Zamiana mieszkania bez tajemnic – wszystko, co warto o niej wiedzieć - Atrium
X

Zamiana mieszkania bez tajemnic – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Rynek nieruchomości nieustannie ewoluuje, dopasowując się do aktualnych potrzeb i preferencji klientów. Jednym z trendów, który znów staje się coraz bardziej popularny, jest zamiana mieszkań. Taka koncepcja przyciąga uwagę zarówno zainteresowanych skupem nieruchomości, jak i sprzedających, oferując szereg korzyści dla obu stron. W tym artykule przyjrzymy się bliżej samej procedurze zamiany mieszkań, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego staje się ona coraz bardziej popularna i jakie są jej główne zalety. Przybliżymy również temat zamiany mieszkania od strony prawnej oraz podpowiemy na co zwracać uwagę, decydując się na taki krok. Zastanowimy się też czy takie rozwiązanie się opłaca.

Dlaczego zamiana mieszkania cieszy się coraz większym zainteresowaniem?

Istnieje kilka kluczowych czynników, które przyczyniają się do rosnącej popularności zamiany mieszkań. Wśród nich należy wymienić:

  • Indywidualizację potrzeb – w miarę jak życie ludzi ewoluuje, ich oczekiwania mieszkaniowe również się zmieniają. Zamiana mieszkania pozwala więc na dostosowanie nieruchomości do bieżących potrzeb, bez konieczności ponoszenia kosztów remontu lub sprzedaży nieruchomości i zakupu nowej. Możesz więc wybrać odpowiedni dla Twoich potrzeb metraż, położenie – co jest szczególnie ważne w przypadku osób borykających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami, lokalizację czy standard nieruchomości oraz dopasować wysokość czynszu do Twoich możliwości finansowych.
  • Oszczędność pieniędzy - zamiana mieszkania może okazać się niezwykle korzystna finansowo, ponieważ nie wiąże się z koniecznością płacenia podatku od nieruchomości ani ponoszenia opłat za pośrednictwo nieruchomościami. Jeśli zdecydujesz się zamieszkać w mniejszym lokalu sprawdź, czy przysługuje Ci możliwość ubiegania się o dodatek mieszkaniowy, jeśli do tej pory przeszkodę stanowił metraż nieruchomości. W wielu sytuacjach zamiana mieszkania pozwala także uniknąć postępowania sądowego oraz egzekucyjnego prowadzącego do eksmisji, bądź też ułatwia spłatę zadłużenia, które w części lub w całości pokrywa nowy najemca. Dlatego ta opcja jest atrakcyjna, jeśli posiadamy nieruchomości z długiem na sprzedaż.
  • Oszczędność czasu - proces zamiany mieszkania może być znacznie szybszy niż tradycyjna sprzedaż i zakup nieruchomości. Eliminuje to więc długotrwałe negocjacje i okres oczekiwania na znalezienie odpowiedniego kupca lub sprzedawcy.
  • Wzrost świadomości dotyczącej rynku nieruchomości – w momencie poznania korzyści płynących z zamiany mieszkania, coraz więcej osób jest zainteresowanych tym rozwiązaniem. To sprawia, że rynek nieruchomości coraz bardziej się rozwija i staje się  staje się konkurencyjny.

Z powodu tych zalet, zamiana mieszkania zyskuje coraz większą popularność i może być interesującym rozwiązaniem dla osób poszukujących nowych możliwości na rynku nieruchomości. Jednak jak w przypadku każdej transakcji, warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie, by uniknąć potencjalnych pułapek, których niestety nie brakuje.

Jeśli jednak zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania, polecamy zajrzeć do artykułu: Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania z Urzędem Skarbowym

Zamiana nieruchomości

Zamiana mieszkania – regulacje prawne

Zamiana mieszkania to transakcja, w której znajduje się zapis świadczący o obowiązku przeniesienia własności swojego lokalu na kontrahenta. Jest to rodzaj tzw. transakcji wzajemnej, którą regulują przepisy Kodeksu cywilnego (art. 603). Swoim przebiegiem przypomina nieco umowę kupna-sprzedaży, realizowaną jednym aktem notarialnym. Uczestniczą w niej  dwie strony, posiadające swoje nieruchomości i chcące je między sobą wymienić. Może ona dotyczyć lokali mających różne prawa własności – mieszkań komunalnych, spółdzielczych własnościowych, spółdzielczych lokatorskich czy własnościowych, usytuowanych w różnych miejscach i z różnym stanem cywilnym (np. nieruchomości z komornikiem na sprzedaż)

Istota tego rozwiązania polega na tym, że obie strony otrzymują nieruchomości, które lepiej odpowiadają ich aktualnym potrzebom. Oczywiście, proces zamiany mieszkania wymaga poczynienia pewnych formalności i negocjacji, ale w wielu przypadkach może okazać się znacznie bardziej korzystny niż tradycyjna sprzedaż lub zakup nieruchomości. Warto jednak pamiętać, by w umowie dotyczącej zamiany mieszkania, prócz wskazania nieruchomości, podać kwotę ewentualnej dopłaty wnoszonej przez jedną ze stron w celu wyrównania różnicy w wartości lokali.

Transakcje zamiany mieszkania reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Regulacje prawne dotyczące samej procedury można również znaleźć w poszczególnych uchwałach gminy dotyczących zasad wynajmowania lokali będących częścią mieszkaniowego zasobu gminy.

Jakie mieszkania podlegają zamianie?

Praktycznie każde mieszkanie nadaje się do zamiany, pod warunkiem, że  jego najemca posiada tytuł prawny do zajmowanej nieruchomości, a transakcja jest przeprowadzana w oparciu o obowiązujące przepisy. Możesz zamienić  zarówno mieszkanie z wyodrębnioną księgą wieczystą, jaki i takie, które jej nie posiada.

Warto również podkreślić, że chcąc dokonać takiej transakcji, nie trzeba posiadać nieruchomości na własność. Wystarczy być najemcą lokalu spółdzielczego lub komunalnego.

Jakie czynniki wpływają na wybór mieszkania do zamiany?

Decydując się na zamianę mieszkania powinieneś przemyśleć kilka kwestii, które pozwolą Ci dostosować lokal do bieżących potrzeb czy preferencji lokatorów. Wśród nich weź pod uwagę przede wszystkim:

  • Lokalizację – to jeden z najważniejszych czynników wpływających na atrakcyjność nieruchomości. Przed podpisaniem umowy zamiany mieszkania sprawdź, czy nowa lokalizacja zapewnia zarówno Tobie, jak i Twoim najbliższym szybki i bezpieczny dostęp do pracy, szkół, przedszkoli, sklepów czy infrastruktury sportowej i kulturalnej.
  • Wartość nieruchomości i  jej formę własności – warto odpowiednio wcześnie przeprowadzić dokładną analizę rynku nieruchomości, aby określić, czy wartość mieszkania, które zamierzasz zamienić, jest adekwatna do wartości nieruchomości, którą chciałbyś otrzymać w zamian. Należy też sprawdzić, czy forma własności lokalu, który Cię interesuje nie przysporzy Ci problemów w przyszłości.
  • Stan techniczny – ważne jest, by przed zamianą mieszkania upewnić się, czy stan techniczny nieruchomości, którą chcesz posiąść nie wymaga dużych nakładów finansowych na remont czy wprowadzenie niezbędnych udogodnień. Takie koszty mogą bowiem znacząco wpłynąć na atrakcyjność transakcji.
  • Koszty utrzymania nieruchomości – przed podpisaniem umowy zamiany mieszkania sprawdź ile będziesz musiał zapłacić za czynsz czy media i porównaj je z kwotami, które uiszczałeś do tej pory. Czasem bowiem niewiele większy metraż jest o wiele droższy.
  • Przyszłe potrzeby – decydując się na zamianę mieszkania warto, prócz zastanowienia się czy nowa nieruchomość spełnia Twoje obecne potrzeby, pomyśleć o przyszłości – czy planujesz założenie rodziny, bądź jej powiększenie?, czy chcesz pracować zdalnie?, czy szykują się jakieś inne zmiany w Twoim życiu, które wpłyną na Twoje wymagania mieszkaniowe?

Jeśli chcesz wiedzieć jakie czynniki wpływają na wartość nieruchomości, przeczytaj: Co obniża wartość mieszkania?

129139880_m_normal_none

Zamiana mieszkania własnościowego – na czym polega?

Mieszkanie własnościowe to nieruchomość, która jest własnością prywatną osoby fizycznej lub prawnej. Oznacza to, że właściciel lokalu ma pełne prawo do korzystania z nieruchomości, jej modyfikowania i rozporządzania nią według swojego uznania, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

W przypadku gdy zarówno Ty, jak i druga strona transakcji posiada prawo własności do nieruchomości sytuacja jest bardzo prosta. Zamiana mieszkań wymaga wizyty u notariusza w celu przeniesienia własności nieruchomości z jednej osoby na drugą (i odwrotnie). Umowa między dwoma podmiotami spisywana jest w formie aktu notarialnego, a zamiast pieniędzy za nieruchomość otrzymujesz prawo własności do lokalu, który teraz będziesz zajmował. Identycznie ma się sprawa z przeniesieniem własności Twojego mieszkania na inną osobę.

Warto w tym miejscu podkreślić, że zamieniając mieszkanie o mniejszej wartości na nieruchomość wartą więcej jesteś zobowiązany do uiszczenia określonej kwoty dopłaty. Chyba, że poczyniłeś inne ustalenia z drugą stroną umowy. Jeśli jedno z mieszkań będących przedmiotem zamiany zostało sfinansowane z kredytu hipotecznego, konieczne może być uzyskanie promesy z banku i przedstawienie jej notariuszowi podczas podpisywania umowy stwierdzającej zamianę. Pamiętaj również, by sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone żadnymi długami, które mogłyby przejść na Ciebie. Przed podpisaniem umowy o zamianie nieruchomości zapoznaj się także z zapisami umieszczonymi w księgach wieczystych. Jeśli nie jesteś biegły w tym temacie, skorzystaj z pomocy profesjonalistów z branży.

Zamiana mieszkania własnościowego jest niezwykle korzystna dla obydwu stron. Jeśli zależy Ci na większym lokalu, to z pewnością poniesiesz mniejsze koszty niż w przypadku sprzedaży nieruchomości i kupna większej. Z kolei osoba poszukująca mniejszego mieszkania, zyska wymarzone lokum, zoptymalizuje koszty utrzymania, a przy tym zarobi trochę pieniędzy, które Ty zapłacisz jej za dodatkowy metraż. Taka transakcja przebiega sprawnie i szybko.  Pozwala więc zaoszczędzić czas i pieniądze, a niejednokrotnie  także nerwy. Takie rozwiązanie wykorzystują również osoby, które chcą skupić nieruchomość do remontu. W ramach swojej mniejszej nieruchomości, mogą uzyskać prawo do większego mieszkania, którego wartość obniża jego stan techniczny.

O wpływie remontu na wartość nieruchomości możesz przeczytać w naszym poradniku: Remont mieszkania przed sprzedażą - czy się opłaca?

Zamiana mieszkania spółdzielczego własnościowego – co warto o niej wiedzieć?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest, w przeciwieństwie do pełnej własności, prawem rzeczowym ograniczonym. Jeśli więc posiadasz mieszkanie spółdzielcze własnościowe, możesz korzystać z lokalu, wynająć go, sprzedać, przekazać w darowiźnie, bądź spadku lub zamienić bez zgody spółdzielni mieszkaniowej. Jednakże w razie chęci zmiany przeznaczenia mieszkania spółdzielczego własnościowego, np. na lokal użytkowy musisz uzyskać zgodę spółdzielni.

W przypadku mieszkania spółdzielczego własnościowego właścicielem budynku i gruntu jest spółdzielnia mieszkaniowa. Posiadanie takiej nieruchomości nie wymaga zakładania księgi wieczystej. Warto również podkreślić, że od 2017 roku, kiedy to miała miejsce nowelizacja praw spółdzielczego, nabywając prawo do mieszkania spółdzielczego, automatycznie stajesz się członkiem spółdzielni.

Zamiana mieszkania spółdzielczego własnościowego przebiega w ten sam sposób, jak w przypadku mieszkania własnościowego. Nie zmieniają się również wymagane dokumenty. Jeśli więc posiadasz taką nieruchomość, możesz ją zamienić na inne mieszkanie własnościowe spółdzielcze, mieszkanie własnościowe, bądź dom. Wszystko zależy od tego jakiego lokalu szukasz. Nie potrzebujesz na to zgody spółdzielni mieszkaniowej, a umowę zamiany podpiszesz w kancelarii notarialnej.

Więcej informacji na temat mieszkania spółdzielczego własnościowego: Mieszkanie spółdzielcze własnościowe — czym się różni od mieszkania własnościowego?

Zamiana mieszkania spółdzielczego lokatorskiego – na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie spółdzielcze lokatorskie to potoczna nazwa lokalu w bloku, który spółdzielnia udostępnia lokatorowi do użytkowania. Zgodnie z Ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych taki rodzaj nieruchomości definiowany jest jako „mieszkanie oddane do użytkowania osobie mającej  spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, która w zamian zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w przepisach, oraz statucie spółdzielni.”

Posiadając mieszkanie spółdzielcze lokatorskie możesz w nim mieszkać, ale nie masz do niego prawa własności. Właścicielem i zarządcą nieruchomości jest spółdzielnia. Twoje dysponowanie takim mieszkaniem jest więc dość ograniczone. Nie możesz go sprzedać, przekazać w darowiźnie lub zaciągnąć na nie kredytu hipotecznego. Masz prawo je wynająć, ale tylko, w przypadku gdy taka czynność nie wpłynie na jego przeznaczenie i wysokość czynszu.

Mieszkanie spółdzielcze lokatorskie możesz zamienić tylko i wyłącznie na nieruchomość posiadającą takie samo prawo własności. Musisz także spełnić inne warunki – otrzymać zgodę spółdzielni na taką transakcję. Obydwa lokale muszą także posiadać uregulowane wszystkie zobowiązania finansowe wobec spółdzielni. W praktyce wygląda to następująco: Ty zrzekasz się prawa do lokalu oraz członkostwa w spółdzielni, a osoba z którą zamieniasz mieszkanie przystępuje do spółdzielni i składa wniosek o przyznanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Sytuacja jest dużo łatwiejsza, w przypadku gdy chcesz zamienić mieszkanie spółdzielcze lokatorskie na inne, będące jednak w zasobach tej samej spółdzielni. Wówczas formalności jest dużo mniej.

Jeśli zależy Ci jednak na posiadaniu mieszkania spółdzielczego własnościowego, a Twoje mieszkanie lokatorskie ma uregulowany stan prawny i nie zalegasz z płatnościami czynszu, możesz złożyć wniosek o wykup lokalu na własność na preferencyjnych warunkach. Spółdzielnia w terminie 6 miesięcy od jego wpłynięcia powinna zawrzeć z Tobą umowę przeniesienia własności lokalu. W ten sposób zyskasz więcej praw do dysponowania swoim mieszkaniem.

Zamiana mieszkania komunalnego – kiedy jest możliwa?

Mieszkanie komunalne to lokal będący własnością samorządu – miasta lub gminy, w którym prawo do zamieszkania otrzymują osoby spełniające określone kryteria. Najczęściej są to lokatorzy o niskich dochodach, którzy nie mają szansy na uzyskanie kredytu i kupno własnej nieruchomości. Posiadanie lokalu o takim właśnie prawie własności  niesie ze sobą  najwięcej ograniczeń.

W związku z brakiem tytułu własności, będąc najemcą lokalu miejskiego lub gminnego, możesz je zamienić wyłącznie na mieszkanie komunalne. By tego dokonać możesz porozumieć się z innym najemcą, bądź też zająć pusty lokal, nikomu jeszcze nie przydzielony. W obydwu przypadkach niezbędna jest zgoda samorządu – miasta lub gminy, którego własnością są mieszkania komunalne. Należy więc zgłosić się do organu dysponującego mieszkaniami komunalnymi i złożyć odpowiednie pismo.

Warto w tym miejscu podkreślić, że zamiana mieszkania komunalnego jest bezpłatna. Nie ma również ograniczeń co do lokalizacji nieruchomości. Jeśli więc chcesz wyjechać do innego miasta, oczywiście masz taką szansę. Jednak by móc skorzystać z takiej możliwości, musisz spełnić niezbędne warunki – przede wszystkim nie zalegać z płatnościami za mieszkanie. Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, samorząd wyrazi zgodę na zamianę mieszkania komunalnego tylko, w przypadku gdy druga strona zgodzi się uregulować wszystkie opłaty za lokal do którego ma się wprowadzić.

Zamiana mieszkania na dom – czy się opłaca?

Jeśli posiadasz prawo własności do lokalu mieszkalnego to na tych samych, co powyższe, zasadach możesz go zamienić na dom. W momencie kiedy znajdziesz osobę zainteresowaną taką transakcją, wszystkie formalności załatwisz u notariusza. Warto jednak wcześniej dobrze przemyśleć taką decyzję, biorąc pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim musisz ocenić, czy masz wystarczające środki finansowe, aby sfinansować taką transakcję. Z pewnością będziesz bowiem musiał pokryć różnice w wartości mieszkania i domu.

Powinieneś też wziąć pod uwagę lokalizację nieruchomości. Zamiana mieszkania na dom może być bardziej opłacalna, gdy zdecydujesz się zamieszkać w okolicach wiejskich lub podmiejskich. Jeśli jednak marzy Ci się nieruchomość w centrum miasta, to atrakcyjniejszym rozwiązaniem będzie posiadanie mieszkania.

Przemyśl również swoje cele życiowe i potrzeby mieszkaniowe. Jeśli planujesz założyć rodzinę, potrzebujesz większej przestrzeni i ogrodu, to z pewnością zamiana mieszkania na dom może okazać się strzałem w dziesiątkę. W przypadku singli czy par bez dzieci mieszkanie będzie  praktyczniejsze i tańsze. Pamiętaj, że dom może generować wyższe koszty utrzymania niż mieszkanie, w tym koszty związane z ogrzewaniem, naprawami czy ubezpieczeniem. Zastanawiając się nad zamianą mieszkania na dom musisz uwzględnić te dodatkowe koszty w swoim budżecie.

181330580_m_normal_none

Zamiana mieszkania – krok po kroku

Zamiana mieszkania może być zarówno ekscytującym, jak i stresującym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się do nowego miasta, czy zmieniasz tylko dzielnicę, proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania i organizacji. Od czego więc zacząć i o czym pamiętać, by wszystko odbyło się bez zbędnego stresu i problemów?

  • Określenie celów i planowanie - zastanów się, dlaczego chcesz przeprowadzić się do nowego miejsca, jakie są Twoje priorytety i oczekiwania wobec nowego mieszkania. Następnie stwórz plan działania. Sporządź listę zadań do wykonania, ustal daty i harmonogram, który pomoże Ci zorganizować i usprawnić cały proces. Nie zapomnij o zgłoszeniu lokalu mieszkalnego do zamiany oraz przygotowaniu oferty i zamieszczeniu jej w internecie.
  • Wybór nowego mieszkania - teraz, kiedy już wiesz, czego oczekujesz od nowego mieszkania, możesz przystąpić do jego poszukiwań. Zastanów się nad lokalizacją, rodzajem mieszkania (np. mieszkanie w bloku, apartament, dom), ilością pokoi, wyposażeniem i ceną. Korzystaj z różnych źródeł - internetu, ogłoszeń czy  agencji nieruchomości oraz zapytaj znajomych o rekomendacje. Podczas oglądania mieszkań zwracaj uwagę na stan techniczny lokalu, instalacje, sąsiedztwo i dostępność usług.
  • Oszacowanie wartości obydwu nieruchomości – w przypadku gdy wartość nieruchomości jest zbliżona sytuacja jest bardzo prosta. Natomiast jeśli różnica w kwotach jest znaczna, należy ustalić kwestię dopłaty pieniężnej. Pamiętaj, by zapisy dotyczące takiego porozumienia znalazły się w dokumencie zamiany mieszkania, sporządzonym przez notariusza.
  • Podpisanie umowy zamiany mieszkania – podstawową zasadą obowiązującą przy każdej transakcji dotyczącej przeniesienia własności nieruchomości jest oczywiście dochowanie formy aktu notarialnego,  zgodnie z Art. 158 kodeksu cywilnego. Przed zawarciem umowy warto dokładnie zapoznać się z księgą wieczystą lokalu, w którym chcesz zamieszkać. Skompletuj także niezbędne dokumenty – dowód osobisty, odpis z ksiąg wieczystych, odpis z KRS – w przypadku osób prawnych, akt potwierdzający podstawę nabycia lokalu, zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości w opłatach, zaświadczenie z urzędu gminy o braku zaległości w opłatach podatku od nieruchomości, zaświadczenie potwierdzające, że w lokalu nikt nie jest zameldowany. Ustal także datę przeprowadzki i sposób przekazania kluczy do mieszkania.
  • Przygotowanie obecnego mieszkania – zanim przeprowadzisz się do nowego mieszkania, usuń niepotrzebne rzeczy z lokalu, w którym teraz mieszkasz. Wykonaj niezbędne naprawy i renowacje. Upewnij się, że mieszkanie jest w dobrym stanie technicznym – stwórz dokumentację wizualną tego stanu rzeczy i zachowaj ją, aby mieć dowód w razie jakichś wątpliwości ze strony osoby, która będzie się do niego wprowadzać.
  • Organizacja przeprowadzki – wynajmij firmę specjalizującą się w przeprowadzkach lub poproś znajomych o pomoc. Upewnij się, że termin został dopasowany do daty zamiany mieszkań. Spakuj swoje rzeczy, cenne przedmioty przewieź samodzielnie, by mieć nad nimi kontrolę.
  • Przeprowadzka - gdy jesteś już  gotów do zamiany mieszkań, upewnij się, że wszystkie formalności są załatwione. W obecności poprzedniego właściciela sprawdź stan techniczny nowego lokalu i porównaj go z dokumentacją, którą posiadasz. Upewnij się też, że wszystkie media są dostępne.

Zamiana mieszkania szansą na wyjście z długów

Zamiana lokalu może stanowić doskonałą okazję do poprawy sytuacji finansowej, ale przed podjęciem takiej decyzji powinieneś rozważyć kilka kluczowych kwestii. Pierwszym krokiem jest ocena wartości Twojego obecnego mieszkania. Jeśli jest ona wysoka, to zamiana może być dla Ciebie korzystna finansowo i tym samym okazać się pomocna w spłacie długów czy nawet zapobiec eksmisji.

Zanim jednak zdecydujesz się na zamianę mieszkania, musisz uwzględnić wszystkie koszty związane z tą transakcją, takie jak:

  • opłaty notarialne,
  • prowizje dla pośredników,
  • podatki od nieruchomości,
  • a także koszty przeprowadzki.

Musisz również rozważyć ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na utrzymanie nowego lokalu. Upewnij się, że możesz sobie na to pozwolić i nie wpadniesz w nowe tarapaty finansowe.

Ważne jest też,  byś stworzył plan przedstawiający w jaki sposób wykorzystasz uzyskane środki do spłaty długów. Dokładnie też przeanalizuj swój budżet, byś wiedział czy jest to rzeczywiście korzystny krok w Twojej sytuacji finansowej. Rozważ konsultację z doradcą finansowym lub ekspertem ds. nieruchomości, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą podjąć właściwą decyzję. Możesz również zdecydować się na skorzystanie z usług skupu nieruchomości. Takie firmy często zajmują się skupem nieruchomości problematycznych, skupem nieruchomości z kredytem, a także skupem udziałów w nieruchomościach.

Ile kosztuje zamiana mieszkania?

Jeśli marzy Ci się przeprowadzka do nowego lokum, warto zdać sobie sprawę, że taki krok generuje koszty. Przede wszystkim są to opłaty, które będziesz musiał uiścić u notariusza. Nie musisz się o nie martwić, w przypadku gdy starasz się o zamianę mieszkania spółdzielczego lokatorskiego lub komunalnego. Kwot jakiego rzędu powinieneś więc się spodziewać?

To, ile zapłacisz notariuszowi zależy od wartości droższego mieszkania. Na tej podstawie zostanie wyliczona kwota do zapłaty. Przedstawia się ona następująco:

  • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1 proc. od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
  • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
  • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł.

To jednak nie wszystko, bowiem będziesz musiał również uiścić opłatę podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Stawka podatku PCC od zamiany mieszkania obecnie wynosi 2 procent, przy czym jest on naliczany od różnicy między wartościami nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że nie występuje ona, w przypadku gdy zamieniasz mieszkanie z osobą bliską, zaliczoną do I grupy podatkowej, czyli rodzeństwa czy rodzica.

Zamiana nieruchomości może również skutkować obowiązkiem zapłaty podatku PIT. Jednak w tym przypadku również są wyjątki. Nie zapłacisz go, gdy zamienisz mieszkanie po upływie 5 lat od jego zakupu.

Mamy nadzieję, że przedstawione informacje pomogą Ci lepiej zaplanować zamianę mieszkania, a sam proces nie przysporzy Ci wielu stresów. Jeśli jednak nie czujesz się zbyt mocny w tym temacie, skorzystaj z pomocy specjalistów z Atrium. Z nami zamienisz każde mieszkanie!