Sprzedaż mieszkania – jakie opłaty poniesiemy? - Atrium
X

Sprzedaż mieszkania – jakie opłaty poniesiemy?

Sprzedaż mieszkania wiąże się nie tylko z uzyskaniem rzetelnej wyceny i satysfakcjonującej kwoty. Należy mieć na uwadze, że bardzo ważne jest także poniesienie opłat, które będziemy musieli ponieść. Jeśli tego nie dopilnujemy, to niezależnie od tego, czy jesteśmy nabywcami, czy zbywcami nieruchomości, możemy ponieść kosztowne błędy formalne. Najbardziej niebezpieczny jest podatek dochodowy, jednak nie można zapomnieć o opłatach związanych z mediami. Warto jest zapoznać się więc z koniecznymi formalnościami.

Sprzedaż nieruchomości - jakie koszty ponosi kupiec i sprzedający?

Kupujący zmuszony jest uiścić taksę notarialną oraz opłaty związane ze wpisem do księgi wieczystej czy odpis aktu notarialnego.  Ku ogromnemu niezadowoleniu zobowiązani są oni również do opłacenia prowizji dla agencji nieruchomości, która zajmuje się sprzedażą mieszkania czy domu. Prowizja ta zazwyczaj wynosi od 2% + 23% podatku VAT. Dlatego wielu z nich szuka ofert kupna bezpośredniego, bez udziału biura, w innym przypadku jest to koszt kilku tysięcy złotych. Dodatkowo po stronie kupującego leży także opłata podatku od czynności cywilnoprawnych i koszty ubezpieczenia, to również koszt kilku tysięcy złotych. Jeśli nabywamy mieszkanie na rynku wtórnym, to zobowiązują nas dodatkowe koszty jak:

  • Wpis do księgi wieczystej prawa własności
  • Wpis do księgi wieczystej hipoteki
  • Ubezpieczenie
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki
  • Prowizję za kredyt

Jeśli chodzi o zobowiązania finansowe sprzedającego, to musi zapłacić on tylko podatek od sprzedaży nieruchomości, którego może uniknąć, sprzedając nieruchomość po upływie 5 lat od daty jego nabycia lub przeznaczyć kwotę ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Jeśli mieszkanie zostało nabyte w drodze spadku, koniecznie powinien poszukać informacji na temat sprzedaży nieruchomości ze spadku, gdyż koszty mogą się różnić. Oczywiście tak naprawdę wszystko zależy od ustaleń obu stron, ponieważ zdarza się, że dochodząc do porozumienia, dzielą się oni wszystkimi opłatami po równo. Jest to jednak podejście indywidualne i nieobowiązkowe.

Mimo wszystkich koniecznych formalności i opłat z tym związanych, kupno nieruchomości nadal jest najlepszą inwestycją na przyszłe lata.

Koszty notarialne sprzedaży mieszkania

Podczas każdej sprzedaży nieruchomości, rola notariusza jest niezbędna. Konieczne jest jednak poniesienie opłaty związanej z jego usługami, które zostały wcześniej ustalone podczas spisania umowy. Taksa zawsze powinna być zgodna z rozporządzeniem Ministerstwa Sprawiedliwości. To, ile powinna wynosić, zależne jest od rozporządzenia, które jasno określa, że nie może wynosić ona powyżej 23%.

190451899_m_normal_none

Sprzedaż mieszkania, a dodatkowe koszty notarialne

Zastanawiamy się, ile kosztują wypisy, wyciągi lub odpisy z akt notarialnych. Notariusz może zażądać od nas około 7 zł za stronę (liczy się również jej połowa). Dodatkowo musimy ponieść koszt 200 zł za wpis do księgi wieczystej i podatek w wysokości 23%.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Wiemy już, że oprócz taksy, u notariusza musimy również opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. To właśnie jemu musimy go uiścić i to on jest naszym pośrednikiem z sądem, oznacza to, że przelewa go na rachunek Urzędu Skarbowego w naszym imieniu. Aby sporządzić akt notarialny, musimy wcześniej zapłacić tenże podatek, opłatę sądową i taksę. Ile zatem powinien wynosić podatek od czynności cywilnoprawnych? Powinien wynosić on 2% podstawy opodatkowania.

Kto płaci podatek od sprzedaży nieruchomości?

Sprzedając mieszkanie na rynku pierwotnym, musimy wiedzieć, że wszystkie koszty ponosi kupujący. Żaden deweloper na pewno nie zgodzi się na opłacenie go. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to sytuacja wygląda inaczej. Podatek może opłacić kupujący, jednak zazwyczaj kwestie te podlegają negocjacjom. Najczęściej obie strony za wspólnym porozumieniem zgadzają się podzielić kosztami taksy oraz innych opłat.

158427406_m_normal_none

Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Podatek od sprzedaży mieszkania jest obowiązkowym kosztem, który należy ponieść. Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania z urzędem skarbowym? Istnieją dwa inne rozwiązania. Po pierwsze możemy skorzystać z tak zwanej ulgi podatkowej. Przede wszystkim konieczne jest złożenie zeznania podatkowego w postaci PIT – 39 oraz zapłacić podatek ryczałtowy w wysokości 19% od dochodu. W takiej sytuacji przychód ze sprzedaży mieszkania będzie nieco niższy. Innym rozwiązaniem jest odczekanie przed sprzedażą 5 lat od dnia jej nabycia.

Kiedy następuje zwolnienie z podatku?

Wielu sprzedających nieruchomość martwi się tym, że będą musieli oddać Urzędowi Skarbowemu znaczną część przychodu. Na szczęście nie jest to konieczne, należy odczekać 5 lat od dni nabycia nieruchomości. Jeśli nie mamy pewności, kiedy mija ten okres, wystarczy sprawdzić to w akcie notarialnym. Innym skutecznym rozwiązaniem jest przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe, czyli zakup nowego mieszkania, domu, działki, remont lokalu, który posiadamy lub spłatę kredytu hipotecznego.

172258612_m_normal_none

Obecne koszty na rynku mieszkaniowym

Notariusze coraz częściej zajmują się takimi sprawami jak kupno lub sprzedaż nieruchomości co oznacza, że takich transakcji naprawdę jest wiele. Ponad połowa ich zleceń dotyczy właśnie tego typu spraw. Wiedząc, że musimy ponieść koszty, takie jak taksy, to nie jest to wszystko, ponieważ musimy dołączyć do tego opłaty za wypisy do aktu notarialnego, za wniosek do sądu, opłatę sądową czy podatek od czynności cywilnoprawnych. Wiedząc, ile powinna wynosić taksa, musimy mieć na uwadze, ze sprzedając działkę budowlaną, musimy zapłacić notariuszowi dwa razy wyższą taksę. Istnieje jeszcze jeden haczyk dotyczący maksymalnej taksy notarialnej, która, jeśli należymy do I grupy podatkowej wynosi około 10 tys. zł. Do grupy tej nalezą między innymi: małżonek, ojczym, macocha, pasierb, synowa, zięć czy teściowie. W przypadku darowizn czy spadków nie może ona wynosić więcej niż 7500 zł. Koszty sprzedaży mieszkania nie zawsze są takie same. Przy sprzedaży mieszkania i zakupie nowego - aspekty prawne i finansowe transakcji wiązanej są konieczne do rozpatrzenia.

Uważajmy na koszty!

Wielu sprzedających uważa, że sprzedaż mieszkania, podpisanie umowy i przekazanie kluczy zamyka całą transakcję. Niestety jest to błędne myślenie, ponieważ oznacza to, że zapominają oni o formalnościach, których należy dopilnować. Konieczne jest ich dopilnowanie, by nie narażać się na nieprzyjemności.