Wynajem lokalu – co powinien zawierać aneks? - Atrium
X

Wynajem lokalu – co powinien zawierać aneks?

Podpisanie umowy między wynajmującym a najemcą jest sprawą oczywistą oraz formą zabezpieczenia dla obu stron. Zdarza się jednak, że konieczne jest wprowadzenie do niej zmian. W jaki sposób zrobić to, by umowa nie straciła na ważności, a zarazem była zgodna z prawem? Aneks do umowy będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Czym jest i co powinien zawierać?

Aneks do umowy najmu – czym jest?

Aneks do umowy jest dokumentem zezwalającym na zmianę umowy najmu. Dzięki niemu nie ma konieczności zawierania nowego dokumentu. W aneksie możemy zawrzeć wszystkie zmiany dotyczące nowych ustaleń oraz dodatkowe punkty. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie, jeśli w umowie najmu występują błędy lub najemca ma przejąć dodatkowe obowiązki. Aby aneks miał znaczenie prawne, należy dodać go do umowy, samodzielny dokument nie jest ważny. Nie należy również zapominać, że musi on posiadać podpisy obu stron.

Kiedy należy zawrzeć aneks do umowy?

Przede wszystkim aneks do umowy powinny podpisać obie strony, dlatego tez konieczne jest porozumienie w tej kwestii i zgoda co do wprowadzonych zmian. Kiedy powinno się wystosować dokument tego typu?

 • Gdy umowa najmu zostaje skrócona lub przedłużona
 • Zmienia się wysokość odstępnego
 • Zmiana rozliczenia za media
 • Zmiana formy płatności za odstępne
 • Zmiana okresu wypowiedzenia
 • Zmiana daty płatności odstępnego
 • Gdy najemca, który podpisał umowę, umiera, można ją aneksować na nazwisko członka rodziny, który po nabyciu spadku przejmuje jego prawa i obowiązki
 • Gdy zmienia się sposób użytkowania lokalu

Należy jednak pamiętać, że wszystkie wprowadzone zmiany powinny być zgodne z przepisami i prawem. Dodatkowo należy pamiętać o wyznaczeniu terminu, od kiedy miałby on obwiązywać. Jeśli termin ten nie znajdzie się w aneksie, to nabiera on ważności już od momentu jego podpisania.

Dla najemcy: Wynajem mieszkania – porady dla najemcy

Zgodny z prawem aneks do umowy najmu

Aneks do umowy najmu – co powinien zawierać?

Pamiętajmy, że aneks do umowy najmu jest przede wszystkim dokumentem, który ma na celu wprowadzenie zmian do umowy. Nie ma możliwości podpisania go, jeśli zmienia się najemca nieruchomości lub przedmiot umowy. W takiej sytuacji należy wiedzieć, że wcześniej podpisana umowa jest najzwyczajniej nieważna. I konieczne jest podpisanie nowej. Aby aneks był zgodny z przepisami i miał moc prawną, powinny znaleźć się w nim:

 • Dane obu stron zawierających aneks 
 • Informacje dotyczące umowy, do której aneks zostanie załączony 
 • Określenie przedmiotu, czyli wyszczególnienie zmian, których dotyczy dokument
 • Data zawarcia umowy oraz podpisy obu stron 
 • Termin, od kiedy aneks ma obowiązywać

Ale należy przede wszystkim pamiętać, że aneks do umowy najmu jest dokumentem uzupełniającym. Oznacza to, że powinien od zawierać wszystkie informacje dotyczące przedmiotu umowy oraz obu stron, a czynniki te nie mogą ulec zmianie, ponieważ umowa nie tylko aneks, ale również umowa zostaną unieważnione. Przed podpisaniem dokumentu zarówno wynajmujący, jak i najemca muszą dogadać się co do jego szczegółów i co ważne wyrazić zgodę na wprowadzenie zmian.

Może Cię zaciekawić: Umowa najmu okazjonalnego — co powinniśmy o niej wiedzieć?

Aneks do umowy najmu

Aneks do umowy najmu – kiedy traci na ważności?

Podpisanie aneksu do umowy najmu jest zgodne z prawem. Warto jest jednak zwrócić uwagę, aby jego podpisanie było zgodne z przepisami, ponieważ każdy błąd może sprawić, że umowa stanie się nieważna. Zatem na co powinniśmy uważać?

 • Do aneksu nie można dopisać dodatkowego najemcy, konieczna jest zmiana umowy
 • Aneks powinien zostać zawarty w formie identycznej, jak została zawarta umowa, w innym razie będzie on nie ważny
 • Aneks jest nie ważny, w przypadku, gdy umowa wcześniej straciła ważność
 • Aneks będzie nie ważny, jeśli na zmiany nie wyrazi zgody współmałżonek najemcy

Aneks do umowy najmu jest dokumentem, który ma moc prawną, jeśli zawrzemy go w takiej samej formie, w jakiej została podpisana umowa. Jeśli więc nie jesteśmy pewni co do wprowadzenia zmian, to warto, jest wcześniej skonsultować się z prawnikiem, który nam doradzi lub osobą, która ma doświadczenie w tego typu sprawach.

Przeczytaj również: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Aneks do umowy najmu – podsumowanie

Aneks do umowy najmu jest dokumentem, za pomocą którego jako wynajmujący, jak i najemcy możemy wprowadzić wcześniej ustalone zmiany bez konieczności podpisania nowej umowy. Należy pamiętać, że aneks jest nieważny w przypadku, gdy zmienia się przedmiot lub najemca.