Jak sprzedać mieszkanie na odległość?
Zarówno sprzedaż, jak i kupno mieszkania są bardzo ważnymi transakcjami, które powinny zostać przeprowadzone zgodnie z przepisami i prawem. Dlatego też nabywca, jak i zbywca powinni się do niej odpowiednio przygotować. Niestety nie zawsze możemy dopilnować wszystkich formalności osobiście. Jak sprzedać mieszkanie w Polsce będąc za granicą?
Czy możemy sprzedać mieszkanie na odległość?
W sytuacji, gdy stajemy się właścicielami nieruchomości przez spadek lub darowiznę, ale nie planujemy wracać do kraju, postanawiamy ją sprzedać. Nie zawsze jest też możliwy przyjazd w celu dopełnienia wszystkich formalności osobiście. Czy zatem istnieje możliwość sprzedaży mieszkania na odległość? Owszem! Jest na to kilka skutecznych sposobów. Dzięki nim możemy mieć również pewność, że dzięki nim cała transakcja przebiegnie zgodnie z prawem i zakończy się pomyślnie.
Aby sprzedać mieszkanie na odległość, należy skorzystać z instytucji pełnomocnictwa, może zostać nim osoba z rodziny, przyjaciel, pośrednik lub biuro nieruchomości. To właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie całej transakcji pomyślnie.
Ciekawe: Czy musimy płacić prowizję agencji nieruchomości?
Kto może zostać pełnomocnikiem podczas sprzedaży nieruchomości na odległość?
Jako mocodawcy możemy wybrać pełnomocnika, który będzie reprezentował nasze interesy w naszym imieniu. Kogo powinniśmy na niego wybrać? Oczywiście decyzja należy do nas, jednak powinna być to osoba, której ufamy, dlatego tez najczęściej wybiera się członka rodziny. Powszechnie znane stało się wybieranie na pełnomocnika prawnika, ponieważ gwarantują nam nie tylko uczciwość, ale również znają się na przepisach, prawie oraz mają duże doświadczenie i wiedzę.
Pełnomocnika możemy odwołać w każdej chwili i nie musimy pytać go o zgodę. Najczęściej na taki krok decydujemy się, gdy pełnomocnik, którego wybraliśmy, nie spełnia naszych oczekiwań lub popełnia błędy.
W przypadku, gdy nie mamy w naszym otoczeniu osób zaufanych, które moglibyśmy wybrać na swoich pełnomocników i nie chcemy korzystać z usług adwokata, pozostaje nam jeszcze biuro i skup nieruchomości. Ta ostatnia opcja jest bardzo korzystna, gdy zależy nam na czasie, ponieważ za jego pomocą możemy sprzedać nieruchomość bezpiecznie i naprawdę szybko, ponieważ już w ciągu kilku minut otrzymamy pieniądze na konto.
Więcej na ten temat: Jak działa skup nieruchomości?
Dokument pełnomocnictwa — co powinien posiadać?
Abyśmy mogli sprzedać swoją nieruchomość na odległość, musimy sporządzić dokument pełnomocnictwa, by osoba przez nas wyznaczona mogła przeprowadzić całą transakcję do końca. Przede wszystkim dokument ten powinien zostać potwierdzony notarialnie. Niezależnie czy naszym pełnomocnikiem zostanie ktoś z rodziny, pośrednik czy agent nieruchomości, będzie on go potrzebował, by móc działać w naszym imieniu. W celu jego podpisanie nie musimy wracać do Polski, ponieważ możemy sporządzić go za granicą, jest on ważny pod warunkiem, że zostanie przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
W przypadku korzystania z usług skupu nieruchomości cała procedura jest mniej skomplikowana, ponieważ współpracują oni z notariuszami, którzy czuwają nad bezpieczeństwem całej transakcji. Aby podpisać pełnomocnictwo potrzebny będzie nam dowód osobisty nasz oraz pełnomocnika.
Więcej informacji na ten temat: Czym jest zdalna sprzedaż nieruchomości?
Jak sprzedać nieruchomość na odległość?
Wyznaczenie pełnomocnika jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak, jeśli zależy nam na czasie, to strzałem w dziesiątkę będzie sprzedaż mieszkania do skupu nieruchomości. Nie musimy martwić się o zaniżona cenę naszego mieszkania, ponieważ zostanie ona przedstawiona przez rzeczoznawcę majątkowego.
Czym jest klauzula apostille?
Klauzula apostille jest klauzulą, która poświadcza autentyczność złożonego podpisu na dokumencie pełnomocnictwa w danym kraju. Dzięki temu możemy podpisać go poza granicami naszego kraju bez konieczności przyjeżdżania do Polski, czyli dokument został przedłożony w jaki sposób, by miał ważność w naszym państwie. Na klauzuli apostille powinny znaleźć się takie informacje jak państwo, przez kogo został podpisany dokument, w charakterze osoba ta działa, w jaki stempel lub pieczęć został on zaopatrzony, gdzie, kiedy i przez kogo został poświadczony oraz numer pieczątka i podpis.
Transakcja na odległość — jak nią zarządzać?
Wyznaczenie pełnomocnika to nie wszystko. Powinniśmy osobiście dopilnować, abyśmy mieli dostęp do wszystkich informacji na każdym etapie transakcji. Warto jest, aby osoba przez nas wyznaczona wysyłała nam wszystkie dokumenty dotyczące sprzedaży mieszkania i ustalić z pełnomocnikiem warunki całej transakcji.
Czy sprzedaż nieruchomości na odległość jest dla nas korzystne?
Nie zawsze jesteśmy w stanie sprzedać swoją nieruchomość. W takiej sytuacji możemy zbyć ją na odległość. Konieczne będzie jednak wyznaczenie pełnomocnika, który będzie nas godnie reprezentował. Jest to dla nas bardzo korzystne, ponieważ nie musimy przyjeżdżać do kraju lub miast, w którym mieszkanie się znajduje. Dzięki temu oszczędzamy również czas i pieniądze. Nie musimy także przyjeżdżać specjalnie na podpisanie niezbędnych dokumentów, przede wszystkim umowy kupna — sprzedaży. Wszystkie te formalności będzie mógł załatwić w naszym imieniu pełnomocnik.
Może Cię zainteresować: Umowa kupna – sprzedaży mieszkania – najważniejsze informacje
Podsumowując, sprzedaż na odległość jest w ostatnich latach bardzo popularna. Coraz więcej młodych osób wyjeżdża za praca poza granice naszego kraju. Układamy sobie tam życie, mamy pracę i znajomych, często własną rodzinę. W sytuacji, gdy dziedziczymy mieszkanie po krewnych, a nie zamierzamy wracać do Polski, chcemy bez konieczności przyjazdu czy przylotu sprzedać nieruchomość. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustalenie zaufanego pełnomocnika, skorzystanie z usług agencji nieruchomości lub sprzedaż ją do skupu nieruchomości. Takie rozwiązanie jest dla nas bezpieczne, wygodne i szybkie.
Dla Ciebie: Sprzedaż nieruchomości ze spadku
Bezpłatna wycena
Wypełnij formularz, a otrzymasz gotową wycenę nieruchomości.
Pomożemy w wycenie mieszkań i nieruchomości w całej Polsce
- Skup nieruchomości dolnośląskie
- Skup nieruchomości kujawsko-pomorskie
- Skup nieruchomości lubelskie
- Skup nieruchomości lubuskie
- Skup nieruchomości mazowieckie
- Skup nieruchomości małopolskie
- Skup nieruchomości opolskie
- Skup nieruchomości podkarpackie
- Skup nieruchomości podlaskie
- Skup nieruchomości pomorskie
- Skup nieruchomości śląskie
- Skup nieruchomości świętokrzyskie
- Skup nieruchomości warmińsko-mazurskie
- Skup nieruchomości wielkopolskie
- Skup nieruchomości zachodniopomorskie
- Skup nieruchomości łódzkie
Komentarz został dodany pomyślnie! Zostanie wyświetlony po zweryfikowaniu.