Sprzedaż mieszkania w kamienicy – co warto wiedzieć?
Mieszkania w kamienicy stały się atrakcyjną inwestycją dla wielu kupujących. Okazuje się jednak, że mimo dużego zainteresowania tego rodzaju ogłoszeniami posiada ono wiele wad. Od czego więc zależy cena rynkowa? Jakie zalety, a jakie wady posiada mieszkanie w kamienicy?
Mieszkania w kamienicy na sprzedaż
Obecnie wielu potencjalnych kupców szuka mieszkań, które mają klimat. Dodatkowo widzą w nim oni potencjał do unikalnej aranżacji. Mimo to należy pamiętać, że zazwyczaj mieszkania w tego typu budynkach zazwyczaj wymagają remontu. Dlatego też konieczne jest przygotowanie się na konieczność przeprowadzenia generalnego remontu, co wiąże się z dodatkowymi środkami. Sprzedający prawie nigdy nie decydują się remont przed sprzedażą, ponieważ jest to dla nich najzwyczajniej nieopłacalne.
Mieszkanie w kamienicy można kupić w atrakcyjnej cenie, nawet większy metraż, jednak biorąc pod uwagę konieczność wykonania remontu, wcale nie okazuje się ono tak atrakcyjne. Zatem jakie zalety i wady ma tego typu nieruchomość oraz jak oszacować jej wartość? Co obniża wartość mieszkania?
Dawniej kamienice stawiane były jedna obok drugiej, okna z niej wychodziły na betonowe dziedzińce i rynki. Poza tym wiele z nich nie ma uregulowanego stanu prawnego i kwestii własnościowych, co jest dużą przeszkodą. Pozostaje jeszcze kwestia ogrzewania, które często wymaga palenia węglem. Mimo wszystko mieszkania w kamienicach nie chodzą z piedestału i nadal są atrakcyjnym lokalem na wiele lat, w który chcemy zainwestować.
Co zachęca do kupna nieruchomości w kamienicy?
Wartość rynkowa nieruchomości, czyli dlaczego mieszkania w kamienicy są tanie?
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego mieszkanie w kamienicy jest tak tanie, to odpowiedź jest prosta. Najczęściej niska cena spowodowana jest stanem ogólnym budynku lub koniecznością przeprowadzenie gruntownego remontu czy rewitalizacji. Jeśli mowa o zabytkach, to sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ nie można przeprowadzić go bez zgody konserwatora zabytków.
Najczęściej kupują je inwestorzy, którzy widzą w nich potencjał i możliwość dużego zysku. Oczywiste jest, że remont mieszkania podniesie jego wartość. Jeśli stan ogólny budynku jest dobry, a dokumentacja nie budzi zastrzeżeń, to jest to „łakomy kąsek” dla nie jednego zainteresowanego kupca. Jeśli dodatkowo pod kamienicą znajdują się dodatkowe miejsca parkingowe, a lokalizacja jest atrakcyjna, to sprzedaż mieszkania może stać się nie tylko łatwa, ale również szybka i uzyskamy dobrą cenę. Wiadomo jednak, że na cenę nieruchomości wpływa wiele czynników. Dlatego sprzedaż mieszkania na poddaszu kamienicy będzie się różnić od sprzedaży mieszkania na niższych piętrach.
Mieszkanie w kamienicy - jakie są wady takiego rozwiązania?
Największą wadą mieszkania w kamienicy jest specyficzne położenie lokali. Rozkład mieszkań, przechodnie pokoje czy wspólna łazienka na korytarzu, ograniczona ustawność i prywatność. Wszystko to sprawia, że nie wiele osób chce mieszkać w kamienicy osobiście, a jeśli tak to niestety zdają sobie sprawę z tego, że konieczny jest duży nakład finansowy na wykonanie generalnego remontu. Gdyby tego było mało, to brak zielonych terenów wokół budynku, brak miejsc parkingowych czy wind również nie wpływa na jego atrakcyjność.
Często problematyczny jest ogólny stan budynku. Kamienice są klimatyczne, jednak także wiekowe, niestety wiąże się to możliwością występowania wad architektonicznych. Potencjalni kupujący na pewno będą chcieli sprawdzić wszystkie kwestie związane ze wspólnotą mieszkaniową. Dlaczego? Ponieważ zdaje on sobie sprawę z tego, że wspólnota składa się z kilku osób, które zarządzają kamienic. Oznacza to, że łatwiej mu będzie przekonać ją do konieczności przeprowadzenia prac remontowych czy konserwatorskich.
Może pojawić się problem z wilgocią oraz pleśnią na ścianach. Problemy z wentylacją i ogrzewaniem mogą sprawiać wiele problemów. Warto jest przed zakupem poprosić o konsultacje eksperta budowlanego. W innym przypadku, gdy pojawi się pleśń lub grzyb, konieczne będzie przeprowadzenie generalnego, a zarazem kosztownego remontu.
Kupujący zainteresowani są również aspektem związanym ze stanem prawnym mieszkania w kamienicy. Osoba zainteresowana kupnem lokalu będzie chciała sprawdzić nie tylko księgę wieczystą, ale także to, czy budynek jest pod nadzorem konserwatorskim. Co jeszcze go zainteresuje? Przede wszystkim koszty eksploatacyjne, takie jak fundusz remontowy, opłaty za ogrzewanie czy plany wspólnoty względem budynku. Jak wycenić mieszkanie w Kamienicy?
Zalety sprzedaży mieszkania w kamienicy - na czym się skupić?
Największą zaleta mieszkania w kamienicy jest duży metraż i oraz niska cena, mimo konieczności przeprowadzenia remontu. Najczęściej potencjalnymi zainteresowanymi tego typu nieruchomością są inwestorzy, którzy szukają atrakcyjnych ofert. Największe zainteresowanie budzą kamienice położone w atrakcyjnej lokalizacji blisko centrum miasta, centrów handlowych czy parków i lasów.
Dodatkowo pomieszczenia w mieszkaniu są przestronne, mają wysokie sufity, duże okna oraz stylowe elementy wykończenia jak kamienne lub drewniane parapety, sztukaterie, dwuskrzydłowe drzwi, podwójne okna skrzydłowe, podłogi, piece kaflowe, kominki i zdobione drzwi. Dzięki wysokim sufitom możemy wykorzystać dodatkowe miejsca na szafki czy pawlacze. Bardzo ciekawym rozwiązanie będzie montaż antresoli, która będzie miejscem sypialnianym. Czyż nie brzmi to wspaniale? Jak wiele możliwości daje nam wysokie mieszkanie.
Co jeszcze zachęca nas do kupna mieszkania w kamienicy? Otóż grubość murów, które zazwyczaj mają grubość ponad 50 cm. Dzięki temu wszelkie odgłosy z zewnątrz, aut, zwierząt czy ludzi wygłuszają je.
Bezpłatna wycena
Wypełnij formularz, a otrzymasz gotową wycenę nieruchomości.
Pomożemy w wycenie mieszkań i nieruchomości w całej Polsce
- Skup nieruchomości dolnośląskie
- Skup nieruchomości kujawsko-pomorskie
- Skup nieruchomości lubelskie
- Skup nieruchomości lubuskie
- Skup nieruchomości mazowieckie
- Skup nieruchomości małopolskie
- Skup nieruchomości opolskie
- Skup nieruchomości podkarpackie
- Skup nieruchomości podlaskie
- Skup nieruchomości pomorskie
- Skup nieruchomości śląskie
- Skup nieruchomości świętokrzyskie
- Skup nieruchomości warmińsko-mazurskie
- Skup nieruchomości wielkopolskie
- Skup nieruchomości zachodniopomorskie
- Skup nieruchomości łódzkie
Komentarz został dodany pomyślnie! Zostanie wyświetlony po zweryfikowaniu.