Poradnik sprzedaży nieruchomości - Atrium Skup Nieruchomości
X

Aktualności

Akt notarialny mieszkania i wszystko co się z nim wiąże w 2024 roku

Co to jest akt notarialny mieszkania? Dlaczego jest taki ważny? Czy da się kupić mieszkanie bez aktu notarialnego? Co powinien zawierać ten dokument i kto go podpisuje? Jakich dokumentów wymagają przepisy do przygotowania przez notariusza umowy kupna-sprzedaży? Eksperci z CSN „Atrium” przygotowali w poniższym artykule odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Przeczytaj więcej

Jak sprzedać odziedziczoną nieruchomość w 2024 roku? Specjaliści odpowiadają!

Na ogół nie ma problemu ze zbyciem nieruchomości otrzymanej w spadku, choć jak w każdej dziedzinie trafiają się sytuacje wyjątkowe. Dla lepszej perspektywy zagadnienia sprzedaży odziedziczonego mieszkania, domu, albo działki, specjaliści z Centrali Skupu Nieruchomości „Atrium” przygotowali niniejszy artykuł. Zawiera on najważniejsze dane dotyczące okoliczności sprzedaży mieszkania które można dostać w spadku. Porusza też kwestie formalności związanych ze sprzedażą odziedziczonej nieruchomości i możliwości uniknięcia podatku dochodowego. Podobnie dotyka problemu sprzedaży mieszkania w sytuacji, gdy spadkobierców jest więcej.

Przeczytaj więcej

Powstrzymać licytację nieruchomości 2024 – aktualne informacje na temat rozwiązań umorzenia i zawieszenia

Życie jest nieprzewidywalne, często nawet nie przeczuwamy z jakimi okolicznościami przyjdzie nam się mierzyć. W przypadku popadnięcia w długi trzeba się liczyć z interwencją komornika i egzekucją długu. Co robić, gdy do tego dojdzie? Czy proces windykacji da się zatrzymać? Otóż w wielu przypadkach postępowanie egzekucyjne można zawiesić, albo nawet umorzyć. Daje to czas na uregulowanie zobowiązań, zakończenie postępowania i wstrzymanie działań komornika. Popatrzmy, jak można podobne problemy rozwiązać.

Przeczytaj więcej

Wada fizyczna nieruchomości - jak uniknąć jej zatajenia

Wada fizyczna nieruchomości może prowadzić do oszustw, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić. W tym artykule omówimy, jak rozpoznawać wady fizyczne, jakie są odpowiedzialności za nie oraz jakie środki prawne można zastosować w przypadku zakupu nieruchomości z wadami. Zapoznanie się z tymi informacjami pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zabezpieczyć się przed oszustwami.

Przeczytaj więcej

Stan fizyczny nieruchomości - kompendium wiedzy

W artykule poruszane są zagadnienia związane z oceną stanu technicznego nieruchomości, wpływem stanu fizycznej na prawa własności, wartością działek oraz obrotem nieruchomościami. Omówione zostaną również kwestie związane z umowami najmu i wpływem stanu nieruchomości na warunki umowy.

Przeczytaj więcej

Jak uzyskać akt własności nieruchomości - Kompletny przewodnik krok po kroku

Akt własności to niezbędny dokument, który potwierdza prawo własności danej osoby do konkretnej nieruchomości. W tym artykule dowiesz się, jak go uzyskać, gdzie złożyć wniosek, jakie są koszty związane z uzyskaniem tego dokumentu oraz jakie różnice występują między odpisem a wypisem aktu własności. Ponadto, omówimy związek między księgą wieczystą a aktem własności.

Przeczytaj więcej

Jak wygląda wizyta u notariusza - jak się przygotować?

W tym artykule dowiesz się jak wygląda taka wizyta, jak się do niej przygotować i na czym polega przygotowanie aktu notarialnego. Omówimy również rodzaje umów notarialnych, co powinny zawierać dokumenty, oraz prawa własności, które mogą być przedmiotem transakcji notarialnych, Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby być gotowym na spotkanie z notariuszem.

Przeczytaj więcej

Na co zwrócić uwagę podpisując akt notarialny?

Ten artykuł jest przewodnikiem po procesie sporządzania i podpisywania aktu notarialnego, oferując wskazówki dotyczące przygotowania, wyboru kancelarii notarialnej, oraz rozumienia treści aktu. Porusza kwestie identyfikacji problematycznych zapisów, praw własności, oraz kosztów związanych z aktem notarialnym, dostarczając kluczowych informacji dla osób zaangażowanych w transakcje wymagające formalności notarialnych, zwłaszcza w obszarze nieruchomości.

Przeczytaj więcej

Idealna lokalizacja mieszkania: Centrum czy peryferie?

Jaka jest najlepsza lokalizacja mieszkania? - to jedno z kluczowych pytań, które zadaje sobie każdy, kto planuje zakup nieruchomości. Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia oraz oczekiwań względem przyszłego miejsca zamieszkania. W tym artykule porównamy zalety i wady mieszkania w centrum oraz na peryferiach, aby ułatwić podjęcie decyzji.

Przeczytaj więcej

Kupno nieruchomości z lokatorem - Istnieją rozwiązania lepsze niż eksmisja

Sytuacja, w której kupuje się mieszkanie wraz z lokatorem, nie należy w branży do najrzadszych. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że zgodnie z obowiązującym prawem nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkanie z lokatorem było przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości, nawet jeśli lokator ma w takim lokalu meldunek. Zgodnie z Ustawą o Ewidencji Ludności osoba zameldowana, która nie jest właścicielem, nie ma prawa do tego mieszkania. Co ważne, zakup mieszkania z lokatorem może być opłacalne, ponieważ tego typu lokale mogą być nawet do 30 procent tańsze od wartości rynkowej.

Przeczytaj więcej

Czy można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości - praktyczny przewodnik

Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnej sytuacji. W niektórych przypadkach istnieją legalne sposoby na uniknięcie lub zmniejszenie podatku od sprzedaży nieruchomości. Warto zatem poznać podstawowe informacje na ten temat oraz możliwości, które daje polskie prawo podatkowe.

Przeczytaj więcej

Jak sprzedać mieszkanie w Polsce będąc za granicą? Najlepsze praktyki

Wiele osób zastanawia się, jak sprzedać mieszkanie w Polsce będąc za granicą? Sprzedaż nieruchomości na odległość może wydawać się skomplikowana, jednak dzięki odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu, proces ten może przebiegać sprawnie i bezproblemowo. W dalszej części artykułu omówimy kluczowe kroki, które należy podjąć, aby sprzedać mieszkanie w Polsce, gdy jesteśmy za granicą, a także poruszymy tematy związane z pełnomocnictwem, biurami nieruchomości, podatkami oraz notariuszem.

Przeczytaj więcej

Skup nieruchomości - czy to rzeczywiście się opłaca?

Skup nieruchomości to usługa, która polega na szybkim i łatwym zakupie nieruchomości od właściciela przez specjalistyczne firmy. W przeciwieństwie do tradycyjnej sprzedaży na rynku wtórnym, skup nieruchomości pozwala na uniknięcie długotrwałego procesu poszukiwania kupca oraz ograniczenie formalności związanych z transakcją.

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując różne aspekty związane ze skupem nieruchomości, takie jak opłacalność, korzyści, ryzyka oraz przykłady z różnych miast. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj więcej

Umowa pośrednictwa — co powinniśmy o niej wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania, domu, działki czy lokalu wiąże się ze stresem. Sprzedający musi nie tylko zająć się wszystkimi formalnościami, ale również poświęcić swój czas na oprowadzanie zainteresowanych czy odpowiadanie im na wiele pytań. Wiele osób decyduje się na współpracę z biurem nieruchomości, które zajmuje się całym procesem sprzedaży, a oni mogą cieszyć się szybką sprzedażą i uczciwą kwotą za nieruchomość. W tym celu należy jednak podpisać umowę z pośrednikiem, warto, jest więc wiedzieć, co powinna zawierać, aby była dla nas korzystna.

Przeczytaj więcej

Mieszkanie za remont – Czy to się opłaca?

Mieszkanie za remont jest programem, dzięki któremu będziemy mogli wynająć mieszkanie za niski czynsz. Należy jednak spełnić jeden podstawowy warunek, jakim jest jego wyremontowanie. Kto może się o nie starać i jakie dokumenty należy złożyć?

Przeczytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jak ją wypowiedzieć?

Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na krótki okres czasu, zazwyczaj kilka dni lub tygodni, jednak nie dłużej niż 10 lat. Korzystają z niej najczęściej turyści, którzy szukają krótkoterminowego noclegu w miejscu, które ma klimat i w którym będą mogli skorzystać z prywatności. Najem okazjonalny różni się nieco od standardowej umowy najmu, zarówno jej warunki, jak forma i okres wypowiedzenia są nieco inne. Należy wiedzieć, w jaki sposób wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego, aby uniknąć podstawowych błędów.

Przeczytaj więcej

Sprzedaż mieszkania – jak długo może trwać i jak ją przyspieszyć?

Decydując się na sprzedaż mieszkania, zależy nam nie tylko na dobrej cenie, ale również na szybkiej sprzedaży. Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, co oznacza, że sprzedaż może się znacznie wydłużyć, wpływa na to wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Warto jest się z nimi zapoznać, by zminimalizować długi okres oczekiwania.

Przeczytaj więcej

Bezpieczna sprzedaż nieruchomości za gotówkę – Poradnik dla sprzedających

W dzisiejszym dynamicznym rynku nieruchomości, sprzedaż za gotówkę staje się coraz popularniejsza, oferując szybkość i minimalizując biurokrację związaną z kredytami hipotecznymi. Mimo to, dla wielu sprzedawców, kluczowe pozostaje zrozumienie jak przeprowadzić cały proces bezpiecznie i efektywnie. Sprzedaż nieruchomości za gotówkę może być szybka i mniej skomplikowana, ale wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Przeczytaj więcej

Kiedy komornik może zająć mieszkanie?

W świecie prawa i finansów, komornik jest postacią, która często budzi niepokój. Jego interwencja zazwyczaj oznacza poważne problemy finansowe, a w skrajnych przypadkach - utratę własnego domu. Ale kiedy dokładnie komornik może zająć mieszkanie? Jakie są podstawowe przepisy regulujące tę kwestię? Jak wygląda procedura zajęcia nieruchomości i jakie są możliwości obrony przed takim działaniem?

Przeczytaj więcej

Wynajem lokalu – co powinien zawierać aneks?

Podpisanie umowy między wynajmującym a najemcą jest sprawą oczywistą oraz formą zabezpieczenia dla obu stron. Zdarza się jednak, że konieczne jest wprowadzenie do niej zmian. W jaki sposób zrobić to, by umowa nie straciła na ważności, a zarazem była zgodna z prawem? Aneks do umowy będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Czym jest i co powinien zawierać?

Przeczytaj więcej

Jak podzielić nieruchomość po rozwodzie?

Rozwód nigdy nie jest przyjemny dla obu stron. Wiąże się on nie tylko z rozstaniem, ale także podziałem majątku. Problem pojawia się, gdy w jego skład wchodzi wspólna nieruchomość, a małżonkowie nie potrafią się w tej kwestii porozumieć. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak jej sprzedaż. W jaki sposób to zrobić?

Przeczytaj więcej

Postępowanie spadkowe – krok po kroku

Otrzymując nieruchomość w spadku, nie zawsze wiemy, jak przeprowadzić postępowanie spadkowe, aby jego przyjęcie było zgodne z prawem i przepisami. W poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania oraz przeprowadzimy was krok po kroku przez cały ten proces.

Przeczytaj więcej

Umowa na wyłączność z pośrednikiem — najważniejsze informacje

Sprzedaż nieruchomości nie jest procesem trudnym i skomplikowanym, jednak konieczne jest poświęcenie całemu procesowi czasu, co często wiąże się ze stresem. Dlatego też wiele osób korzysta z pomocy pośredników, którzy wspierają ich na każdym etapie transakcji, włączając wykonanie ogłoszeń czy zdjęć. W takiej sytuacji konieczne jest podpisanie z pośrednikiem umowy, która nie zawsze jest dla nas jakby zbywców korzystna. Co powinniśmy wiedzieć o umowie na wyłączność z pośrednikiem?

Przeczytaj więcej

Co powinniśmy wiedzieć o licytacji komorniczej nieruchomości - kompendium wiedzy

Każdy, kto z różnych przyczyn zadłużył swoją nieruchomość na pojęcie licytacji komorniczej, która składa się z kilku etapów. Przede wszystkim ma ona na celu wyegzekwowanie obciążenia z zadłużenia. Dla wielu osób proces ten jest kontrowersyjny, jednak zgodny z prawem. Co powinniśmy o niej wiedzieć i jak wziąć w niej udział?

Przeczytaj więcej

Sprzedaż mieszkania z długami poprzedniego właściciela - Jak jej dokonać

Sprzedaż mieszkania zawsze związany jest ze skompletowaniem i przedstawieniem niezbędnym dokumentów przed podpisaniem umowy w formie notarialnej. Aby było to możliwe, jako zbywcy musimy przedstawić nabywcy zaświadczenia między innymi ze spółdzielni świadczące o tym, że nieruchomość nie jest zadłużona. Co, jeśli wcześniejszy właściciel jest obciążony czy jego długi przechodzą na nowego właściciela?

Przeczytaj więcej

Umowa okazjonalna a eksmisja - jakie prawa ma wynajmujący?

Eksmisja problematycznego lokatora podczas wynajmu nieruchomości jest znacznie utrudniona. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku umowy okazjonalnej. Jest to możliwe, jednak konieczne jest odpowiednie przygotowanie, ponieważ wynajmujący mają więcej praw i są pod wieloma względami dzięki przepisom bardziej chronieni. Jak przeprowadzić eksmisję dzikiego lokatora posiadając umowę okazjonalną?

Przeczytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego — co powinniśmy o niej wiedzieć?

Jako wynajmujący nieruchomość możemy podpisać z najemcą umowę najmu lub umowę najmu okazjonalnego. Oba te dokumenty znacznie się od siebie różnią, przy czym ten drugi jest bardziej problematyczny. Czym jest wynajem okazjonalny i co powinniśmy o nim wiedzieć? W tym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje, które go dotyczą.

Przeczytaj więcej

Czy mamy prawo pierwokupu udziałów, gdy jesteśmy współwłaścicielem nieruchomości?

Najczęściej współwłaścicielem zostajemy, otrzymując spadek. Gdy właścicieli jest więcej niż jeden i nie potrafią się oni ze sobą porozumieć w kwestii nieruchomości, to zaczynamy szukać rozwiązania tej sytuacji. Najkorzystniejszym wydaje się odkupienie ich części. Nasuwa się jednak pytanie, czy jeśli sami chcą się jej pozbyć, to jako współwłaściciele mamy prawo pierwokupu?

Przeczytaj więcej

Czy możemy kupić grunt rolny z licytacji komorniczej, nie będąc rolnikiem?

Chcąc kupić grunt rolny na licytacji komorniczej, nie mając statusu rolnika, zastanawiamy się, czy będziemy zmuszeni prowadzić działalność rolniczą przez 5 lat. Do 2019, zanim prezydent wprowadził nowelizacje ustawy, takie działanie faktycznie było konieczne, jednak zmiana przepisów otworzyła drzwi osobom spoza działalności rolniczej. Sprawdźmy zatem, co powinniśmy wiedzieć.

Przeczytaj więcej

Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – czy należy się nam odszkodowanie?

Niestety nie tylko stan techniczny nieruchomości wpływa na jego wartość, ponieważ również urząd gminy może dołożyć do tego swoją cegiełkę. Otóż problemem dla wielu właścicieli są wprowadzone przez nich zmiany w miejscowym planie zagospodarowania. Jeśli będą one niekorzystne dla nabywcy, to może on wystąpić o odszkodowanie. Jak to zrobić i czy jest szansa na jego uzyskanie?

Przeczytaj więcej

Jakie prawa i obowiązki posiadamy jako współwłaściciele nieruchomości?

Gdy dziedziczymy nieruchomość i stajemy się jej współwłaścicielem, ogarnia nas szczęście, ponieważ może stać się ono dodatkowym źródłem dochodu. Oczywiście posiadamy prawa, które są dla nas bardzo korzystne, jednak jesteśmy zmuszeni pełnić wobec nie również obowiązki. Czy wiemy, co do nich należy? Sprawdźmy!

Przeczytaj więcej

Jak znaleźć mieszkanie dla Ukraińców?

Od początku wojny naszą granicę ukraińską przekroczyło prawie 3 mln uchodźców. Mimo że większa ich część wyjechała z Polski do innych państw, to znaczna ich część postanowiła się tu na dłużej osiedlić. Nasuwa się więc pytanie, gdzie mieszkają czy mogą starać się o mieszkanie w Polsce i jak to załatwić?

Przeczytaj więcej

Czy możemy ochronić spadek przed zajęciem komorniczym?

Komornik działa w imieniu wierzyciela i jego zadaniem jest ściągnięcie zadłużenia z długu. Może zając nam nie tylko nieruchomość i dobra materialne, ale również rachunek bankowy czy wynagrodzenie za pracę. Zdarza się jednak, że dłużnik umiera, a wszystkie jego dobra dziedziczy spadkobierca. Czy oznacza to, że dług zostaje umorzony? Czy komornik może zająć otrzymany spadek na rzecz długu i jak się przed tym uchronić?

Przeczytaj więcej

Koszty komornicze w pigułce

Niestety w obecnych czasach coraz więcej osób boryka się z zadłużeniami, które na nich ciążą. Niestety samo zadłużenie to jeszcze nie wszystko, ponieważ wiążą się z nim też inne opłaty i koszty komornicze. Czy istnieje możliwość, by ich uniknąć? Kto musi je ponieść?

Przeczytaj więcej

Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Zdarza się, że chcemy sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Oczywiście jest to możliwe, jednak konieczne jest przygotowanie niezbędnych dokumentów nie tylko tych, które potrzebne są podczas standardowej sprzedaży nieruchomości, ale również tych z banku. Czym jest promesa wykreślania hipoteki?

Przeczytaj więcej

Jak sprzedać mieszkanie na odległość?

Zarówno sprzedaż, jak i kupno mieszkania są bardzo ważnymi transakcjami, które powinny zostać przeprowadzone zgodnie z przepisami i prawem. Dlatego też nabywca, jak i zbywca powinni się do niej odpowiednio przygotować. Niestety nie zawsze możemy dopilnować wszystkich formalności osobiście. Jak sprzedać mieszkanie w Polsce będąc za granicą?

Przeczytaj więcej

Jak sprzedać działkę bez dostępu do drogi publicznej?

Gdy jesteśmy posiadaczami działki, która nie ma dostępu do drogi publicznej i chcemy ją sprzedać, zastanawiamy się, czy znajdziemy zainteresowanego kupca. Zdarza się, że jesteśmy w osiadaniu gruntu, wokół którego infrastruktura budownictwa nie jest jeszcze rozwinięta, a droga powiatowa, wojewódzka czy krajowa są stosunkowo daleko. Czy znajdziemy potencjalnego kupca? Jak wyglądają formalności?

Przeczytaj więcej

Umowa sprzedaży nieruchomości w pigułce

Podczas sprzedaży nieruchomości, lokalu czy działki zawsze obowiązuje nas podpisanie umowy kupna — sprzedaży. Bardzo ważne jest, aby dopilnować, by była ona zgodna z przepisami i zawierała wszystkie konieczne dane i informacje. Nie należy zapominać o zawarciu w niej informacji dotyczących sporów. Zatem, co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Przeczytaj więcej

Czym różni się mieszkanie socjalne od komunalnego?

Gdy nasze niskie dochody nie pozwalają nam na zakup własnego mieszkania, o którym marzymy i ciągle mieszkamy w wynajmowanym lokalu, gmina może nam w tym pomóc. To właśnie urząd gminy może przyznać nam mieszkanie komunalne lub socjalne.

Przeczytaj więcej

Czym jest zdalna sprzedaż nieruchomości?

Każdemu zbywcy nieruchomości zależy na szybkiej sprzedaży i jak najwyższej cenie. Aby tak się stało, musimy poświęcić swój czas i uzbroić się w cierpliwość, co niestety obecnie często jest niemożliwe. Gdy nie jesteśmy w stanie fizycznie poświęcić czas potencjalnym kupcom, możemy skorzystać ze sprzedaży zdalnej. Czym jest i jak skorzystać z tej usługi?

Przeczytaj więcej

Stan prawny nieruchomości – czym jest?

Zakup własnego M jest dla nabywcy ogromnym szczęściem. Jednak, aby mógł się on nim cieszyć, wszystkie formalności powinni zostać „dopięte na ostatni guzik”, zgodnie z prawem. Bardzo ważnym punktem w całym procesie kupna — sprzedaży jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani. Jednym z ważnych dokumentów, o którym należy pamiętać, jest wpis do księgi wieczystej. Jakich informacji powinniśmy w niej szukać?

Przeczytaj więcej

Umowa przyrzeczona – do kiedy musimy ją zawrzeć?

Podczas sprzedaży nieruchomości chcemy, aby transakcja odbyła się zarówno zgodnie z prawem, jak i bezpiecznie dla obu stron, w tym celu postanawiają one podpisać umowę przedwstępną, która poprzedza tę właściwa, na podstawie której następuje przeniesienie własności nieruchomości. Czym jest umowa przyrzeczona? Co powinna zawierać?

Przeczytaj więcej

Umowa cywilnoprawna czy notarialna — która jest korzystniejsza?

Sprzedaż mieszkania często wydaje nam się skomplikowaną transakcją. Staramy się w każdym możliwy sposób zabezpieczyć prawnie, tak by obie strony miały pewność, że wszystko przebiega według przepisów i prawa. Przed podpisaniem umowy kupna — sprzedaży powinno podpisać się umowę przedwstępną. Do wyboru mamy cywilnoprawną i notarialna, jednak czy wiemy, czym się różnią i która z nich jest korzystniejsza? Sprawdźmy!

Przeczytaj więcej

Czy musimy płacić prowizję agencji nieruchomości?

Każdy klient agencji nieruchomości zdaje sobie sprawę z tego, że podbierają one prowizję, która często wpływa na wzrost poniesionych kosztów. Okazuje się jednak, że można uniknąć tego wydatku. W jaki sposób to zrobić? Skutecznym sposobem jest sprzedaż nieruchomości do skupu nieruchomości, co dzięki poniżej przedstawionym wskazówkom okaże się być banalnie proste.

Przeczytaj więcej

Przeniesienie własności mieszkania przez dewelopera – czy za niedotrzymanie terminu grozi mu kara?

Kupno mieszkania jest dla każdego nowego właściciela ogromnym szczęściem. Niestety może zdarzyć się, że termin odebrania lokalu zostaje znacznie przeciągnięty. Czy w takiej sytuacji nabywca może domagać się jakiegokolwiek zadośćuczynienia?

Przeczytaj więcej

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstała w 2021 roku. Jest to ogólnopolski rejestr, który ma na celu gromadzenie wszelkich informacji dotyczących źródeł spalania oraz ciepła budynków. Niewiele osób wie, że należy złożyć odpowiednią deklarację, nie każdy również wie, w jaki sposób powinien to zrobić.

Przeczytaj więcej

Zamiana mieszkania bez tajemnic – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Rynek nieruchomości nieustannie ewoluuje, dopasowując się do aktualnych potrzeb i preferencji klientów. Jednym z trendów, który znów staje się coraz bardziej popularny, jest zamiana mieszkań. Taka koncepcja przyciąga uwagę zarówno kupujących, jak i sprzedających, oferując szereg korzyści dla obu stron.

Przeczytaj więcej

Poznałeś już zmiany w prawie budowlanym 2023? Sprawdź!

Prawo budowlane jest obszarem prawa, który reguluje różne aspekty związane z procesem budowy. Obejmuje ono wszystkie etapy tworzenia budynków oraz innych obiektów budowlanych. Naruszenie przepisów prawa budowlanego lub działanie wbrew jego zasadom, bez wymaganych zezwoleń, jest uważane za samowolę budowlaną.

Przeczytaj więcej

Podatki od nieruchomości w 2023 - aktualne stawki

Podążając za marzeniami dotyczącymi budowy lub kupna domu, często kierujemy się idylliczną myślą o szczęściu czekającym na końcu całego procesu. Ciężko jest zaburzać radość planowania, poszukiwania, wybierania itd. martwieniem się o papierologię, która również w tym przypadku jest nieunikniona. Chociaż etap planowania i zakupów obciąża w znaczący sposób nasza kieszeń, to przynosi radość, a na końcu ogromną satysfakcję. Małe potyczki i problemy udaje się pokonać, ale co z wydatkami? Czy planując budżet, na pewno wzięliście pod uwagę wszystkie koszty związane z zakupem nieruchomości?

Przeczytaj więcej

Rynek nieruchomości w 2023 roku – czy możemy liczyć na spadek cen?

Rok 2022 był bardzo trudny dla rynku nieruchomości, zarówno dla tego wtórnego, jak i pierwotnego. Sprzedający swoje mieszkania i domy mieli z tym znaczny problem, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudności związane z zaciągnięciem kredytu. Czy druga połowa 2023 roku będzie dla wszystkich lepsza?

Przeczytaj więcej

Firmy skupujące udziały w nieruchomości - co powinniśmy wiedzieć?

Zdarza się, że nabywając nieruchomość poprzez spadek przynosi nam ona więcej problemów niż korzyści. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy jej właścicieli jest kilku i każdy z nich ma na nią inną wizję. Jedni chcą ją sprzedać, a jeszcze inni w niej zamieszkać, co gorsza, może zdarzyć się, że lokator nie ponosi opłat, zadłużając przy tym innych współwłaścicieli. Z pomocą przychodzą nam firmy skupujące udziały w nieruchomości, również te z problemami. Co o nich wiemy? Jak je sprawdzić? Czy sprzedaż jest dla nas korzystna?

Przeczytaj więcej

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania to najważniejsza rzecz w życiu, dlatego poszukiwanie odpowiedniej oferty zajmuje nam nawet długie miesiące. Aby znaleźć odpowiednią nieruchomość, w której będziemy mieszkać do końca naszego życia, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Przeczytaj więcej

Jak promować mieszkanie w internecie?

Sprzedaż mieszkania jest procesem czasochłonnym, każdemu zależy na szybkiej sprzedaży za dobrą kwotę. Aby sprzedaż mieszkania przebiegła szybko powinniśmy dobrze wypromować nasze ogłoszenie, by trafiło do jak największej ilości potencjalnych kupców. Należy wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.

Przeczytaj więcej

Umowa kupna – sprzedaży mieszkania – najważniejsze informacje

Zakończeniem procesu sprzedaży mieszkania jest podpisanie umowy kupna – sprzedaży w formie aktu notarialnego. Aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem, należy wiedzieć jakie elementy powinny się w niej znaleźć.

Przeczytaj więcej

Sprzedaż mieszkania – jakie opłaty poniesiemy?

Sprzedaż mieszkania wiąże się nie tylko z uzyskaniem rzetelnej wyceny i satysfakcjonującej kwoty. Należy mieć na uwadze, że bardzo ważne jest także poniesienie opłat, które będziemy musieli ponieść. Jeśli tego nie dopilnujemy, to niezależnie od tego, czy jesteśmy nabywcami, czy zbywcami nieruchomości, możemy ponieść kosztowne błędy formalne. Najbardziej niebezpieczny jest podatek dochodowy, jednak nie można zapomnieć o opłatach związanych z mediami. Warto jest zapoznać się więc z koniecznymi formalnościami.

Przeczytaj więcej

Sprzedaż mieszkania a rozwód — kiedy można zbyć M?

Wspólne małżeństwo to również zakup wspólnego mieszkania. Niestety zdarzają się sytuacje, w których staje się ono problematyczne. Podczas rozwodu zazwyczaj oboje małżonkowie chcą pozostać w mieszkaniu i jednym rozwiązaniem jest jego sprzedaż i podział pieniędzy. W jaki sposób przeprowadzić sprzedaż, kto powinien dokonać wyceny nieruchomości?

Przeczytaj więcej

Sprzedaż mieszkania w kamienicy – co warto wiedzieć?

Mieszkania w kamienicy stały się atrakcyjną inwestycją dla wielu kupujących. Okazuje się jednak, że mimo dużego zainteresowania tego rodzaju ogłoszeniami posiada ono wiele wad. Od czego więc zależy cena rynkowa? Jakie zalety, a jakie wady posiada mieszkanie w kamienicy?

Przeczytaj więcej

Wynajem mieszkania – porady dla najemcy

Od wielu lat kupni nieruchomości, zwłaszcza mieszkań w dobrych lokalizacjach stało się opłacalną inwestycją. Często przeznaczone są one na wynajem, aby jednak wszystko przebiegało zgodnie z prawem, należy wiedzieć, na jakie procedury zwrócić uwagę. Co więcej, pomogą nam one również zabezpieczyć się przed oszukaniem i stratami. Zatem należy wiedzieć, jakie mamy prawa jako wynajmujący i jakie obowiązki z tym związane, a jakie prawa ma najemca.

Przeczytaj więcej

Wycena mieszkania komunalnego

Sprzedając mieszkanie komunalne, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wycenę. Jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia, warto, jest skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego lub darmowych narzędzi online.

Przeczytaj więcej

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości jest niezbędnym elementem podczas kupna i sprzedaży mieszkania. Potrzebujemy jej również, gdy staramy się o kredyt. Nie zawsze jednak wiemy, gdzie powinniśmy udać się po pomoc lub ile powinniśmy za nią zapłacić, zwłaszcza jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia.

Przeczytaj więcej

Co obniża wartość mieszkania?

Trafiając na mieszkanie na sprzedaż w okazjonalnej cenie, powinniśmy zastanowić się, jaki jest tego powód. Czasem może być to jego kiepski stan, hipoteka lub nieciekawa lokalizacja. Na cenę nieruchomości wpływa wiele czynników, jednak w celu zabezpieczenia się powinniśmy poznać czynniki, które obniżają jego wartość.

Przeczytaj więcej

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Wiele osób może być tym zaskoczonych, jednak sprzedaż mieszkania z lokatorem jest możliwa. Aby doszło do takiej transakcji, konieczne jest znalezienie kupca. Co może być największym problemem w całym tym procesie.

Przeczytaj więcej

Klauzule niedozwolone w umowie kupna — sprzedaży

Niestety umowy kupna – sprzedaży nieruchomości bardzo często zawierają klauzule, które nie są korzystne dla obu stron, zważając na to, kto taką umowę przygotowuje. Które z nich są niezgodne z prawem, kto powinien zwrócić na nieuwagę i gdzie należy je zgłaszać? Odpowiemy na te pytania!

Przeczytaj więcej

Sprzedaż mieszkania na poddaszu

Każdemu sprzedającemu nieruchomość zależy na tym, by sprzedać ją za przyzwoitą kwotę. Oczywiste jest, że dla każdego kupującego będzie miało ono więcej lub mnie zalet, jednak w naszej kwestii należy, by przygotować je tak, aby wyglądało interesująco. Najwięcej pytań dotyczących nieruchomości na sprzedaż dotyczy mieszkania na poddaszu. Co zrobić, by szybko je sprzedać? Jak je wycenić?

Przeczytaj więcej

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe — czym się różni od mieszkania własnościowego?

Sprzedaż mieszkania spółdzielczego to częsta praktyka na rynku nieruchomości. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, czym różni się mieszkanie spółdzielcze od spółdzielczego własnościowego. Z czym wiąże się taka sprzedaż i jak się do niej dobrze przygotować?

Przeczytaj więcej

Sprzedaż mieszkania i zakup nowego – aspekty prawne i finansowe transakcji wiązanej

Często sprzedający swoje mieszkania, mają już na oku nowe nieruchomości, które chcą nabyć. Okazuje się zatem, że istnieje w takiej sytuacji możliwość przeprowadzenia tak zwanej transakcji związanej. Na czym ona polega? Odpowiemy na to pytanie! Poza tym z artykułu dowiesz się również, czy konieczne jest w tej sytuacji opłacenie podatku od nieruchomości.

Przeczytaj więcej

Protokół zdawczo – odbiorczy przy sprzedaży mieszkania – co powinien zawierać?

Najważniejszymi kwestiami dotyczącymi sprzedaży mieszkania jest nie tylko podpisanie umowy, formalności oraz zebranie dokumentów, ale również inne nie mniej ważne kwestie. Zarówno wielu sprzedających, jak i kupujących nieruchomość zapomina o spisaniu tak zwanego protokołu zdawczo – odbiorczego. Co powinien zawierać?

Przeczytaj więcej

Kupno nieruchomości - z jakimi wyzwaniami wiąże się remont mieszkania?

Bardzo często po zakupie mieszkania, konieczne jest przeprowadzenie remontu, niezależnie od tego, czy ma być on generalny, czy odświeżający, wymaga od nas nie tylko sporo pracy, ale również nakładu finansowego. W jaki sposób go zorganizować, by przebiegł szybko i „bez boleśnie”? W jakie sposób powinniśmy zorganizować, by nie ponosić zbyt wysokich kosztów?

Przeczytaj więcej

To koniec wzrostów cen mieszkań

Jeszcze kilka lat temu nieruchomości sprzedawały się jak “świeże bułeczki”. Spowodowane było to nie tylko atrakcyjnymi cenami, ale również łatwością dostania kredytu czy w porównaniu do dnia dzisiejszego, niskie stopy procentowe. Mimo że w pierwszym kwartale bieżącego roku cent nieco wzrosły, to już w drugim zdecydowanie się ustabilizowały. W czwartym kwartale na szczęście ceny są niezmienne, co cieszy potencjalnych kupców, jednak raty kredytu rosną w mgnieniu oka.

Przeczytaj więcej

Trendy cenowe mieszkań na warszawskim rynku w 2021 roku

Poprzedni rok był bardzo chwiejny, jeśli chodzi o rynek nieruchomości. Dlatego też przedstawiamy opracowanie roku 2021 dotyczące rynku wtórnego i pierwotnego, ewentualnych spadków cen mieszkań, popytu, podąży i cen ofertowych. Pod lupę weźmiemy jedno z większych, miast jakim jest Warszawa. Postaramy się przedstawić czynniki, które miały wpływ na wszystkie zmiany rynkowe, które zaszły.

Przeczytaj więcej

Umowa pośrednictwa na wyłączność, a otwarta umowa pośrednictwa

Sprzedaż mieszkania jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Nie wystarczy tylko napisać ogłoszenie i umieścić je na portalu ogłoszeniowym. Należy je również odpowiednio przygotować do sprzedaży, wykonać dobre zdjęcia i poświęcić mnóstwo czasu na prezentowanie go potencjalnym kupcom. Dlatego też coraz częściej decydujemy się na skorzystanie z usług pośrednika. Konieczne jest w tej sytuacji podpisanie umowy z pośrednikiem, która jednak będzie dla nas najkorzystniejsza? Umowa na wyłączność czy otwarta?

Przeczytaj więcej

Wojna a rynek mieszkań - ceny i stawki najmu

Gdy kilka miesięcy temu wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą, wiele osób zastanawiało się, jak to wpłynie na polską gospodarkę i martwili się, czy oni sami są bezpieczni. Nikt wtedy nie zastanawiał się nad tym, czy i w jaki sposób wojna uderzy w rynek nieruchomości. Niestety dziś już wiemy, że ceny za mieszkania i domy pod najem znacznie wzrosły. Jeśli doliczyć do tego czynsz i pozostałe opłaty, ceny te przerażają przeciętnego najemcę.

Przeczytaj więcej

Home Staging - Sposoby na zwiększenie wartości nieruchomości

Aby szybko i skutecznie sprzedać swój mieszkanie należy zadbać o to, by wcześniej przygotować je do zdjęć, które chcemy dodać w ogłoszeniu oraz na oglądanie mieszkania przez potencjalnych klientów. Z artykułu dowiedzą się Państwo czym jest home staging oraz jak wygląda współpraca z profesjonalistą, a także ile kosztuje taka usługa.

Przeczytaj więcej

Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania z Urzędem Skarbowym

Przedstawiamy kilka ważnych kroków, które dotyczą rozliczenia sprzedaży mieszkania. Z artykułu tego dowiedzą się Państwo w jaki sposób rozliczyć sprzedaż mieszkania na PIT - 39, jak prawidłowo oszacować wartości, które zawiera deklaracja oraz kiedy zgłosić jej sprzedaż do Urzędu Skarbowego.

Przeczytaj więcej

Wycena nieruchomości przy podziale majątku - co trzeba wiedzieć?

Bardzo często podczas rozwodu pojawia się problem podziału wspólnego majątku. W takiej sytuacji jego wycena jest konieczna, zwłaszcza, gdy małżonkowie posiadają wspólną nieruchomość czy działkę, a jest im ciężko dojść do jakiegokolwiek porozumienia. Rozwiązaniem takiej sytuacji podział na drodze sądowej. Przedstawiamy kilka skutecznych metod, które można wykorzystać podczas podziału majątku.

Przeczytaj więcej

Sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgodny współwłaściciela

Zgodnie z prawem współwłaściciele mają możliwość korzystania z nieruchomości oraz zarządzanie nią zgodnie ze sprawami zwykłego zarządu w sytuacji, gdy zgadza się na to większość właścicieli. Jeśli natomiast chodzi o sprawy, które wychodzą poza zwykły zarząd nieruchomością to niestety konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Wspólne korzystanie z jednej nieruchomości nigdy w praktyce nie jest łatwe, a zwłaszcza, gdy między współwłaścicielami niema zgody i porozumienia. Zaczynają się kłótnie, które kosztują nas wiele stresu i nerwów. Istnieje jednak rozwiązanie tej patowej sytuacji za pomocą sprzedaży udziałów w nieruchomości. Na szczęście można sprzedać swoje udziały bez zgody innych współwłaścicieli na podstawie naszych udziałów.

Przeczytaj więcej

Jak pozbyć się niechcianego lokatora z mieszkania?

W ostatnich latach bardzo popularną inwestycją stał się zakup nieruchomości w celu wynajęcia jej. Właściciele za dodatkowy comiesięczny zastrzyk gotówki spłacają swoje kredyty zaciągnięte na zakup lub budowę domu, lub traktują jako dodatkową pensję. Zalet jest wiele, jednak należy znaleźć dobrego najemcę, który nie będzie stwarzał problemów. Niestety istnieje również ryzyko pojawienia się dzikiego lokatora.

Kim jest dziki lokator? Czy istnieją sposoby na niechcianego lokatora?

Przeczytaj więcej

Sprzedaż nieruchomości ze spadku

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego czym jest spadek i w jaki sposób można nabyć poprzez niego nieruchomość. Niestety nie jest to tylko zaleta posiadania, ponieważ wiążą się z tym również obowiązki.

Zazwyczaj dziedziczymy nie tylko lokal, ale również jego wyposażenie, czyli meble, książki i inne osobiste przedmioty zmarłego. Często zdarza się również, że postanawiamy sprzedać nieruchomość nabytą w drodze spadku.

Jak zrobić to najszybciej?

Przeczytaj więcej

Jak sprzedać nieruchomość z kredytem hipotecznym?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa jednak nie do końca tak prosta, jakby mogło się nam wydawać. Otóż należy dopełnić kilka niezbędnych formalności. Sprzedaż nieruchomości z kredytem jest możliwa jednak nie do końca tak prosta, jakby mogło się nam wydawać. Otóż należy dopełnić kilka niezbędnych formalności. Dlaczego decydujemy się na sprzedaż mieszkania z kredytem?

Przeczytaj więcej

Szybka sprzedaż mieszkania w roku 2022

Zapoznaj się z naszymi poradami krok po kroku. Zobacz jakie to proste. Postanowiłeś sprzedać mieszkanie i nie wiesz jak się za to zabrać i w jaki sposób je wycenić? To bardzo proste. Dzięki naszym poradom cała procedura nie będzie musiała trwać kilka miesięcy. Dodatkowo zaoszczędzisz sobie stresu i pomyłek, które mogą przedłużyć cały proces nawet o kilkanaście tygodni. Dzięki naszemu doświadczeniu przejdziesz przez cały proces szybko i sprawnie. Zapoznaj się z przedstawionymi przez nas krokami, a bardzo szybko sprzedaż swoje mieszkanie i będziesz cieszył się z udanej transakcji.

Przeczytaj więcej

Uciążliwi sąsiedzi – jak sobie z nimi radzić?

Posiadanie sympatycznego i pomocnego sąsiada można uznać za wielkie szczęście. Wzajemna czujność, pomoc sąsiedzka i codzienne pozdrowienia z uśmiechem sprawiają, że czujemy się szczęśliwi we własnej okolicy. Co jednak jeżeli trafi nam się uciążliwy sąsiad? Czy uciążliwe sąsiedztwo jest w stanie zamienić domową sielankę w udrękę?

Przeczytaj więcej

Sprzedaż mieszkania z lokatorem

Sprzedaż nieruchomości to transakcja wymagająca odpowiedniego przygotowania, zaangażowania i zaplanowanych działań, które wpłyną na szybkość i skuteczność, a także opłacalność sprzedaży. Jeszcze bardziej wymagające są nieruchomości, których sytuacja prawna z wielu powodów jest skomplikowana.

Przeczytaj więcej

Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników?

Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym dowiesz się jak sprzedać mieszkanie bez pośredników. Jest to temat, który interesuje większość sprzedających swoją nieruchomość. Każdemu zależy na tym, aby sprzedaż była dla niego jak najkorzystniejsza.

Przeczytaj więcej

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Inwestowanie w nieruchomości to doskonała lokata kapitału. Dochody z wynajmu nieruchomości stają się coraz popularniejszym sposobem na naprawdę atrakcyjny i stały zarobek. Każdy właściciel, który decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem, chciałby zapewnić sobie spokój i pewność, że wynajął mieszkanie rzetelnym osobom, które będą regularnie opłacały wszystkie zobowiązania oraz dbały o nieruchomość i wszystko, co znajduje się w jej wyposażeniu.

Przeczytaj więcej

Jak wycenić mieszkanie?

Samodzielna sprzedaż mieszkania wcale nie jest tak prosta, jakby się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Jeśli więc po raz pierwszy chcemy przeprowadzić taką transakcję, możemy poczuć się trochę zagubieni w tych wszystkich obowiązujących procedurach. Od czego więc powinniśmy zacząć? Jednym z pierwszych kroków, od których należałoby rozpocząć sprzedaż mieszkania, jest oczywiście jego wycena. Zwróciliście naszą uwagę na problemy, jakie mogą wynikać ze sprzedaży mieszkania i jego wyceny. Dlaczego oszacowanie wartości nieruchomości jest takie ważne i w jaki sposób się do tego zabrać? Podpowiadamy!

Przeczytaj więcej

Sprzedaż nieruchomości a pandemia

Po wiosennym zamrożeniu rynek wtórny mieszkań nie powrócił do stanu sprzed pandemii, przede wszystkim dlatego, że zmieniło się tempo wzrostu stawek. Również teraz sytuacja jest daleka od normalności, ale żeby ją rzetelnie ocenić trzeba wziąć pod uwagę ogromną ilość czynników. Można mieć wrażenie, że wpływ kolejnych zamrożeń gospodarki na sprzedaż nieruchomości da się ocenić w krótkiej chwili, ale nic bardziej mylnego.

Przeczytaj więcej

Jak szybko i skutecznie sprzedać mieszkanie?

Mimo iż już wiele razy można było usłyszeć, że w Polsce brakuje mieszkań, to jednak występowanie nadwyżki popytu nad podażą jest tylko pozorne. W dzisiejszych czasach sprzedaż takiego lokum w krótkim czasie stanowi nie lada wyzwanie. Niektórzy czekają na Klienta bardzo długo - miesiące czy nawet lata. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by szybko i skutecznie spieniężyć mieszkanie, a przy tym zainkasować zadawalającą kwotę. W jaki sposób tego dokonać? Podpowiadamy!

Przeczytaj więcej

Jak wygląda współpraca z firmą skupującą mieszkania za gotówkę

Wiele ludzi pragnących spieniężyć dom, nieruchomość, posesję, mieszkanie bądź inną własność użytkową decyduje się na korzystanie z pomocy zawodowców. Jest to wyjątkowo rentowne w sytuacji, gdy Klientowi zależy na natychmiastowej sprzedaży nieruchomości z racji zamierzonego wyjazdu, zmieniania miejsca pracy, trudności zdrowotnych czy pieniężnych.

Przeczytaj więcej

Najczęściej zadawane pytania podczas sprzedaży mieszkania

Jako firma skupująca nieruchomości, która posiada lata doświadczeń w branży, ogrom pomyślnie przeprowadzonych tranzakcji pozwolił nam wyjść na przeciw Państwa oczekiwaniom i stworzyć listę najczęściej zadawanych pytań przez osoby decydujące się na sprzedaż nieruchomości w każdym stanie.

Pytania tyczą się skupu wszystkich typów nieruchomości, czyli: domów, lokali użytkowych, hoteli, pensjonatów, mieszkań, ziemi, garaży.

Przeczytaj więcej

Jak sprawnie sprzedać zadłużone mieszkanie?

Szybkie znalezienie kupca na mieszkanie może stanowić nie lada problem, a jeśli nieruchomość jest zadłużona, wówczas jej sprzedaż nie należy do łatwych. Wielu osobom, posiadającym zadłużony lokal taka transakcja spędza sen z powiek. Widmo zajęcia komorniczego powoduje, że w natłoku myśli nie wiemy, co robić.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania jest transakcją bardziej złożoną niż sprzedaż tradycyjna, ale nie stanowi transakcji niemożliwej. Nawet, kiedy kłębią się nad nami chmury zajęcia komorniczego, sprawę można pozytywnie rozwiązać.

Przeczytaj więcej

Czy opłaca się remontować mieszkanie przed sprzedażą?

Jeżeli myślisz o sprzedaży mieszkania, uważasz, że jego stan nie jest wystarczająco dobry i że możesz podnieść wartość swojej posesji - dowiedz się czy remont przed sprzedażą naprawdę się opłaca. Odpowiedź na to pytanie nie jest złożona i wyjaśnilismy to w naszym poradniku.

Jak odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą? Przedstawiamy kilka prostych zabiegów, dzięki którym wartość Twojej nieruchomości wzrośnie, tak jak cena sprzedaży.

Przeczytaj więcej