Sprzedaż mieszkania – jak długo może trwać i jak ją przyspieszyć? - Atrium
X

Sprzedaż mieszkania – jak długo może trwać i jak ją przyspieszyć?

Decydując się na sprzedaż mieszkania, zależy nam nie tylko na dobrej cenie, ale również na szybkiej sprzedaży. Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, co oznacza, że sprzedaż może się znacznie wydłużyć, wpływa na to wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Warto jest się z nimi zapoznać, by zminimalizować długi okres oczekiwania.

Sprzedaż mieszkania – co powinniśmy wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania zazwyczaj trwa od kilku miesięcy, a nawet do kilkunastu. Należy pamiętać, że cały proces sprzedaży krok po kroku, to przygotowanie mieszkania na sprzedaż, przeprowadzenie drobnych prac remontowych i posprzątanie, usuwając z niego niepotrzebnych mebli i prywatnych przedmiotów. W następnej kolejności możemy przystąpić do skonstruowania atrakcyjnego ogłoszenia sprzedaży i wykonania zdjęć, które mają na celu zwiększyć zainteresowanie nabywców. Gdy już uda nam się znaleźć kupca, musimy pamiętać o skompletowaniu niezbędnych dokumentów, następnie podpisując akt notarialny, co również trwa nawet kilka tygodni. Jak widać sprzedaż mieszkania, to kilka etapów, które są czasochłonne, przez co nie da się jasno określić, ile może on potrwać.

Poradnik: Jak szybko i skutecznie sprzedać mieszkanie?

Jak szybko można sprzedać nieruchomość?

Jakie czynniki wpływają na czas sprzedaży mieszkania?

Niezależnie od tego, jak bardzo zależy nam na szybkiej sprzedaży mieszkania i jak wiele pracy wkładamy w to, by to się udało nie zawsze mamy na to wpływ. Czasem okazuje się, że mimo naszych starań cały proces trwa nawet kilka miesięcy. Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca potrafimy to wyjaśnić, jednak wiemy jakie czynniki wpływają na dłuższy okres sprzedaży, są to między innymi:

  • Rynek nieruchomości – niestety obecnie stopy procentowe i warunki otrzymania kredytu hipotecznego uległy negatywnym zmianom, co wpływa na wydłużenie kupna/ sprzedaży 
  • Lokalizacja – problemem jest nieatrakcyjna lokalizacja mieszkania, daleka odległość do sklepów, szkół, utrudnione połączenie transportowe 
  • Stan prawny — sprzedaż mieszkania znacznie wydłuża się, gdy jego sytuacja prawna jest skomplikowana lub nie jasna 
  • Metraż mieszkania – oczywiste jest, że mniejsze mieszkania są znacznie tańsze, w sytuacji, gdy chcemy sprzedać większe, zainteresowanych kupców jest o wiele mniej 
  • Cechy mieszkania — zarówno cechy, jak i układ mieszkania, które chcemy sprzedać, wpływają na czas sprzedaży mieszkania. Potencjalnych kupców bardziej interesują większe pomieszczenia z pokojami, które nie są przechodnie 
  • Cena – oczywiste jest, że im wyższa cena, tym mniejsze zainteresowanie jego kupnem

Nawet jeśli wyżej wymienione czynniki, przynajmniej w części nie dotyczą naszego mieszkania na sprzedaż, nie oznacza, że uda nam się je szybko zbyć. Cały proces może potrwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, co sprawia, że zaczynamy tracić cierpliwość i zapał. Co jeszcze może być przeszkodą w szybkiej sprzedaży nieruchomości? Przede wszystkim nie powinniśmy zawierać w ogłoszeniu informacji dotyczących wad a skupić się na podkreśleniu jej zalet jak na przykład atrakcyjna lokalizacja, dodatkowy balkon czy piwnica. Kolejną przeszkodą jest brak czasu osoby sprzedającej. Należy pamiętać, że sprzedaż mieszkania wiąże się nie tylko z odpowiadaniem na wiadomości i telefony zainteresowanych, których może być nawet kilku dziennie. Należy również poświęcić swój czas no to, by ten mógł obejrzeć mieszkanie osobiście i odpowiadać na jego pytania dotyczące nieruchomości.

Podpowiadamy: Jak promować mieszkanie w internecie?

Poradnik na szybką sprzedaż nieruchomości

Czy można przyśpieszyć sprzedaż mieszkania?

Aby przyśpieszyć proces sprzedaży mieszkania, powinniśmy podjąć odpowiednie działania. Przede wszystkim należy wcześniej dokonać niezbędnych napraw i remontów w mieszkaniu, tak aby podczas wykonywania zdjęć dodanych do ogłoszenia lub podczas oglądania kupujący widzieli jego potencjał. Kolejnym krokiem jest skompletowanie potrzebnych dokumentów. Jeśli zrobimy to wcześniej, to znacznie skrócimy okres załatwienia wszystkich koniecznych formalności, ponieważ między innymi notariusz będzie mógł przygotować akt notarialny wcześniej. Nie należy również zapominać o cenie, która powinna zostać określona na podstawie rynku nieruchomości. Możemy też skorzystać z pomocy agencji, która ma w tej kwestii doświadczenie lub z usług rzeczoznawcy.  Dodatkowo należy podać ją lekko zawyżoną, aby nabywca miał możliwość negocjacji.

Gdy korzystasz z pomocy agencji: Czy musimy płacić prowizję agencji nieruchomości?

Pamiętajmy, że sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością udostępniania go oglądającym, co wiąże się z poświęceniem na to czasu. Jeśli jednak nie mamy go zbyt wiele lub każda wizyta nabywcy jest dla nas stresująca, warto, jest skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które przejmuje ten obowiązek.

Czy można sprzedać mieszkanie w kilka dni?

Owszem, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Jeśli mieszkanie jest w dobrej lokalizacji, ma atrakcyjny metraż i układ pomieszczeń, a do tego cena jest bardzo korzystna, to liczba zainteresowanych znacznie wzrasta. Niestety często wiąże się to z zaniżeniem ceny za nieruchomość, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ najzwyczajniej będziemy na tym stratni.

Istnieje jeszcze druga możliwość, dzięki której sprzedamy mieszkanie w kilka dni. Otóż szybka sprzedaż mieszkania i uczciwa cena zgodna z rynkiem nieruchomości, to oferta, którą znajdziemy w skupie nieruchomości. Cały proces sprzedaży trwa bardzo krótko, zważając na to, że pracownicy skupu mają doświadczenie i ogólną wiedzę w sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo otrzymamy od nich pomoc podczas kompletowania niezbędnych dokumentów, pomoc notariusza i prawników oraz pomoc podczas podpisania umowy kupna — sprzedaży w formie aktu notarialnego. Dzięki temu obie strony mają całkowitą pewność, że mimo szybkiej transakcji wszystko odbywa się zgodnie z przepisami i prawem. Co najważniejsze, gotówkę za sprzedaż mieszkania będziemy mieć na koncie już kilka godzin po podpisaniu umowy.

Dowiedz się więcej: Umowa sprzedaży nieruchomości w pigułce