąsiadów.

2. Rozmawiaj z sąsiadami

Szczera rozmowa często jest najlepszym narzędziem do budowania relacji. Poinformuj swojego sąsiada z wyprzedzeniem o każdej głośnej imprezie, remoncie lub innym wydarzeniu, które może wpłynąć na jego spokój lub zakłócić ciszę nocną.

3. Zakładaj dobre intencje

Kiedy pojawia się problem w zachowaniu sąsiada, powiedz mu o tym w spokojny i przyjazny, a nawet humorystyczny sposób. Jeżeli problem jest poważniejszy, zaproś go na kawę i omówcie temat, znajdując wspólne rozwiązanie. Wbrew pozorom potencjalnie uciążliwy sąsiad może być całkowicie nieświadomy, że jego zachowanie jest dla kogoś problematyczne.

4. Bądź wyrozumiały

Problem z sąsiadem może wynikać również naszego zachowania. Kiedy spotkamy się z uwagą od sąsiada, na temat któregoś z naszych zachowań będącego dla niego uciążliwym, postarajmy się zrozumieć i uszanować jego uwagę, a także znaleźć rozwiązanie tego problemu. W taki sposób damy sobie możliwość na wzajemność w przypadku, gdy role się odwrócą, a także życie w zgodzie umożliwi szybkie i skuteczne sprzedanie mieszkania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

5. Dokumentuj wszystko na wszelki wypadek

Chociaż zawsze warto zrobić wszystko, aby rozwiązać konflikt z sąsiadem w drodze porozumienia, na wszelki wypadek dobrze dokumentować problemy, jakich przysparzają nam sąsiedzi. W przypadku gdy konieczne będzie zaangażowanie właściciela mieszkania, wspólnoty lub innych instytucji takie dowody będą niezbędne, aby wyjaśnić swoją sytuację i przedstawić problem w rzetelny sposób.