Czym różni się mieszkanie socjalne od komunalnego?
Gdy nasze niskie dochody nie pozwalają nam na zakup własnego mieszkania, o którym marzymy i ciągle mieszkamy w wynajmowanym lokalu, gmina może nam w tym pomóc. To właśnie urząd gminy może przyznać nam mieszkanie komunalne lub socjalne.
Mieszkanie komunalne – co o nim wiemy
Mieszkanie komunalne jest własnością gminy lub urzędu miasta i to od nich zależy, komu go przyzna oraz to on podpisuje z nowymi lokatorami bezterminową umowę najmu. To, komu oraz na jakich zasadach mieszkanie zostanie przydzielone, zależy od samorządu. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, czy możemy się o nie starać i w jakiej sytuacji możemy liczyć na jego przydział. Przede wszystkim musimy posiadać stałe dochody. Pod uwagę brany jest także metraż nieruchomości, która obecnie zajmujemy. Kiedy możemy starać się o komunalną nieruchomość?
- Gdy nasze zarobki nie pozwalają nam na zakup mieszkania
- Gdy nie posiadamy zdolności kredytowej
- Gdy utrzymujemy się z renty lub emerytury
- Gdy grozi nam eksmisja z miejsca zamieszkana
- Gdy budynek, w którym dotychczas mieszkamy ma zostać rozebrany
Jeśli chodzi o opłaty, jakie będziemy musieli ponosić, gdy zostanie nam przyznane mieszkanie komunalne to przede wszystkim czynsz, który jest o wiele niższy niż przy wynajmie standardowym. Jeśli natomiast chodzi o wszelkie media, to jesteśmy zobowiązani do opłacania ich na własną rękę. Niestety, jeśli chcemy dostać tego typu mieszkanie, to musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zazwyczaj w gminach takich lokali jest naprawdę bardzo mało.
Więcej informacji na temat mieszkań komunalnych: Wycena mieszkania komunalnego
Mieszkanie socjalne – co o nim wiemy
Tego rodzaju mieszkanie również zostaje przyznane przez urząd. Podstawową różnicą jest to, komu zostanie ono przyznane. Ubiegać się mogą o nie osoby bezrobotne oraz bezdomne. Co ważne pierwszeństwo do mieszkania socjalnego mają:
- Kobiety w ciąży
- Matki z dziećmi
- Rodzice, którzy mają chore lub niepełnosprawne dzieci
- Emeryci
- Renciści
Przydzielając mieszkanie socjalne, urząd zwraca uwagę, na jakiego to metrażu potrzebuje rodzina. Jedna osoba powinna mieć przydzielone co najmniej 5 m2. Opłaty, które musimy ponieść to czynsz, które zazwyczaj jest o połowę niższy niż ten płacony podczas standardowego wynajmu. Niestety nie oznacza to, że mieszkanie socjalne nie ma wad, ponieważ taka nieruchomość nie jest przyznawana bezterminowo, mimo że możemy wnioskować o jej przedłużenie. Umowy najmu nie obowiązuje także okres wypowiedzenia.
Co więcej, jeśli w okresie najmu znajdziemy pracę lub prace lepiej płatna, to będziemy zmuszeni opuścić lokal, który został nam przyznany. Jest jeszcze jeden haczyk, który nie jest pozytywny. Mieszkania socjalne zawsze mają niższy standard niż komunalne. Zazwyczaj są to nieruchomości:
- Bez ogrzewania
- Bez ciepłej wody
- Do remontu
- Z małym metrażem
- Ze wspólną kuchnią czy łazienką
Czy mieszkanie komunalne i socjalne można dziedziczyć?
Niestety, musimy wiedzieć, że ani mieszkania socjalnego, ani komunalnego nie możemy odziedziczyć po zmarłym krewnym. Przede wszystkim dlatego, że nie jest to własność najemcy. Mimo to, jeśli mieszkaliśmy z krewnym, gdy jeszcze żył, to możemy starać się o przeniesienie umowy najmu na nas samych. Wystarczy tylko udowodnić, że był to nasz adres zamieszkania. Wszystkie prawa i obowiązki spadają na nas pod warunkiem, że gmina lub urząd miasta się zgodzi.
Gdzie i jak starać się o mieszkanie socjalne i komunalne
Jeśli chodzi o terminy składania wniosków na przydział mieszkań socjalnych i komunalnych, to zależne są one od samorządów, które je wyznaczają. Wnioski należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta, w rejonie, do którego należymy. Urzędy powołują komisje mieszkaniowe, które zajmują się ich rozpatrywaniem, zazwyczaj raz na kwartał. Jeśli nieruchomość zostanie nam przyznana, to zostajemy poinformowani o tym fakcie SMS-em, e-mailem lub listownie. W każdej chwili jednak możemy sprawdzić taką informację osobiście. Jeśli jesteśmy w ciężkiej sytuacji i chcemy otrzymać mieszkanie socjalne lub komunalne, ponieważ grozi nam eksmisja, opcją na wyjście z problemów jest skorzystanie z usług skupu nieruchomości. Skupują oni nieruchomości za gotówkę, pomagając wyjść z długów.
Pojawia się więc pytanie, co powinno znajdować się w takim wniosku i jakie dokumenty musi dostarczyć.
- Dane osoby, które składają wniosek
- Adres zamieszkania
- Dane osób, które będą mieszkały z wnioskodawcą
Zaświadczenie od właściciela lub zarządcy lokalu, w którym mieszkamy dotychczas. Musi ono zawierać informacje na temat zajmowanego metrażu, wysokości czynszu oraz opis mieszkania
- Deklaracje dotyczącą dochodów za trzy ostatnie miesiące
- Oświadczenie o zasiłkach i świadczeniach, które pobieramy
- Oświadczenie informujące o braku innego lokalu mieszkalnego
Może Cię zainteresować: Jak skutecznie sprzedać zadłużone mieszkanie?
Ile musimy czekać na przydział mieszkania socjalnego i komunalnego?
Jeśli chodzi o to, jak długo musimy czekać na przydział mieszkania, to niestety nie da się tego jasno określić. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że fakt, że nasze nazwisko znajduje się na liście osób, którym zostało ono przyznane, nie oznacza, że dostaniem je od ręki. Zdarza się, że jesteśmy zmuszeni czekać nawet kilka lat.
Mimo to gminy i urzędy na bieżąco starają się, aby osoby z listy nie czuły się zapomniane. Zdarza się, że na ich terenie znajdują się lokale i pustostany, które możemy obejrzeć, jednak, jeśli się zdecydujemy, to wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia remontu, na własną rękę.
Co ważne, należy pamiętać o uaktualnieniu danych do 12 miesięcy od złożenia poprzedniego wniosku. Jeśli nie dopilnujemy tych formalności, to może być to równoznaczne z naszą rezygnacją. Dodatkowo, jeśli nasza sytuacja materialna uległa poprawie, to również zostaniemy skreśleń z listy oczekujących na przydział.
Na temat remontu nieruchomości: Kupno nieruchomości - z jakimi wyzwaniami wiąże się remont mieszkania?
Bezpłatna wycena
Wypełnij formularz, a otrzymasz gotową wycenę nieruchomości.
Pomożemy w wycenie mieszkań i nieruchomości w całej Polsce
- Skup nieruchomości dolnośląskie
- Skup nieruchomości kujawsko-pomorskie
- Skup nieruchomości lubelskie
- Skup nieruchomości lubuskie
- Skup nieruchomości mazowieckie
- Skup nieruchomości małopolskie
- Skup nieruchomości opolskie
- Skup nieruchomości podkarpackie
- Skup nieruchomości podlaskie
- Skup nieruchomości pomorskie
- Skup nieruchomości śląskie
- Skup nieruchomości świętokrzyskie
- Skup nieruchomości warmińsko-mazurskie
- Skup nieruchomości wielkopolskie
- Skup nieruchomości zachodniopomorskie
- Skup nieruchomości łódzkie
Komentarz został dodany pomyślnie! Zostanie wyświetlony po zweryfikowaniu.