Wynajem mieszkania – porady dla najemcy - Atrium
X

Wynajem mieszkania – porady dla najemcy

Od wielu lat kupno nieruchomości, zwłaszcza mieszkań w dobrych lokalizacjach stało się opłacalną inwestycją. Często przeznaczone są one na wynajem, aby jednak wszystko przebiegało zgodnie z prawem, należy wiedzieć, na jakie procedury zwrócić uwagę. Co więcej, pomogą nam one również zabezpieczyć się przed oszukaniem i stratami. Zatem należy wiedzieć, jakie mamy prawa jako wynajmujący i jakie obowiązki z tym związane, a jakie prawa ma najemca.

Wynajem mieszkania - o czym powinien wiedzieć najemca?

Według danych okazuje się, że każdego roku coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania. Być może spowodowane jest nie tylko chęciami, ale przede wszystkim trudniejszym dostępem do kredytów hipotecznych i brakiem funduszy na zakup własnego M. zazwyczaj są to osoby młode, nie tylko studenci, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi, które nie mają, gdzie podziać się z powiększająca rodzina. Oczywiście fakt ten na pewno cieszy wynajmujących. Jednak należy pamiętać, że obie strony powinny zawrzeć umowę, z która należy się dokładnie zapoznać, punkt po punkcie, a w razie nieścisłości jak najszybciej, przed jej podpisaniem omówić. Zatem, na co powinniśmy jako najemcy zwrócić uwagę, by bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Osobiste spotkanie z wynajmującym

Może być to dla nas zaskakujące, jednak wielu najemców chce wcześniej sprawdzić właściciela mieszkania. Poddając go weryfikacji, sprawdzają, czy faktycznie jest on właścicielem tej nieruchomości. W tym celu możemy poprosić o odpis z księgi wieczystej czy akt notarialny. Jeśli natomiast twierdzi, że nie ma czasu „biegać za papierami”, to możemy poprosić go o numer księgi wieczystej i na własną rękę sprawdzić informacje na stronie księgiwieczyste.pl. Nie są to dane tajne, dlatego każdy ma do nich dostęp. Jeśli twierdzi, że nie może znaleźć numeru, to możemy wpisać nr działki lub adres nieruchomości i również uzyskamy interesujące nas informacje. W przypadku, gdy wynajmujący odmawia nam takich informacji, to jest to dla nas znak, że coś ukrywa. Może okazać się, że właścicielem jest jego współmałżonek lub rodzice. Jednak w takim przypadku powinien pokazać nam dokument potwierdzający pełnomocnictwo w kwestii wynajmu.

185640381_m_normal_none

Jak poradzić sobie z niewygodnym pytaniem?

Wynajmujący ma prawo umieścić w ogłoszeniu informacje dotyczące dzieci czy zwierząt. Pamiętaj, że należy ono do niego i to on decyduje, kto może w nim mieszkać. Skąd takie wymogi? Przede wszystkim ze strachu, że jego własność zostanie zniszczona. W ogłoszeniu może znaleźć się informacja o dzieciach, zwierzętach lub zakazie palenia i musimy to uszanować. Jeśli natomiast ukryjemy takie informacje, to niestety w przyszłości możemy mieć z tego tytułu wiele nieprzyjemności. Zdarza się, że wynajmujący zadaje nam pytania, które dotyczą naszego życia prywatnego, jak na przykład tego, czy idziemy spać przed 22, czy pracujemy lub czy wierzymy w Boga i chodzimy do kościoła. Nie mamy obowiązku odpowiadać na takie pytania, jeśli jednak ten będzie naciskał na udzielenie odpowiedzi, to warto, jest mieć na uwadze, że w przyszłości jego wścibstwo może być dla nas bardzo uciążliwe, na przykład, gdy będzie wpadał do nas na niezapowiedziane wizyty kilka razy w tygodniu.

Na jakie ogłoszenia zwracać uwagę?

Na rynku widnieje naprawdę duża liczba ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkania. Jak zatem wybrać najlepsze, które będzie nas interesowało, które powinniśmy zobaczyć, nie tracąc przy tym czasu? Wiele z nich ma bardzo skąpy opis nieruchomości, z którego nie dowiadujemy się niczego, co nas rzeczywiście interesuje. Co gorsza, niektóre tez nie mają zdjęć i nie jesteśmy w stanie ocenić, jak wygląda mieszkanie, przede wszystkim, w jakim jest stanie. Oczywiste jest również, że wynajmujący rzadko piszą w ogłoszeniach o usterkach, które występują w mieszkaniu czy o lokalizacji, która może nie być atrakcyjna, na przykład nieciekawa dzielnica, dalekie położenie przystanków autobusowych czy brak pobliskiego sklepu. Najbezpieczniej będzie zwracać uwagę na ogłoszenia, które zawierają nie tylko zdjęcia, ale też wiele szczegółowych informacji dotyczących między innymi opłat. Dzięki tym dwóch czynnikom będziemy w stanie zweryfikować na pierwszy rzut oka, czy właściciel jest z nami szczery. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, konieczne jest wypytać o szczegóły wynajmującego, jeśli ten natomiast nie chce udzielić nam informacji, to niestety należy z niego jak najszybciej zrezygnować. Może oznaczać to, że nie chce powiedzieć nam prawdy dotyczącej mieszkania, a usterek może być o wiele więcej, niż podał w ogłoszeniu.

prawa i obowiązki najemcy mieszkania

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody?

Wszystko zależne jest od spisanej umowy, jeśli jednak nie znajdują się w niej informacje na ten temat, to obowiązuje nam ustawa praw lokatorów. Właściciel może umieścić w dokumencie zapis, który informuje, że w razie potrzeby to właśnie najemca porywa szkody, naprawia zepsute przedmioty lub je odkupuje. Taki zapis często pojawia się, gdy wynajmujący mieszka w innym mieście i nie ma możliwości dojechania do mieszkania za każdym razem, gdy jest taka potrzeba. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia, na którą muszą zgodzić się obie strony.

Jeśli w umowie nie pojawią się takie zapisy, to jak najemcy zobowiązani jesteśmy między innymi do:

  • Dbanie o czystość
  • Naprawy usterek
  • Konserwacja
  • Naprawa szkód wyrządzonych przez najemcę

Jednak takie prace jak wymiana instalacji, naprawa tynku czy grzejników, leży po stronie wynajmującego.

Cena najmu i dodatkowe opłaty

Oczywiście w każdym ogłoszeniu mieszkania na wynajem znajdziemy informacje dotyczące cen i stawek najmu. Jednak nie zawsze znajdują się w nim te, dotyczące opłat. Dlatego też konieczne jest dokładne wypytanie go o wszystkie opłaty, które dotyczą nieruchomości. Pozostaje jeszcze kwestia terminu zapłaty. Najbezpieczniej, zwłaszcza jeśli wynajmujemy mieszkanie na długi okres czasu, ustalić termin kilka dni po dacie otrzymania wynagrodzenia. W razie, gdy szef spóźni się z wypłatą, nie będziemy martwić się, że coś jest nieopłacone na czas, a wynajmujący nie będzie zastanawiał się, czy nie chcemy go oszukać. Wszystkie te informacje powinny znaleźć się w spisanej przez obie strony umowie. Jeśli natomiast chodzi o wysokości czynszu, to pamiętajmy, że właściciel nie ma prawa podwyższać nam go bezpodstawnie.

132378625_m_normal_none

Wynajem mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej rzeczy musimy pamiętać jeszcze o kilku innych nie mniej ważnych kwestiach:

  • Podpisanie umowy – musi zawierać dane osobowe obu stron, musi zostać spisana na papierze (nigdy ustnie!)
  • Okres wypowiedzenia – powinien wynosić okres miesiąca lub dwóch, byśmy mieli czas na znalezienie nowego mieszkania i spokojną przeprowadzkę
  • Protokół zdawczo – odbiorczy – to najczęstsza rzec, o które najemcy zapominają. Konieczne jest spisanie wszystkich liczników oraz sprzęt, który ma usterki. Można wykonać także zdjęcia mieszkania, by mieć dowód, w jakim stanie było, gdy się wprowadzaliśmy.
  • Obejrzenie mieszkania — sprawdźmy nie tylko stan wizualny, ale również ściany, meble i inne sprzęty

Aby znaleźć odpowiednie mieszkanie, musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie bójmy się zadawać szczegółowych pytań, prosić o niezbędne dokumenty i wymagać odpowiedzi na nasze pytania. Pomoże nam to uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.