Sprzedaż mieszkania z lokatorem - Atrium
X

Sprzedaż mieszkania z lokatorem

Może być to mieszkanie obciążone długami, mieszkanie wymagające poważnego remontu, a także mieszkanie z najemcą. Wbrew pozorom wiele osób spotyka się obecnie z problemem, jakim jest sprzedaż mieszkania z lokatorem. Nie jest to rzadka sytuacja, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej osób decyduje się wynająć swoją nieruchomość, bądź nieruchomości w celach zarobkowych. Osoby dziedziczące taką nieruchomość na przykład w drodze spadku muszą więc odpowiednio poradzić sobie z tą sytuacją. Do wyboru mają kilka opcji:

  • kontynuowanie wynajmowania mieszkania z obecnymi lokatorami, czerpiąc zyski z wynajmu
  • poczekanie do końca umowy wynajmu i sprzedaż mieszkania
  • sprzedaż mieszkania z lokatorami

 

Chociaż ostatnia z opcji może wydawać się niemożliwa lub trudna – jest to stosowana praktyka, zgodna z obowiązującym prawem i często jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań dla osób posiadających lub otrzymujących mieszkanie z lokatorami.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat bezpiecznej i skutecznej sprzedaży mieszkania z najemcą, a także poznasz swoje prawa i obowiązki związane z całą procedurą. Podpowiemy również, jakie rozwiązania mogą ułatwić szybką i skuteczną sprzedaż mieszkania w takiej sytuacji prawnej szybko i bezproblemowo.

 

Czy można sprzedać wynajęte mieszkanie?

Tak, sprzedaż wynajmowanego mieszkania jest możliwa. Taki rodzaj sprzedaży jest całkowicie legalny i możliwy do zrealizowania. Jednak zarówno właściciele, jak i najemcy mają szereg praw i obowiązków, które muszą wypełnić, aby sprzedaż zakończyła się sukcesem. W zależności od przypadku najemca może nadal mieszkać w wynajętym mieszkaniu lub musi go opuścić w ciągu określonego na umowie czasu po wręczeniu wypowiedzenia najmu.

Sytuacja w dużym stopniu zależy od tego czy najemca jest zameldowany w mieszkaniu, czy obowiązuje go jedynie umowa najmu. Planując sprzedaż wynajmowanego mieszkania, warto zwrócić się z taką propozycją w pierwszej kolejności do najemcy. Zakup nieruchomości przez najemcę, któremu zależy na pozostaniu w mieszkaniu, byłby najmniej problematycznym rozwiązaniem. Jeżeli jednak najemca nie jest zainteresowany zakupem, należy poinformować go w skuteczny sposób o takim zamiarze, wskazując przewidywany termin sprzedaży mieszkania, warunki sprzedaży i inne powiązane informacje, które mogą być istotne dla wynajmującego.

sprzedac_wynajete_mieszkania

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?

W przypadku gdy lokator jest zameldowany w wynajmowanym mieszkaniu, można rozważyć możliwość pozostawienia mieszkania w obecnym stanie i kontynuowanie wynajmu przez przyszłego właściciela, o ile oczywiście jest on zainteresowany taką możliwością, a najemca to rzetelny, płacący na czas i dbający o nieruchomość lokator. W takim przypadku sprzedaż nieruchomości z lokatorem nie zmieni jego sytuacji, a jedynie umowa najmu zostanie przeniesiona na nowego nabywcę. Taka propozycja będzie szczególnie korzystna dla osób inwestujących w nieruchomość również w celach zarobkowych. Jeżeli jednak nabywca zakupuje nieruchomość dla siebie, musi wypowiedzieć umowę najmu zgodnie z zapisami umowy i odczekać określony czas lub poczekać na wygaśnięcie umowy najmu składając jednocześnie wniosek o wymeldowanie lokatora z nieruchomości.

Podsumowując, sprzedaż mieszkania z lokatorem może przebiegać na dwa sposoby:

1. Sprzedaż mieszkania inwestorowi.  Takie rozwiązanie jest jednym z najbardziej pożądanych. Osoba kupująca mieszkanie w celach wynajmowania go będzie zadowolona z faktu posiadania uczciwego najemcy, a sytuacja lokatora nie zmieni się w znaczący sposób. W tym przypadku skorzystają z transakcji wszystkie zainteresowane strony.

2. Wypowiedzenie umowy najmu. Można sprzedać mieszkanie z lokatorem nowemu nabywcy, który wypowie umowę najmu lokatorom lub odczeka do jej zakończenia. Lokator ma obowiązek opuścić nieruchomość w czasie wskazanym na zawartej umowie najmu.

W przypadkach uczciwych lokatorów nie powinno być większych problemów, jednak zdarza się często, że najemcą jest osobą sprawiającą kłopoty o różnym charakterze. Mogą one dotyczyć zalegania z płatnościami, zaniedbywania nieruchomości, niewłaściwego zachowania czy niewywiązywania się z warunków umowy. W każdym z wymienionych przypadków można wypowiedzieć umowę najmu, lecz zdarzają się sytuację, kiedy mimo tego lokator nie chce opuścić nieruchomości.

Z prawnego punktu widzenia istnieje możliwość eksmitowania takiego lokatora, jednak trzeba liczyć się z tym, że to długi i problematyczny proces. Często może trwać miesiącami lub nawet latami. W takich przypadkach jeżeli właścicielowi zależy na szybkiej sprzedaży, sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem jest jedynym rozwiązaniem.

 

Czy najemca może odmówić wizyt w celu pokazania mieszkania potencjalnym klientom?

Jeżeli chcemy sprzedać wynajęte mieszkanie, a najemca nie skorzystał z możliwości zakupu mieszkania, należy liczyć się z tym, że może odmówić wizyt potencjalnych klientów. Taka praktyka jest niestety całkowicie legalna, ponieważ najemca ma prawo do korzystania i cieszenia się prywatnością w wynajmowanym mieszkaniu przez cały okres trwania umowy. Najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie się z najemcą i zgodne ustalenie sposobu i częstotliwości tego typu wizyt, aby zapewnić mu komfort i uszanować jego prywatność, jednocześnie unikając opóźnień w sprzedaży. Jeżeli lokator bezwzględnie nie wyrazi zgody na wizyty - do końca trwania umowy właściciel musi uszanować wolę najemcy.

odmowic_wizyt

Sprzedaż mieszkania bez oglądania – czy jest możliwa?

Teoretycznie tak. Nie istnieją żadne przeciwwskazania prawne, aby sprzedać mieszkanie bez pokazywania, jednak w praktyce takiego rodzaju transakcja może być niezwykle trudna do realizacji ze względu na problem z wyceną mieszkania przez kupca. Każdy kupujący przed podjęciem decyzji chciałby móc sprawdzić, czy mieszkanie zgadza się z opisem i przedmiotem sprzedaży, czy jest dobrze utrzymane i samodzielnie ocenić stosunek ceny do faktycznego stanu nieruchomości. W przypadku sprzedaży mieszkania z lokatorem, co z samego faktu posiadania lokatora w oferowanej nieruchomości jest utrudnionym rodzajem sprzedaży, sprzedaż mieszkania bez oglądania może okazać się wręcz niemożliwa.

 

Wskazówki ułatwiające sprzedaż mieszkania z najemcą

 Sprzedaż mieszkania z lokatorem jest bardziej skomplikowana niż sprzedaż pustej nieruchomości. Zakładając, że najemca nie jest zainteresowany kupnem mieszkania i jest otwarty na współpracę w zakresie umożliwienia sprzedaży nieruchomości, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które ułatwią sprzedaż, jednocześnie szanując prawa i prywatność lokatora mieszkania.

1. Jasne i skutecznie powiadomienie najemcy o zamiarze sprzedaży mieszkania.

Obowiązkiem właściciela jest powiadomić najemcę o zamiarze sprzedaży mieszkania. Taka informacja jest istotna nie tylko dla najemcy, ale również dla właściciela, który przed sprzedażą będzie musiał podjąć szereg czynności, zależących w pełni od chęci współpracy lokatora z właścicielem. Uczciwe powiadomienie najemcy o chęci sprzedaży mieszkania pozwoli uniknąć ewentualnych problemów ze strony lokatora w zakresie udostępnienia mieszkania do oglądania lub innych niezbędnych czynności, które pozwolą na sprzedaż mieszkania z lokatorem.

 

2. Omówienie i zaplanowanie z najemcą czynności koniecznych przed sprzedażą mieszkania.

Jeżeli mieszkanie wymaga odświeżenia lub remontu, aby wystawiona oferta sprzedaży mieszkania była bardziej atrakcyjna, należy omówić to z najemcą i wspólnie ustalić czas i warunki takiego remontu. Podobnie w przypadku konieczności wykonania zdjęć mieszkania czy pokazania nieruchomości zainteresowanym. Wszelkie niezapowiedziane wizyty mogą stanowić naruszenie prywatności najemcy nieruchomości, dlatego należy ustalać z nim każde tego typu działania, aby uniknąć problemów czy niezadowolenia najemcy. Sprzedaż wynajmowanego mieszkania przebiega najłatwiej kiedy najemca jest otwarty na współpracę z właścicielem.

 

3. Rzetelne informowanie najemcy o postępach w sprzedaży.

Informuj najemcę na bieżąco o stanie sprzedaży. Kiedy pojawią się poważnie zainteresowani klienci, pamiętaj o powiadomieniu najemcy we właściwym czasie, aby w przypadku gdy opuszcza nieruchomość, miał czas na znalezienie nowego lokum. Kiedy najemca pozostaje w mieszkaniu kontynuując wynajem taka informacja również będzie istotna, ponieważ musi on przygotować się na zmianę właściciela nieruchomości, formy płatności czy sposobów rozliczenia.

wskazowki_ulatwiajace

Kupno mieszkania z lokatorem – komu się opłaca?

Sprzedaż mieszkania z lokatorem to wyzwanie. Tego typu oferty nie cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Z punktu widzenia kupujących, kupno mieszkania z najemcą może wiązać się z wieloma problemami, jak na przykład pozbycie się najemcy z zakupionego lokalu, pogorszenie stanu kupionej nieruchomości przez wynajmujących czy zbyt długi czas oczekiwania na wprowadzenie się do kupionego mieszkania. Idealnym klientem na kupno mieszkania z lokatorem będzie inwestor, który kupuje nieruchomość w celach wynajmu. Wtedy może pozostawić najemcę i czerpać zyski z wynajmu. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż mieszkania z lokatorem do skupu nieruchomości w całym kraju.

 

Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem do skupu nieruchomości

Jeżeli powyższe sposoby sprzedaży mieszkania nie wpisują się w Twoją sytuację, można rozważyć sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem do skupu nieruchomości. To doskonała propozycja, aby sprzedać mieszkanie szybko i bezproblemowo. Taka forma sprzedaży sprawdzi się w przypadku problematycznych najemców lub innych skomplikowanych sytuacji prawnych np. nieruchomości z długiem. Skupy mieszkań z lokatorem oferują kupno mieszkania za gotówkę, nie zważając na problemy związane z najemcą mieszkania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zespołowi specjalistów skup mieszkań za gotówkę jest w stanie poradzić sobie z nawet najbardziej skomplikowaną sytuacją i samodzielnie zając się procesem eksmisji, ułatwiając właścicielom sprawną sprzedaż i pozwalając uniknąć niepotrzebnych problemów i kosztów. Sprzedaż mieszkania z osobą zameldowaną do skupu nieruchomości będzie również korzystna dla osób mających problem z uciążliwym lokatorem, który zadłużył mieszkanie oraz dla osób otrzymujących mieszkanie w spadku do podziału. Po więcej informacji można zgłosić się do kontaktu z nami.