Jak znaleźć mieszkanie dla Ukraińców? - Atrium
X

Jak znaleźć mieszkanie dla Ukraińców?

Od początku wojny naszą granicę ukraińską przekroczyło prawie 3 mln uchodźców. Mimo że większa ich część wyjechała z Polski do innych państw, to znaczna ich część postanowiła się tu na dłużej osiedlić. Nasuwa się więc pytanie, gdzie mieszkają czy mogą starać się o mieszkanie w Polsce i jak to załatwić?

Jeśli planujesz wykonać remont mieszkania dla uchodźcy: Kupno nieruchomości - z jakimi wyzwaniami wiąże się remont mieszkania?

Mieszkanie dla uchodźców z Ukrainy – jak je wynająć?

Polski rząd i Polacy bardzo chętnie wspierali uchodźców z Ukrainy od samego początku, gdy w ich kraju wybuchła wojna z Rosją. To właśnie ona sprawiła, że uzyskali oni w naszym kraju pomoc w załatwieniu legalnego pobytu. Dzięki temu mogli oni w sposób zgodny z prawem wynajmować i użytkować lokal. Jak się okazuje, mają oni również specjalne względy, na przykład nie muszą wskazywać lokalu zastępczego podczas pospisywania umowy najmu.  Wielu z nich nie chce wynajmować mieszkania na zbyt długi okres, ponieważ planują szybki powrót do własnego kraju.

Czym jest użyczenie mieszkania dla uchodźcy z Ukrainy?

Jeśli chcemy zrobić coś więcej i nie pobierać opłaty dotyczącej wynajmu, mamy możliwość urzeczenia lokalu Ukraińcom. Dzięki użyczeniu uchodźcy nie tylko nie muszę go płacić, ponieważ nie obowiązuje ich tez opłata za czynsz. W tym przypadku taką umowę możemy zawrzeć ustnie, jednak bezpieczniejsza będzie forma pisemna. Dzięki temu będziemy mogli zawrzeć w niej wszystkie ważne ustalenia na przykład te dotyczące okresu użyczenia. Ustalenia typu opłaty za prąd czy gaz równie powinny się w niej znaleźć. Poza tym powinniśmy wiedzieć, że taką umowę możemy w każdej chwili rozwiązać.

Nie oznacza to jednak, że uchodźcy z Ukrainy nie muszą ponosić żadnych kosztów. Jeśli w umowie najmu nie znajdą się zapisy dotyczące tego, że jako najemcy zwalniamy ich z obowiązku ponoszenia opłat, to nadal są oni do tego zobowiązani. Poza tym muszą również na swój koszt dokonywać napraw i opłat.

Przeczytaj również: Wynajem mieszkania – porady dla najemcy

Wynajem mieszkania dla uchodźcy z Ukrainy

Wypowiedzenie umowy uchodźcy z Ukrainy

Oczywiście umowa najmu traci swoja ważność z terminem zakończenia, który został ustalony i umieszczony w dokumencie. Może jednak zdarzyć się, że będziemy zmuszeni wypowiedzieć im umowę wcześniej, co wiemy o ustawowym terminie wypowiedzenia?

  • Jeśli zobowiązani są oni do comiesięcznego opłacenia czynszu, powinniśmy wiedzieć, że obowiązuje nas miesięczny okres wypowiedzenia
  • Jeśli opłacają oni czynsz w dłuższych odstępach niż miesiąc, to obowiązuje nas trzymiesięczne wypowiedzenie

Powinniśmy wiedzieć, że jako wynajmujący możemy również wypowiedzieć umowę bez okresu wypowiedzenia, zwłaszcza w przypadku, gdy uchodźcy z Ukrainy nie płaca czynszu, za okres dwóch miesięcy.

Co jeśli najemcy okupują naszą nieruchomość wbrew naszej woli?

Jak pozbyć się niechcianych lokatorów z nieruchomości? Jest to bardzo problematyczna kwestia. Najłatwiej zdecydować się na sprzedaż nieruchomości z lokatorem. Z pomocą może przyjść nam skup nieruchomości, który pomoże nam w sprawach prawnych i zapewni szybką transakcję.

Co zrobić, gdy wynajmujący z Ukrainy nie chcą się wyprowadzić?

Taki problem występuje też nie tylko w przypadku uchodźców z Ukrainy. W sytuacji, gdy dostali oni okres wypowiedzenia, który minął, a Ci nadal nie chcą opuścić lokalu, to jest na to rozwiązanie. Pierwszym krokiem jest pisemne wystąpienie o natychmiastowe opuszczenie go, ma na to 14 dni. Jeśli to nie pomoże, to niestety zmuszeni będziemy udać się po pomoc do sądu rejonowego. Gdy sąd rejonowy wyda prawomocny wyrok o opuszczenie lokalu przez najemców, odwiedza ich komornik. Nie tylko opróżni on nasz lokal z uchodźców z Ukrainy, ale także z ich rzeczy.

Niestety, nie wszystko zawsze wygląda tak łatwo, ponieważ sąd może orzec o konieczności znalezienia najemcom lokalu zastępczego, co należy do obowiązku gminy. W tej kwestii ponownie możemy się rozczarować, ponieważ takie poszukiwania trwają nawet latami.

Dodatkowo w okresie od 1 listopada do 31 marca, w sytuacji, gdy nie znajdziemy lokalu zastępczego, nie możemy eksmitować wynajmujących. Taka ochrona dotyczy między innymi:

  • Kobiet w ciąży
  • Dzieci z ich opiekunem
  • Osób niepełnosprawnych
  • Chorych
  • Emerytów
  • Rencistów
  • Osób bezrobotnych
  • Dopłaty do mieszkań dla uchodźców z Ukrainy
Sprzedaż nieruchomości z lokatorem

W czasie, gdy wybuchła wojna na Ukrainie, masowo oni zaczęli przekraczać Polską granicę, szukając schronienia. Polacy bardzo chętnie udzielali im schronienia. Jednak rząd również stanął na wysokości zadania i wyszedł z inicjatywą pomocy. Między innymi mogli oni wyrabiać pesele, aby otrzymać zasiłki i świadczenia. Na przykład:

  • Zasiłek rodzinny
  • Świadczenia opiekuńcze
  • Becikowe
  • Dofinansowanie opłat żłobkowych
  • Świadczenia na żywność i odzież
  • Dopłaty na mieszkanie
  •  
  • Co więcej, osoby wspomagające uchodźców z Ukrainy oferując im mieszkania do wynajęcia, również mogli liczyć na pomoc rządu, ponieważ ten wyszedł z inicjatywą dofinansowania za każda przyjętą osobę. Oprócz nieruchomości muszą oni zapewnić im również wyżywienie. Aby otrzymać taki dodatek, należy złożyć wniosek, w którym trzeba podać dane osobowej pesele obu stron, numer rachunku bankowego wynajmującego, numer kontaktowy oraz adres, pod którym mieszka uchodźca, ilość przyjętych osób.

Może Cię zainteresować: Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Pomoc dla Ukrainy

W mediach społecznościowych, w urzędach w całej Polsce oraz fundacjach ruszyły punkty pomocy Ukraińcom zmuszonym do ucieczki z własnego kraju. Najczęściej musieli oni uciekać z plecakiem podręcznych przedmiotów, z dziećmi, rodzicami i chorymi. Polacy rząd Polski stanęli na wysokości zdania i bardzo chętnie zakasali ręce do pomocy, organizując wolontariuszy oraz zbiórki żywnościowe, odzieżowe, środków higienicznych oraz pieniężne. Do dziś, mimo upływu blisko dwóch lat nadal jesteśmy chętni do pomocy, co wywołuje ogromne wzruszenie na całym świecie.