Pomoc dla powodzian – Specustawa już opublikowana w Dzienniku Ustaw - Atrium
X

Pomoc dla powodzian – Specustawa już opublikowana w Dzienniku Ustaw

Od przyjęcia projektu przez Parlament do publikacji w Dzienniku Ustaw minęło zaledwie kilka dni, mamy więc Specustawę stworzoną z myślą dotkniętych powodzią terenach południowo zachodniej Polski. Jak przydatnym narzędziem będą nowe przepisy i ile skorzystają na nich poszczególne samorządy – tego dowiemy się w przyszłości. Popatrzmy jednak na zapisy mające wpływ na kondycję lokalnych rynków nieruchomości oraz na sytuację powodzian.

SPIS ZAWARTOŚCI ARTYKUŁU 

Specustawa Powodziowa – dla kogo?

Nowe przepisy dotyczą gmin, osób fizycznych i przedsiębiorców, ale z kręgów rządowych pochodzą dodatkowe informacje, według których trwają jeszcze przygotowania pakietów wsparcia dla firm. Na razie rozwiązania, o których aktualnie mówi Specustawa będą szacunkowo kosztować około 6,5 mld. zł w ciągu najbliższej dekady. Wśród nich na uwagę zasługują na pewno płatne urlopy dla pracowników, uproszczenie procedur dla placówek medycznych oraz spłaty rat kredytu przez nawet 12 miesięcy dla poszkodowanych przez żywioł kredytobiorców i specjalne preferencje dla gmin, mające na celu pomoc w odbudowie infrastruktury. Dwie ostatnie grupy regulacji interesują nas najbardziej ponieważ mają bezpośredni wpływ na sytuację rynków nieruchomości działających na terenach po powodziowych.

Zabezpieczenie zasobów mieszkaniowych gminy, czyli finansowanie remontów

Specustawa deklaruje wsparcie dla gmin, celem rozwiązania jest odbudowa zasobów mieszkaniowych. Przede wszystkim Fundusz Dopłat udzieli bezzwrotnego wsparcia finansowego osobom dotkniętym skutkami powodzi, a środki będą przydzielane z przeznaczeniem na:

  • tworzenie lokali należących do gminnego zasobu mieszkaniowego (pokrycie 100 procent kosztów każdego przedsięwzięcia)
  • remonty lokali zamieszkałych, a wchodzących w skład gminnych zasobów mieszkaniowych (wsparcie w wysokości od 70 do 100 procent kosztów każdego przedsięwzięcia)
  • remonty albo przebudowy już istniejących zasobów mieszkaniowych, stanowiących własność spółki gminnej, albo społecznej inicjatywy mieszkaniowej i został utworzony z udziałem środków z Funduszu Dopłat lub w ramach rządowego programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego (70 procent kosztów przedsięwzięcia)

Pierwszeństwo zakupu nieruchomości

Poza wymienionymi dziedzinami finansowania z Funduszu Dopłat Specustawa wprowadza prawo pierwokupu lokali mieszkalnych na rzecz gminy dotkniętej skutkami powodzi. Ujęta w przepisach preferencja dotyczy zarówno pojedynczych lokali, jak i całych budynków wystawionych na sprzedaż na terenie danej gminy. Ustawa mówi też o dodatkowych priorytetach w dziedzinie premii remontowych, czyli przyznawania wsparcia na podniesionych z pułapu 25 procent poziomach 50 i 60 procent kosztów przedsięwzięć obejmujących budynki wpisane do rejestru zabytków, albo położonych na obszarach wpisanych do rejestru zabytków.

Pomoc dla powodzian – Specustawa

Zabezpieczenie dachu nad głową dla ofiar powodzi

Kolejnym ważnym postanowieniem Specustawy Powodziowej jest przyznana gminom możliwość zawierania umów najmu na czas określony, co dotyczy mieszkań należących do gminnego zasobu mieszkaniowego. Rozwiązanie to ma w założeniu pozwolić gminom na okresowy wynajem mieszkań osobom poszkodowanym przez kataklizm powodzi, których dotychczasowe miejsca zamieszkania zostały uszkodzone w sposób wykluczający prowadzenie gospodarstwa domowego bez odbudowy lub remontu.

Może Cię zainteresować: Jak szybko i skutecznie sprzedać mieszkanie?

Państwowa pomoc w spłacie hipoteki

Specustawa przewiduje również wsparcie dla kredytobiorców. Polega ono na tym, że poszkodowani powodzią, którzy mają kredyty mieszkaniowe a utracili – choćby tylko czasowo – możliwość korzystania ze swojej nieruchomości mogą skorzystać z bezzwrotnego finansowania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc będzie udzielana w drodze wniosku. Przewiduje się, że w ten sposób państwo spłaci raty kredytowe – zarówno kapitałowe jak i odsetkowe – za okres 12 miesięcy.

Specustawa dla powodzian – podsumowanie

Jak wspomnieliśmy na wstępie, dopiero za jakiś czas dowiemy się jak przydatnym narzędziem jest nowa Specustawa dedykowana dotkniętym powodzią gminom i ich mieszkańcom. Na pewno stwarza ona realne szanse zmian kondycji zasobów mieszkaniowych gmin borykających się ze skutkami kataklizmu. Tam, gdzie powodzianie nie mają innego wyjścia jak sprzedać zniszczoną przez żywioł nieruchomość, gmina ma prawo pierwokupu. Być może poskutkuje to zwiększeniem dysponowanych liczb lokali komunalnych i socjalnych na obszarach dotkniętych powodzią. Jak skuteczna okaże się pomoc w spłacie kredytów za nieruchomości zniszczone powodzią, będziemy mogli oszacować dopiero za jakiś czas. Czekamy też na zapowiadany pakiet wsparcia dla firm, być może również on będzie zawierać rozwiązania związane z rynkiem nieruchomości, wszak klęska żywiołowa dotyczy nie tylko mieszkań i domów jednorodzinnych, lecz również lokali usługowych i użytkowych.

Dowiedz się więcej: Sprzedaż nieruchomości po powodzi - analiza sytuacji na ostatni kwartał 2024