Czy musimy płacić prowizję agencji nieruchomości?
Każdy klient agencji nieruchomości zdaje sobie sprawę z tego, że podbierają one prowizję, która często wpływa na wzrost poniesionych kosztów. Okazuje się jednak, że można uniknąć tego wydatku. W jaki sposób to zrobić? Skutecznym sposobem jest sprzedaż nieruchomości do skupu nieruchomości, co dzięki poniżej przedstawionym wskazówkom okaże się być banalnie proste.
Dla Ciebie: Firma szybko skupująca mieszkania za gotówkę
Czym jest agencja nieruchomości?
Agencja nieruchomości zajmuje się zarówno sprzedażą, kupnem, zarządzaniem, jak i wynajmem. Każdy klient agencji zobowiązany jest do podpisania umowy, po czym agent przygotowuje ofertę sprzedaży czy wynajmu, zawierając w ogłoszeniu również zdjęcia czy cenę. Od 2013 roku agentem nieruchomości może zastać każdy, ponieważ nie ma on obowiązku posiadania licencji i egzaminu zawodowego. Zobowiązany jest jednak do wykupienia OC. Co zatem należy do jego obowiązków?
- Stosowanie się do prawa i przepisów
- Kierowanie się etyką zawodowa
- Odpowiada on za ustalenie warunków transakcji i podpisanie umowy
- Odpowiada za skompletowanie niezbędnej dokumentacji
- Odpowiada za doradztwo podatkowe
- Kierowanie się ochroną interesów klienta
- Doskonalenie swoich kwalifikacji
- Posiadanie ubezpieczenia OC
- Odpowiada za negocjacje cenowe
- To on jest odpowiedzialny za analizę ofert i znalezienie dla klienta odpowiedniej nieruchomości na kupno, wynajem
- Powinien posiadać wiedzę w zakresie doradztwa, w zakresie inwestycji
Prowizja agencji nieruchomości – czym jest?
Prowizja jest opłatą, którą pobiera agencja nieruchomości za pośrednictwo zarówno w sprzedaży, jak i kupnie mieszkania, domu czy lokalu. Wielu klientów szukając odpowiedniej agencji, sugeruje się jak najniższą prowizją. Ile wynosi prowizja agencji nieruchomości? Zazwyczaj wynosi ona od 3% wartości nieruchomości. Zależy ona od wielu czynników, takich jak między innymi: wartość mieszkania czy jej lokalizacja.
Jeśli interesują Cię czynniki wpływające na wartość mieszkania: Home Staging - Sposoby na zwiększenie wartości nieruchomości
Agencja nieruchomości kontra skup nieruchomości
W obecnych czasach, gdy jesteśmy zabiegani i brakuje nam czasu, chcąc sprzedać lub wynająć nieruchomość bardzo często korzystamy z usług agencji nieruchomości. Niestety wiąże się to również z koniecznością opłacenia prowizji, które może uszczuplić nasz budżet o nie małą kwotę. W takiej sytuacji bardziej opłacane może okazać się sprzedanie mieszkania czy domu do skupu nieruchomości, który nie tylko nie pobiera prowizji, ale także oferuje nam pomoc w skompletowaniu dokumentów. Co więcej, dodatkowe opłaty jak na przykład notariusz, ponosi skup.
Jak uniknąć prowizji dla agencji nieruchomości? Sprzedaj nieruchomość do skupu nieruchomości!
Sprzedaż mieszkania na własną rękę niestety wiąże się z bardzo skomplikowanymi procedurami i przepisami w Polskim prawie, z którymi bezwzględnie musimy się wcześniej zapoznać. Dodatkowo konieczne jest skompletowanie niezbędnych dokumentów w różnych urzędach, co może być dla laika znacznym utrudnieniem. Zatem, aby uniknąć związanego z tym stresu oraz konieczności opłacenia prowizji dla agencji, nieruchomości możemy sprzedać mieszkanie, dom czy lokal do skupu nieruchomości.
Wydawać by się mogło, że sprzedaż mieszkania agencji nieruchomości jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Niestety wiąże się to również z koniecznością opłacenia prowizji, która wpływa na wzrost kosztów, które musimy ponieść. Tańszym, a zarazem nie mniej skutecznym rozwiązaniem jest skup mieszkania czy domu do skupu nieruchomości? Dlaczego? Ponieważ cała transakcja przebiega bez pośredników, a dodatkowe koszty jak na przykład opłacenie notariusza czy skompletowanie dokumentów leży po stronie skupu.
Niestety bardzo często zdarza się, że pośrednicy nieruchomości w skonstruowanych przez siebie umowach stosują zapisy, które gwarantują im prowizję ze strony klienta, nawet w przypadku, gdy sprzeda on nieruchomość samodzielnie. Oznacza to, że sprzedający nie ma możliwości dokonania transakcji na własną rękę, bez udziału agencji. Dlatego też konieczne jest zachowanie uwagi podczas jej podpisywania.
Ze współpracy ze skupem nieruchomości mogą skorzystać nie tylko osoby prywatne, ale również deweloperzy. Dodatkową zaletą jest to, że skupy odkupują od nas również nieruchomości z problemami, jak na przykład zadłużenia, lokatorzy czy w złym stanie technicznym.
Więcej na temat współpracy z biurem nieruchomości: Umowa pośrednictwa na wyłączność, a otwarta umowa pośrednictwa
Alternatywy dla płacenia prowizji dla agencji nieruchomości
Okazuje się, że istnieją różne alternatywy i można uniknąć konieczności płacenia prowizji agenci nieruchomości.
- Prowizję opłaca nabywca – jest to najczęściej wykorzystywany sposób przez pośredników agencji nieruchomości. Dzięki temu nabywca wlicza prowizję w koszty zakupu mieszkania, natomiast sprzedający nie ponosi dodatkowych kosztów.
- Bezpośrednia sprzedaż nieruchomości — sprzedaż na własną rękę jest najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć płacenia prowizji, jednak konieczne jest znalezienie potencjalnego kupca i załatwienie wszystkich formalności samemu.
- Dodatkowe świadczenia — agencja nieruchomości może zawrzeć w umowie zapisy dotyczące dodatkowych opłat za reklamę, zdjęcia czy inne usługi.
- Sprzedaż nieruchomości członkom rodziny — jeśli sprzedamy mieszkanie osobie z rodziny lub znajomemu, to uzyskamy pewność, że nie poniesiemy w związku z tą transakcją żadnych dodatkowych opłat, w tym prowizji.
- Sprzedaż w skupie nieruchomości – jest to świetna alternatywa sprzedaży nieruchomości, dzięki której unikniemy konieczności płacenia prowizji.
- Pośrednicy niezależni — posiadają oni w swojej ofercie tańsze i bardziej elastyczne oferty niż agencje nieruchomości
Dla osób sprzedających nieruchomość bez pośredników: Jak promować mieszkanie w internecie?
Kiedy nie unikniemy konieczności zapłaty prowizji agencji nieruchomości
Istnieją sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni, jako zbywcy nieruchomości ponieść opłatę prowizji do agencji nieruchomości. Chodzi między innymi o zakup mieszkania od dewelopera (przez agencję), skorzystanie z usług agencji podczas negocjacji przy kupnie – sprzedaży nieruchomości lub gdy sprzedajemy, wynajmujemy lub kupujemy nieruchomość z pomocą agencji. Pamiętajmy, że jeśli umowa z pośrednikiem zostanie podpisana, to nie możemy się z niej wycofać ani zmienić warunków.
Prowizja w polskich agencjach nieruchomości zazwyczaj wynosi od 2% do 8% wartości sprzedawanej nieruchomości.
Podsumowanie
Chcąc szybko sprzedać swoją nieruchomość, bardzo często decydujemy się na korzystanie z usług agencji nieruchomości, która niestety nie tylko pobiera prowizję od jej wartości, ale również nie rzadko dodatkowe opłaty, na przykład za zdjęcia czy reklamę. Aby tego uniknąć, a zarazem zaoszczędzić, lepszym rozwiązaniem będzie sprzedać mieszkania czy domu do skupu nieruchomości, który ma o wiele lepsze warunki i nie pobiera żadnych opłat, dzięki czemu nie będziemy stratni.
Bezpłatna wycena
Wypełnij formularz, a otrzymasz gotową wycenę nieruchomości.
Pomożemy w wycenie mieszkań i nieruchomości w całej Polsce
- Skup nieruchomości dolnośląskie
- Skup nieruchomości kujawsko-pomorskie
- Skup nieruchomości lubelskie
- Skup nieruchomości lubuskie
- Skup nieruchomości mazowieckie
- Skup nieruchomości małopolskie
- Skup nieruchomości opolskie
- Skup nieruchomości podkarpackie
- Skup nieruchomości podlaskie
- Skup nieruchomości pomorskie
- Skup nieruchomości śląskie
- Skup nieruchomości świętokrzyskie
- Skup nieruchomości warmińsko-mazurskie
- Skup nieruchomości wielkopolskie
- Skup nieruchomości zachodniopomorskie
- Skup nieruchomości łódzkie
Komentarz został dodany pomyślnie! Zostanie wyświetlony po zweryfikowaniu.