Umowa na wyłączność z pośrednikiem — najważniejsze informacje - Atrium
X

Umowa na wyłączność z pośrednikiem — najważniejsze informacje

Sprzedaż nieruchomości nie jest procesem trudnym i skomplikowanym, jednak konieczne jest poświęcenie całemu procesowi czasu, co często wiąże się ze stresem. Dlatego też wiele osób korzysta z pomocy pośredników, którzy wspierają ich na każdym etapie transakcji, włączając wykonanie ogłoszeń czy zdjęć. W takiej sytuacji konieczne jest podpisanie z pośrednikiem umowy, która nie zawsze jest dla nas jakby zbywców korzystna. Co powinniśmy wiedzieć o umowie na wyłączność z pośrednikiem?

Kim jest i czym zajmuje się pośrednik?

  • Wycena nieruchomości
  • Pomoc w skompletowaniu dokumentów
  • Zweryfikowanie jaki stan prawny ma nieruchomość
  • Przygotowanie ogłoszeń i wykonanie zdjęć nieruchomości, którą ma sprzedać lub wynająć
  • Zajmuje się promocją sprzedaży nieruchomości
  • Zajmuje się prezentacją naszej nieruchomości potencjalnym zainteresowanym
  • Utrzymuje kontakt z osobami zainteresowanymi kupcami
  • Udziela pomocy podczas podpisania umowy kupna — sprzedaży lub wynajmu w formie aktu notarialnego

Każdy doświadczony pośrednik zna rynek nieruchomości, co ułatwia szybką sprzedaż i uzyskanie atrakcyjnej ceny. Co więcej, dopilnuje on, by podpisać z nabywcą umowę wstępną, a następnie umowę kupna – sprzedaży w formie aktu notarialnego u notariusza, z którym współpracuje. Mamy też możliwość skorzystania z pomocy notariusza i prawników na każdym etapie sprzedaży. A w razie nieścisłości pośrednik na pewno udzieli nam wyczerpującej odpowiedzi na każde z naszych pytań.

W temacie: Umowa przyrzeczona – do kiedy musimy ją zawrzeć?

Sprzedaż nieruchomości przez pośrednika

Umowa z pośrednikiem na wyłączność i otwarta – czym się różnią?

Różnicą obu wyżej wymienionych umów jest przede wszystkim prawo jakie nadajemy agencji w sprzedaży lub wynajmie naszej nieruchomości. W przypadku umowy otwartej możemy skorzystać z pomocy kilku różnych agencji, które ścigają się w tym, która sprzeda nieruchomość pierwsza, ponieważ wiąże się to z otrzymaniem wypłaty. Jeśli umowa z pośrednikiem podpisana jest na wyłączność, to danej sprzedaży lub wynajmu tej nieruchomości nie możemy zlecić innej firmie.

Dopełnienie tematu: Umowa pośrednictwa na wyłączność, a otwarta umowa pośrednictwa

Umowa z pośrednikiem na wyłączność

Pośrednik umowy jest osobą, która przede wszystkim zna prawo i przepisy oraz rynek nieruchomości. Dodatkowo wie, jak stworzyć atrakcyjne ogłoszenie sprzedaży nieruchomości i w jaki sposób je wypromować. Bardzo często zdarza się, że decydując się na skorzystanie z usług pośrednika, konieczne jest podpisanie umowy na wyłączność, która daje pośrednikowi wyłączne prawo do sprzedaży lub wynajmu naszej nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykonać tych transakcji na własną rękę, zabronione jest jedynie korzystanie z usług kilku agencji jednocześnie.

Każda umowa z pośrednikiem, również ta na wyłączność powinna zostać spisana w formie pisemnej przez obie strony i zawierać:

  • Zgodę na przetwarzanie danych osobowych
  • Klauzulę wykonalności
  • Dane obu stron przedmiot i cel umowy
  • Wysokość prowizji dla pośrednika
  • Zakres obowiązków pośrednika
  • Zakres obowiązków, które w naszym imieniu wykonywać ma pośrednik

Może Cię zainteresować: Jak promować mieszkanie w internecie?

Czy umowa z pośrednikiem na wyłączność jest zgodna z prawem?

Samo podpisanie umowy z pośrednikiem jest dla nas zabezpieczeniem, w razie jakichkolwiek roszczeń. Dlatego też powinniśmy zawrzeć w niej dokładne informacje dotyczące czynności, które pośrednik ma wykonać w naszym imieniu. Jeśli chodzi o wynagrodzenie pośrednika, to podpisując umowę na wyłączność, musimy mieć świadomość tego, że nawet jeśli sprzedamy nieruchomość na własną rękę, to i tak będziemy zobowiązani zapłacić pośrednikowi wynagrodzenie. I to właśnie ta kwestia według prawników nie jest zgodna z prawem. Jedyne koszty, jakie powinniśmy w tej sytuacji ponieść, dotyczą zwrotu kosztów za przygotowanie ogłoszenia i wykonanie zdjęć, pod warunkiem, że ustaliliśmy to wcześniej w podpisanej umowie. Warto jest także zawrzeć w niej warunki wypowiedzenia umowy, aby w razie konieczności móc zerwać umowę zgodnie z przepisami.

Dla Ciebie: Czy musimy płacić prowizję agencji nieruchomości?

umowa na wyłączność z pośrednikiem

Wynagrodzenie pośrednika na wyłączność

Gdy zdecydowaliśmy się na sprzedaż lub wynajem naszej nieruchomości i korzystamy z usług pośrednika, podpisując umowę na wyłączność, to powinniśmy pamiętać, że wiąże się to z koniecznością zapłaty prowizji. Jest to kwestia przerażająca, ponieważ uważa się, że cena zawsze jest zawyżona i to naciąganie i wykorzystywanie sprzedających, którym zależy na czasie. Obawy te zazwyczaj nie są potwierdzone. Jeśli chcemy sprzedać nieruchomość szybko i bez prowizji, warto skorzystać z usług skupu nieruchomości

Umowa z pośrednikiem na wyłączność — zalety

Umowa na wyłączność z pośrednikiem ma swoje wady, jednak analizując je z zaletami, to okazuje się, że tych drugich jest o wiele więcej. Na przykład:

  • Pośrednik zajmujący się sprzedażą lub wynajmem naszej nieruchomości angażuje się w swoje obowiązki licząc na prowizję z jej zbycia
  • Pośrednik przygotuje dla nas umowę, która będzie atrakcyjna, a prezentacja naszej nieruchomości zainteresowanym kupcom będzie profesjonalna
  • Doświadczony pośrednik może sprzedać nieruchomość za wyższą kwotę niż my na własną rękę

Okazuje się więc, że podpisanie umowy na wyłączność z pośrednikiem jest dla sprzedającego bardzo atrakcyjne, ponieważ dzięki niemu nasza nieruchomość zostanie sprzedana szybko i zgodnie z przepisami. Konieczne jest jedynie zwrócenie uwagi na umowę, którą podpisujemy i na warunki, które są w niej zawarte. Warto jest też sprawdzić, czy wszystkie zapisy są zgodne z prawem i pośrednik nie próbuje nas oszukać.