Koszty komornicze w pigułce - Atrium
X

Koszty komornicze w pigułce

Niestety w obecnych czasach coraz więcej osób boryka się z zadłużeniami, które na nich ciążą. Niestety samo zadłużenie to jeszcze nie wszystko, ponieważ wiążą się z nim też inne opłaty i koszty komornicze. Czy istnieje możliwość, by ich uniknąć? Kto musi je ponieść?

Egzekucja komornicza – czym jest?

Egzekucja jest przede wszystkim postępowaniem egzekucyjnym prowadzonym przez komornika w sytuacji, gdy dłużnik nie spłaca w terminie swoich obciążeń. Niestety nie zawsze są to małe kwoty, często zdarza się, że osiągają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co jest ogromnym problemem dla dłużnika. Bardzo często w takiej sytuacji komornik postanawia zająć nasza nieruchomość. Warto jest wiedzieć, że wszystkie dobra materialne, które uda mu się zająć nie przechodzą na jego prywatne konto, ponieważ działa on w imieniu wierzyciela, dokładniej na jego wniosek. Postępowanie zawsze odbywa się w sytuacji, gdy mimo orzeczenia sądowego wierzyciel nie ma już innych możliwości, aby odzyskać dług. Nie oznacza to jednak, że komornik nie dostaje za to żadnego wynagrodzenia, ponieważ jest nim prowizja naliczana od ściągniętych opłat egzekucyjnych.

Przeczytaj też: Jak wycenić mieszkanie

Koszty komornicze

Komornik, który zajmuje się ściągnięciem długu w imieniu wierzyciela, nie może ustalić własnego wynagrodzenia na własną rękę. Ustawa o zajęciach komorniczych reguluje te koszty.

  • Podstawowa opłata za egzekucję wynosi 10% wartości zadłużenia i opłaca ją dłużnik. Komornik może ściągnąć zadłużenie z nieruchomości, wynagrodzenia za pracę, emerytury lub renty, z konta bankowego.
  • Preferencyjna opłata za przeprowadzenie egzekucji to 3% i również obciąża dłużnika
  • Opłata podczas umorzenia wynosi 5% i opłaca ją wierzyciel, gdy występuje o umorzenie zadłużenia. W sytuacji, gdy dłużnik spłaci zadłużenie w ciągu 30 dni lub dłużnik zawrze z wierzycielem porozumienie, to opłata ta leży po jego stronie.
  • Opłata za bezpodstawne wszczęcie postępowania to 10%, gdy postępowanie okaże się bezzasadne, to opłatę musi ponieść wierzyciel.
  • Inne opłaty komornicze, do których należą: wniosek o wszczęcie egzekucji (około 400 zł), utrudnianie czynności komornika (nawet 1000 zł), pismo od komornika (40 zł), sporządzenie protokołu stanu faktycznego (400 zł), wniosek o wszczęcie egzekucji dotyczące posiadania nieruchomości (około 1500 zł), wniosek o wszczęcie egzekucji dotyczący innej nieruchomości (około 2000 zł).
Koszty egzekucji komorniczej

Czy wierzyciel może ponosić koszty komornicze?

Owszem może. Nie tylko dłużnik ponosi koszty sądowe, wierzyciel będzie zobowiązany do ich uiszczenia w przypadku, gdy wszczął postępowanie komornicze nadaremnie, na przykład, gdy zostanie podana nieodpowiednia osoba lub gdy sam wierzyciel dokona czynności, które znacznie wpłyną na brak możliwości egzekucji.

Czy możemy uniknąć kosztów komorniczych?

Obciążenie komornicze jest dla dłużnika prawdziwą zmorą. Sam dług spędza mu sen z powiek, a do tego dochodzą koszty komornicze, które sprawiają, że cały dług staje się jeszcze wyższy. Na szczęście możemy uniknąć zapłaty kosztów komorniczych, przynajmniej częściowo. Możemy wystąpić o, to gdy dłużnik udowodni, że ściągnięcie zadłużenia bardzo pogorszy jego kondycję finansową, komornik zawyży koszty egzekucji, przemawia za tym jakiś interes publiczny.

Tak czy inaczej, powinniśmy złożyć w biurze komornika dokumenty, w których wyjaśnimy mu, dlaczego spłata tak wysokiego zadłużenia wpłynie na pogorszenie naszej sytuacji materialnej. Zdarza się, że dłużnicy czekają, aż zadłużenie się przedawni, jednak nie jest to korzystne rozwiązanie. Trwa to około 3 lat, jednak w tym czasie może zaskoczyć nas egzekucja komornicza i będziemy stratni.

Samo uniknięcie kosztów komorniczych jest możliwe. Możemy o nie wystąpić lub przynajmniej o częściowe umorzenie, jednak pamiętajmy, że nie musimy uzyskać pozytywnej odpowiedzi. Jeśli nie uda nam się uniknąć kosztów, możemy wyjść z problemów finansowych dzięki skorzystaniu z usług skupu nieruchomości. Zajmują się oni całą potrzebną dokumentacją i dostarczają gotówkę za sprzedaż nieruchomości z komornikiem w ciągu kilku dni. Za taką gotówkę możemy spłacić nasze długi i rozpocząć życie od nowa.

Może Ci się przydać: Stan prawny nieruchomości – czym jest?

Koszty komornicze a alimenty

Prawo alimentacyjne z biegiem lat bardzo się zmieniło, staja się oni bardziej napiętnowani przez prawo. Komornicy bardzo często zajmują się tego typu sprawami. Gdy komornikowi uda się ściągnąć zadłużenie, to w pierwszej kolejności zostaje przekazana kwota wierzycielowi. Ile wynosi prowizja za alimenty? Przede wszystkim w tym przypadku wszystkie koszty ponosi dłużnik, a sama prowizja komornicza wynosi 10% od kwoty obciążenia.

Dla osób po rozwodzie: Wycena nieruchomości przy podziale majątku - co trzeba wiedzieć?

Nieruchomość z komornikiem na sprzedaż

Co w przypadku za wysokiej wyegzekwowanej przez komornika kwoty?

Może zdarzyć się, że komornik wyegzekwował od dłużnika za wysoką kwotę. W takiej sytuacji po pierwsze powinniśmy sprawdzić, jak zostało to wyjaśnione w dokumentach związanych z postanowieniem o zakończeniu egzekucji. Jeśli nie przypadnie nam ono do gustu, to pozostaje nam złożenie zażalenia w tej sprawie. Skargę tego typu składa się w sądzie rejonowym, pod który podlega biuro komornika.

Czy umorzenie długu jest możliwe?

Tak naprawdę dłużnik w każdym przypadku może wystąpić o umorzenie długu, dzięki czemu uniknie egzekucji i ponoszenia kosztów sądowych. Powinien jednak wiedzieć, że rzadko zdarza się, że wniosek taki zostaje rozpatrzony pozytywnie. Istnieją jednak spore szanse na umorzenie, w przypadku:

  • Umorzenie długu bankowego
  • Umorzenie długu czynszowego
  • Umorzenie podatku
  • Umorzenie opłaty naliczonej przez Urząd Skarbowy

Rzadko, lecz jednak zdarza się umorzenie długu alimentacyjnego, na przykład w sytuacji, gdy jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji finansowej i spłacanie staje się wręcz niemożliwe.

Wniosek o umorzenie długu

Każdy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie zadłużenia. Najważniejszymi danymi, które powinny się w nim znaleźć to miejscowość i data podpisania wniosku, wskazanie części długu, określenie czego dotyczy dług, dokumenty, które dotyczą zadłużenia. Konieczne jest również zawarcie w nim konkretnego uzasadnienia. Powinno ono zawierać wszystkie okoliczności, które wpłynęły na pogorszenie naszej sytuacji materialnej oraz załączyć do niego dokumenty, które to potwierdzą.

Śmierć dłużnika — co dzieje się z jego długiem?

Wydawać by się mogło, że śmierć dłużnika sprawia, że ten najzwyczajniej zostaje umorzony. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Często zdarza się, że wierzyciel wszczyna postępowanie w celu ustalenia, czy zmarły dłużnik ma krewnych, którzy otrzymali po nim spadek na przykład w postaci nieruchomości. W takiej sytuacji niestety komornik może domagać się spłaty zadłużenia przez rodzinę.

Może Cię zainteresować: Firma szybko skupująca mieszkania za gotówkę