Mieszkanie za remont – Czy to się opłaca? - Atrium
X

Mieszkanie za remont – Czy to się opłaca?

Mieszkanie za remont jest programem, dzięki któremu będziemy mogli wynająć mieszkanie za niski czynsz. Należy jednak spełnić jeden podstawowy warunek, jakim jest jego wyremontowanie. Kto może się o nie starać i jakie dokumenty należy złożyć?

Mieszkanie za remont – czym jest program?

Gminy i urzędy miasta, które borykały się z brakiem mieszkań komunalnych, które można byłoby przeznaczyć dla osób, które mają niskie dochody. W przypadku, gdy mają takie w posiadaniu, niestety nie mają funduszy, które można przeznaczyć na ich remont, by wynajmujący mieli godne warunki do życia. Program ten ma na celu wyremontowanie mieszkań, a zarazem udostępnienie ich mieszkańcom potrzebującym pomocy.

Zastanawiając się jakie warunki należy spełnić, aby zostało nam przyznane mieszkanie za remont, należy udać się do urzędu gminy lub miasta i sprawdzić te informacje osobiście, ponieważ każdy samorząd ustala własne kryteria, które należy spełnić. Oprócz nich w każdym przypadku konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego, które w przeliczeniu na jednego członka, nie powinno wynosić od 1800 do 3000 zł.

O jakie mieszkanie za remont może się starać?

Przede wszystkim osoby, które chcą starać się o mieszkanie w programie mieszkanie za remont, powinny wiedzieć, że zdobycie takiej nieruchomości wiąże się z koniecznością przeprowadzenia, często dużego remontu. Mieszkania, o które możemy się starać, to:

 • Mieszkanie komunalne – jest to nieruchomość wynajmowana na czas określony. Przyznawane jest osobom, które posiadają dochody, jednak są one niskie. Wiąże się to także z brakiem możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Niestety często mieszkanie komunalne nie posiada prywatnej łazienki, kuchni czy ogrzewania gazowego. Zaletą jest większy metraż, ponieważ ma ono do 60 m2.
 • Mieszkanie socjalne – wynajmowane jest na czas określony, zazwyczaj od 2 do 5 lat. Niestety metraż nie jest zachęcający, ponieważ zazwyczaj ma poniżej 30 m2. Poza tym jego standard jest naprawdę niski, ono również może nie mieć łazienki czy kuchni.

Przeczytaj również: Czym różni się mieszkanie socjalne od komunalnego?

mieszkanie za remont

Kto może starać się o mieszkanie za remont?

Aby mieszkanie za remont zostało nam przyznane, należy spełnić wiele rachunków i kryteriów, w tym dochodowych. Przepisy nie określają ich jednakowo, ponieważ to urząd gminy czy urząd miasta sam je wyznacza. Warto jest więc udać się do niego, aby dowiedzieć się, jakie warunki musimy spełnić oraz jakie dokumenty złożyć. Mimo wszystko, do najważniejszych z nich należą:

 • Kryterium dochodowe – przede wszystkim osoba starająca się o mieszkanie za remont, nie może posiadać wysokich dochodów. W przypadku jednej osoby kryterium te wynosi od 1800 zł do 3000 zł. Dochód ten sprawdzany jest na podstawie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. 
 • Wymagania formalne – konieczne jest także spełnienie takich warunków, jak: zamieszkanie w gminie, w której staramy się o mieszkanie, brak zaległości w opłatach, brak posiadania mieszkania lub domu na swoją własność, mieszkanie w lokalu, który jest przeludniony, uregulowany stan cywilny.

Mieszkanie za remont – jak się o nie ubiegać?

Aby mieszkanie za remont zostało nam przyznane, musimy nie tylko spełniać konieczne kryteria, ale również złożyć o nie wniosek. W jaki sposób to zrobić? O czym należy pamiętać? Przede wszystkim, że jest to cały proces, przez który musi przejść każdy, kto się o nie ubiega.

Po pierwsze należy złożyć stosowny wniosek do urzędu miast lub do urzędu gminy, w terminie, który został przez nich wyznaczony. Do niego należy dołączyć niezbędne dokumenty:

 • Zaświadczenie o dochodach 
 • Oświadczenie o naszym stanie majątkowym 
 • Oświadczenie dotyczące tego, że nie mamy prawa do innego mieszkania lub domu 
 • Oświadczenie, że zamieszkujemy gminę, w której staramy się o lokal

To jednak nie wszystko, ponieważ musimy liczyć się z tak zwanymi oględzinami mieszkań do remontu. Ich termin również wyznacza urząd i należy się do niego bezwzględnie dostosowań. Warto jest je wcześniej obejrzeć, aby mieć świadomość tego, ile musimy włożyć pracy w remont, a co ważniejsze środków pieniężnych na to przeznaczyć. O tym, czy mieszkanie za remont zostanie nam przyznane, decyduje komisja powołana przez urząd. Lista „wygranych” zostaje umieszczona na stronie internetowej lub na tablicy ogłoszeń.

Jak wygląda remont mieszkania z programu?

Przyznanie mieszkania z programu zobowiązuje nas do przeprowadzenia w nim remontu. Jeśli chodzi o jego wysokość, to zależne jest to od stanu technicznego lokalu. Należy pamiętać, że urząd gminy lub miast nigdy nie zwraca nam pokładów, które włożyliśmy, rekompensuje je natomiast w formie czynszu.

Remont powinien zostać przeprowadzony również w określonym terminie, nie dłuższym niż do 1 roku. Jeśli nie zostanie on dotrzymany, to niestety grozi to wykreśleniem z programu, co wiąże się z pozbawieniem nas lokalu. Remont może być dla nas dużym obciążeniem finansowym, w takiej sytuacji istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie części poniesionych kosztów, zazwyczaj do 20 tysięcy.

W kwestii wynajmu nieruchomości: Wynajem mieszkania – porady dla najemcy

mieszkanie za remont - czy się opłaca?

Zalety i wady programu mieszkania za remont

Program mieszkania za remont dla wielu osób jest ogromną szansą na posiadanie lokalu, w który może zamieszkać. Oczywiście jest to ogromna zaleta, jednak ma on również wady. Jakie? Sprawdźmy!

Zalety mieszkania za remont:

 • Wynajem mieszkania na dobrych warunkach 
 • Kilkuletnia umowa najmu 
 • Mieszkanie komunalne, poza kolejkami 
 • Niski czynsz 
 • Ulgi finansowe

Wady mieszkania za remont:

 • Konieczność poniesienia wysokich kosztów związanych z remontem 
 • Niska liczba przyznawanych lokali 
 • Skomplikowane formalności 
 • Niski dostęp mieszkań

Mieszkanie za remont – czy jest opłacalne?

W obecnych czasach nie wiele osób stać jest na własne mieszkanie za gotówkę, ale również za kredyt hipoteczny. Program ten jest dla nich dużą szansą. Poza tym należy zdać sobie sprawę z tego, że na mieszkanie komunalne lub socjalne czeka się bardzo długo, jest to więc dla nas szansa na otrzymanie go poza kolejką. Niestety przyznanie takiego mieszkania wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenie w nim remontu, co często jest wysokim kosztem. Jeśli wiec mamy tego świadomość i dysponujemy środkami na jego wykonanie, to warto, jest z tego programu skorzystać.

Dla Ciebie: Kupno nieruchomości - z jakimi wyzwaniami wiąże się remont mieszkania?