Umowa najmu okazjonalnego – jak ją wypowiedzieć?
Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na krótki okres czasu, zazwyczaj kilka dni lub tygodni, jednak nie dłużej niż 10 lat. Korzystają z niej najczęściej turyści, którzy szukają krótkoterminowego noclegu w miejscu, które ma klimat i w którym będą mogli skorzystać z prywatności. Najem okazjonalny różni się nieco od standardowej umowy najmu, zarówno jej warunki, jak forma i okres wypowiedzenia są nieco inne. Należy wiedzieć, w jaki sposób wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego, aby uniknąć podstawowych błędów.
Czym jest najem okazjonalny?
Umowę okazjonalną zawiera się na okres nie dłuższy niż 10 lat. Jest to forma, która posiada wiele dodatkowych zalet, między innymi gwarantuje bezpieczeństwo wynajmującemu, który w razie problemów z lokatorami może wypowiedzieć im umowę bez konieczności uwzględniania okresu wypowiedzenia. Warto wiedzieć, że z najmu okazjonalnego mogą skorzystać jedynie osoby prywatne, tych prowadzących działalność gospodarczą on nie dotyczy. Zawierając umowę najmu okazjonalnego, powinniśmy pamiętać o informacjach, które powinny się w niej znaleźć oraz o załączeniu niezbędnych oświadczeń, czyli:
- Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji
- Oświadczenie właściciela nieruchomości, do którego mogą przenieść się lokatorzy w razie eksmisji, dotyczące jego zgody
- Oświadczenie dotyczące innej nieruchomości, do której będzie mógł się przenieść lokator
Patrząc na statystyki, to najem okazjonalny nie jest popularną formą wynajmowania nieruchomości. Zarówno najemcy, jak i właściciele mają kilka obaw z nią związanych. Przede wszystkim łatwość eksmisji problematycznego lokatora sprawia, że ci czują się zagrożeni. Poza tym faktem jest, że zawarcie umowy okazjonalnej wiąże się z dodatkowymi kosztami i formalnościami dla obu stron.
Więcej informacji: Umowa najmu okazjonalnego — co powinniśmy o niej wiedzieć?
Podatek od najmu okazjonalnego
Zgłaszając umowę wynajmu do Urzędu Skarbowego, musimy liczyć się z koniecznością opłacenia od niej podatku. Można zrobić to w formie:
- Ryczałtowej — podatek ten wynosi 8,5% od uzyskanego przychodu. Konieczne jest także udanie się do Urzędu Skarbowego w celu złożenia pisemnej informacji, że w taki właśnie sposób chcemy się z nim rozliczać.
- Podatku na zasadach ogólnych — stawka tego podatku wynosi 18% lub 32% od dochodu. Jest to atrakcyjna forma dla wynajmującego, biorąc pod uwagę, że może wliczyć do niego przeprowadzony remont czy pozostałe dochody.
Umowa najmu okazjonalnego – kiedy wygasa?
Umowa najmu okazjonalnego wygasa w terminie, który został wcześniej ustalony i zapisany w umowie. Mimo to, jeśli lokator stwarza problemy, wynajmujący może wypowiedzieć mu umowę w trybie natychmiastowym. Jeśli natomiast zainteresowany nie ustosunkuje się do dokumentu, to konieczne jest przeprowadzenie eksmisji. Niestety takie działanie również często nie wpływa na lokatora, który nadal zajmuje nasz lokal bezprawnie.
Dla Ciebie: Umowa okazjonalna a eksmisja - jakie prawa ma wynajmujący?
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego – co powinno zawierać?
W sytuacji, gdy wynajmujący zmuszony jest wypowiedzieć lokatorowi umowę najmu, powinien zrobić to zgodnie z przepisami. Przede wszystkim konieczne jest złożenie wypowiedzenie w formie pisemnej i powinno zawierać ono takie informacje jak:
- Dane obu stron
- Data i miejsce
- Tytuł: wypowiedzenie umowy najmu
- Powołanie się na umowę najmu okazjonalnego oraz uzasadnienie dotyczące tego, dlaczego dokonujemy takiego kroku
- Określenie terminu, do którego najemca musi opuścić wynajmowany lokal
- Podpis
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego możemy wysłać pocztą, za potwierdzeniem odbioru lub wręczyć je osobiście. Należy jednak pamiętać o potwierdzeniu odbioru pisma, by lokator w przyszłości nie wyparł się, że mu je wręczyliśmy. Nie ma również konieczności korzystania z pomocy prawników czy notariuszy, ponieważ wypowiedzenie w formie pisemnej, napisane przez nas odręcznie ma moc prawną.
Umowa najmu okazjonalnego – kaucja
Bardzo często wynajmując nieruchomość, wynajmujący wymaga podczas podpisania umowy kaucji zwrotnej. Jest to forma zabezpieczenia dla właściciela, w razie, gdy najemca nie pokrywa rachunków, czynszu lub niszczy lokal. W takiej sytuacji wynajmujący podczas wyprowadzki najemcy ma prawo odliczyć z wpłaconej kwoty część na pokrycie szkód. Należy więc w dniu wydania nieruchomości do użytku spisać protokół zdawczo – odbiorczy, w którym powinny znaleźć się wszystkie informacje dotyczące przedmiotów i sprzętów, które się nim znajdują oraz stanu liczników. Wielu właścicieli decyduje się także na wykonanie zdjęć, które mają być dodatkową formą zabezpieczenia. Czy w przypadku najmu okazjonalnego wymaganie kaucji jest zgodne z prawem? Tak, pod warunkiem, że nie przekracza ona sześciokrotności wysokości czynszu.
Może Ci się przydać: Protokół zdawczo – odbiorczy przy sprzedaży mieszkania – co powinien zawierać?
Najem okazjonalny w pigułce
Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na krótki okres czasu, nie dłuższy niż 10 lat. Poza tym jest to bezpieczniejsza forma zabezpieczenia dla wynajmującego niż w przypadku standardowej umowy, jeśli chodzi o jej wypowiedzenie. Nie ma konieczności znajdowania lokalu zastępczego najemcy i nie obowiązuje go okres ochronny. Jeśli chodzi o formalności, to jej podpisanie wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, między innymi opłaceniem notariusza, u którego wizyta jest niezbędna.
Bezpłatna wycena
Wypełnij formularz, a otrzymasz gotową wycenę nieruchomości.
Pomożemy w wycenie mieszkań i nieruchomości w całej Polsce
- Skup nieruchomości dolnośląskie
- Skup nieruchomości kujawsko-pomorskie
- Skup nieruchomości lubelskie
- Skup nieruchomości lubuskie
- Skup nieruchomości mazowieckie
- Skup nieruchomości małopolskie
- Skup nieruchomości opolskie
- Skup nieruchomości podkarpackie
- Skup nieruchomości podlaskie
- Skup nieruchomości pomorskie
- Skup nieruchomości śląskie
- Skup nieruchomości świętokrzyskie
- Skup nieruchomości warmińsko-mazurskie
- Skup nieruchomości wielkopolskie
- Skup nieruchomości zachodniopomorskie
- Skup nieruchomości łódzkie
Komentarz został dodany pomyślnie! Zostanie wyświetlony po zweryfikowaniu.