Umowa pośrednictwa — co powinniśmy o niej wiedzieć? - Atrium
X

Umowa pośrednictwa — co powinniśmy o niej wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania, domu, działki czy lokalu wiąże się ze stresem. Sprzedający musi nie tylko zająć się wszystkimi formalnościami, ale również poświęcić swój czas na oprowadzanie zainteresowanych czy odpowiadanie im na wiele pytań. Wiele osób decyduje się na współpracę z biurem nieruchomości, które zajmuje się całym procesem sprzedaży, a oni mogą cieszyć się szybką sprzedażą i uczciwą kwotą za nieruchomość. W tym celu należy jednak podpisać umowę z pośrednikiem, warto, jest więc wiedzieć, co powinna zawierać, aby była dla nas korzystna.

Co należy do obowiązków pośrednika sprzedaży?

Pośrednik nieruchomości to osoba, która ma doświadczenie w obrocie nieruchomościami i przeprowadzi swojego klienta przez cały proces sprzedaży, oczywiście odpłatnie. Korzystając z jego usług, powinniśmy wiedzieć, co należy do jego obowiązków:

  • Nabycie lub zbycie powierzonej mu nieruchomości 
  • Nabycie lub zbycie praw spółdzielczej własnościowej nieruchomości 
  • Najem lub wynajem nieruchomości 
  • Dzierżawa nieruchomości

Poszukując rzetelnego i doświadczonego pośrednika często zwracamy uwagę na to, czy posiada on licencję, jednak pamiętajmy, że jeśli chodzi o pośrednictwo nieruchomości, to nie jest ona wymagana. Jeśli jej nie posiada, to nie oznacza to, że nie ma on uprawnień. Należy jednak wiedzieć, że powinna być to osoba sprawdzona i uczciwa, ponieważ ma ona wgląd do wielu wymaganych i ważnych dokumentów.

Dla ciekawych: Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników?

Pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości

Umowa z pośrednikiem nieruchomości – najważniejsze informacje

Każda osoba decydująca się na skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości zobowiązana jest do podpisania z nim umowy. Jeśli chodzi o ten dokument, to powinna ona zawierać kilka najważniejszych informacji, w celu zabezpieczenia obu stron transakcji.

Po pierwsze oprócz danych obu stron, konieczne jest określenie w niej terminu dotyczącego, na jaki okres ją podpisujemy. Powinny znaleźć się w niej również wszystkie obowiązki pośrednika dotyczące sprzedaży/ kupna nieruchomości oraz jego wysokość wynagrodzenia. Poza tym może ona zostać zawarta na wyłączność lub jako forma otwarta. Co to oznacza?

  • Umowa pośrednictwa na wyłączność — oznacza, że sprzedaż swojej nieruchomości możemy zlecić tylko jednemu pośrednikowi. Dodatkowo może ona zawierać klauzulę wyłączności, jeśli ją podpiszemy, to niestety sprzedaż nieruchomości na własną rękę jest niemożliwa, jeżeli jednak znajdziemy kupca na własną rękę, to i tak będziemy musieli zapłacić pośrednikowi prowizję wskazaną w umowie.
  • Umowa pośrednictwa otwarta – dzięki niej mamy możliwość podpisania umowy z kilkoma pośrednikami jednocześnie. Wynagrodzenie dostaje ten, który sprzeda nieruchomość w najszybszym terminie.

Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości?

  • Data i miejsce zawarcia umowy 
  • Dane osobowe obu stron 
  • Wskazanie pośrednika — jego imię i nazwisko, dokument potwierdzający jego tożsamość, nazwa agencji, nazwa ubezpieczyciela, data i nr zawarcia umowy. 
  • Określenie nieruchomości – jej adres, powierzchnia, liczba pomieszczeń, numer księgi wieczystej 
  • Potwierdzenie stanu prawnego — oświadczenia dotyczące braku obciążeń danej nieruchomości, braku zaległości cywilnoprawnych, braku umów mających na celu zbycie nieruchomości 
  • Cena nieruchomości 
  • Prowizja dla pośrednika, jego wynagrodzenie i odsetki 
  • Zakres dotyczący obowiązków pośrednika — należy wiedzieć, że pośrednik powinien wziąć na siebie odpowiedzialność na napisanie ogłoszenia, wykonanie zdjęć, oprowadzanie zainteresowanych, przygotowanie dokumentacji, reklamę

Więcej informacji: Umowa pośrednictwa na wyłączność, a otwarta umowa pośrednictwa

Czas trwania umowy pośrednictwa — od kiedy do, kiedy obowiązuje

Informacje dotyczące wynagrodzenia dla pośrednika, w przypadku, gdy nie znajdzie on nabywcy. Najczęściej pośrednicy wymagają wypłaty wynagrodzenia za poniesione koszty. Należy szczególnie zwrócić uwagę na zapis, który znajduje się w umowie, w innym przypadku możemy zostać nie mile zaskoczeni.

Odstąpienie od umowy z pośrednikiem

W umowie pośrednictwa powinna znaleźć się informacja dotycząca je czasu trwania. Istnieje jednak możliwość odstąpienia od niej. Należy pamiętać, że pośrednik ma obowiązek świadczyć nam swoje usługi ze starannością, zgodnie z prawem, z zasadami etyki zawodowej i standardami zawodowymi. Jeśli nie spełnia naszych oczekiwań, często nie pozostaje nam nic innego, jak rozwiązanie umowy. Należy wręczyć je w formie pisemnej, co więcej pośrednik nie musi wyrażać na nie zgody, nie ma też konieczności podawania powodu. Wyjątkiem jest podpisanie umowy na czas określony. W tym przypadku zmuszeni jesteśmy poczekać aż do jej wygaśnięcia, ponieważ grożą nam kary umowne.

Wypowiedzenie umowy nazywane jest oświadczeniem woli i musi zostać dostarczone w formie pisemnej. Należy zawrzeć w nim: datę oraz miejsce jego napisania, dane obu stron, treść oświadczenia oraz podpis.

Sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem - co warto wiedzieć?

Umowa z pośrednikiem nieruchomości – na co powinniśmy uważać?

Umowę pośrednictwa, jak każdy inny dokument należy przed podpisaniem dokładnie przeczytać i upewnić się, co podpisujemy.

Zdarza się, że pośrednicy zawierają w umowach zapisy i klauzule, które są niezgodne z prawem, a dodatkowo bardzo dla nas niekorzystne. Jednym z nich jest konieczność zapłaty wynagrodzenia lub prowizji, nawet jeśli nieruchomość sprzedamy na własną rękę, poza biurem.

Innym zapisem jest klauzula wyłączności, która jest dozwolona, jednak nie powinna dotyczyć wyłączności w zakresie sprzedaży. Oznaczać by to dla nas mogło, że nie możemy sprzedać nieruchomości, której jesteśmy właścicielami na własną rękę.

Warto pamiętać o zapisie dotyczącym wyłączenia odpowiedzialności pośrednika. Absolutnie nie należy się na to zgadzać. Pośrednik ma obowiązki, za które jest odpowiedzialny. Jeśli więc w umowie znajduje się taki zapis, a pośrednik się upiera mimo naszego sprzeciwu, to należy je szczegółowo rozpisać.

Dowiedz się więcej: Umowa na wyłączność z pośrednikiem — najważniejsze informacje