Wycena mieszkania komunalnego - Atrium
X

Wycena mieszkania komunalnego

Sprzedając mieszkanie komunalne, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wycenę. Jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia, warto, jest skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego lub darmowych narzędzi online. Przydatna może być konsultacja z firmą skupującą nieruchomości za gotówkę.

Mieszkanie komunalne - czym jest?

Starając się o mieszkanie komunalne, musimy wpisać się na listę oczekujących. Należy się ono osobom, których dochody na jednego członka rodziny nie przekraczają 16-% emerytury. Jeśli chodzi o gospodarstwa jednoosobowe, to dochód nie może przekroczyć 220%. Brane są pod uwagę nie tylko dochody, ale również kryteria metrażowe.  Co ciekawe, o mieszkanie mogą starać się również osoby bezdomne, jak i te, które mają bardzo złe warunki mieszkaniowe. Niestety należy bardzo długo na nie czekać, jednak, gdy się już uda, to zostaje nam ono przyznane na całe życie, niezależnie od tego, czy nasze dochody wzrosną. Jedynym warunkiem, aby miasto nam go nie odebrało, jest regularne opłacanie czynszu. Istnieje także możliwość wykupienia mieszkania komunalnego, po upływie około 5 lat, zależnie od miejsca zamieszkania. Aby nie zostać oszukanym lub najzwyczajniej czuć się bezpiecznie, możemy skorzystać z darmowego narzędzia do wyceny nieruchomości.

125114805_m_normal_none

Czy można wykupić mieszkanie komunalne?

Aby wykupić mieszkanie komunalne, zmuszeni jesteśmy spełnić kilka ważnych warunków. Przede wszystkim musimy zamieszkiwać lokal od 5 do 10 lat, zależnie od miejsca zamieszkania. Po drugie nie możemy zalegać z opłatami czynszu oraz posiadać umowę na czas nieokreślony. Poza tym mieszkanie powinno być w dobrym stanie i uregulowany stan prawny. Gdy spełniamy wszystkie te warunki, możemy złożyć wniosek do referatu urzędu, do działu gospodarki mieszkaniowej.

Po przyjęciu wniosku, na adres naszego zamieszkania zostanie wysłany rzeczoznawca, który będzie musiał wycenić mieszkanie. Nie należy się tym martwić, oczywiście inni będą mogli przystąpić do jego kupna, jednak to nam, jak najemcom należy się pierwokup. Okazuje się jednak, że wycena, którą przeprowadzi dla nas rzeczoznawca, będzie nieco zawyżona. Dlatego też warto, jest wcześniej rozeznać się co do cen lokali o podobnych parametrach. Warto jest skorzystać z darmowych przeglądarek, dzięki którym po wypełnieniu szczegółowej ankiety, możemy uzyskać atrakcyjną a przede wszystkim rzetelną wycenę.

189714943_m_normal_none

Darmowa wycena nieruchomości online

Aby oszczędzić sobie nerwów, czasu oraz przykrych niespodzianek, warto, jest przeprowadzić wycenę na własną rękę za pomocą darmowej przeglądarki online. Należy jednak pamiętać, ze sąd, urząd lub bank mogą wymagać od nas operatu szacunkowego, a wycena na własną rękę niestety nie będzie miała takiej mocy. Będziemy mogli jednak lepiej przygotować się do kupna lub sprzedaży naszej nieruchomości. Więcej na temat kosztów i wyceny nieruchomości można przeczytać w naszym poradniku.